η θαυματουργή απόδοση του shao jiayi ως προπονητής: αήττητος σε πέντε αγώνες μετά την ανάληψη των καθηκόντων σε ηλικία 44 ετών, οδηγώντας την πρόσφατα προβιβασμένη δυτική ακτή qingdao στο top 10

2024-09-23

στον 26ο γύρο της κινεζικής super league, η ομάδα της δυτικής ακτής του qingdao που διευθύνεται από τον 44χρονο shao jiayi οδήγησε στη νέα ομάδα shenzhen xinpengcheng. αυτό το παιχνίδι είναι ιδιαίτερα εντυπωσιακό γιατί η δυτική ακτή qingdao κατατάχθηκε 13η πριν από το παιχνίδι, ενώ η shenzhen xinpengcheng ήταν στην 14η θέση. το qingdao west coast είχε ήδη κερδίσει δύο συνεχόμενους αγώνες πριν από τη σεζόν και παρέμεινε αήττητος σε τέσσερις γύρους, πράγμα που σημαίνει επίσης ότι ο shao jiayi έχει οδηγήσει την ομάδα χωρίς ήττα σε τέσσερα παιχνίδια από την ανάληψη των καθηκόντων του. ωστόσο, η shenzhen xinpengcheng έχει βιώσει τέσσερις συνεχόμενες απώλειες και βρίσκεται σε επισφαλή κατάσταση. επιπλέον, το qingdao west coast κέρδισε τις τελευταίες πέντε συναντήσεις μεταξύ των δύο ομάδων και περισσότερο από το 60% των οπαδών είναι αισιόδοξοι για αυτόν τον αγώνα.

στο 7ο λεπτό μετά την έναρξη του αγώνα, ο ντούγκαλιτς σκόραρε με κοντινό σουτ στην περιοχή του πέναλτι, δίνοντας το πρώτο γκολ στη σένζεν σινπένγκ σίτι. μόλις 6 λεπτά αργότερα, η ακριβής πάσα του andrade βοήθησε τον garcia να σημειώσει άλλη μια νίκη και η shenzhen xinpeng city διεύρυνε περαιτέρω το προβάδισμά της. ωστόσο, οι καλές στιγμές δεν κράτησαν πολύ μετά από μόλις 8 λεπτά, ο matthäus του qingdao west coast εξαπέλυσε ένα μακρινό σουτ έξω από την περιοχή του πέναλτι και ανέκτησε μια νίκη για την ομάδα. μόλις δύο λεπτά αργότερα, ο νέλσον δημιούργησε άλλη μια ευκαιρία σε ένα σουτ ώθησης από τη δεξιά πλευρά του πέναλτι και ισοφάρισε με επιτυχία.

το παιχνίδι μπήκε στην τελική φάση και ένα ατύχημα συνέβη στο 90ο λεπτό ο ντούγκαλιτς έκανε ένα λάθος και σημείωσε αυτογκόλ και η ομάδα της δυτικής ακτής της κινγκντάο νίκησε απροσδόκητα τον αντίπαλο. στο τέλος, η ομάδα της δυτικής ακτής του κινγκντάο έκανε την ανατροπή και κέρδισε με 3-2, συνεχίζοντας το αήττητο σερί πέντε γύρων. η προπονητική απόδοση του shao jiayi είναι θαυματουργή. συγχαρητήρια στην ομάδα qingdao west coast για τη νίκη αυτής της κρίσιμης «μάχης 6 πόντων για την αποφυγή του υποβιβασμού»!