απολύτως έστω και σε 98 λεπτά! η άρσεναλ έπεσε κάτω, η μάντσεστερ σίτι επέστρεψε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 2-2, αήττητη σε 48 εντός έδρας παιχνίδια

2024-09-23

#championglorywithawardessay# μετά τον πρώτο γύρο του champions league στα μέσα της εβδομάδας, οι δύο κολοσσοί της πρέμιερ λιγκ, η μάντσεστερ σίτι και η άρσεναλ, επέστρεψαν στο πρωτάθλημα για να ξεκινήσουν τον πέμπτο γύρο της διοργάνωσης, ο οποίος είχε διατηρήσει μια πλήρη νίκη τα πρώτα τέσσερα παιχνίδια, η λεγεώνα θα αντιμετωπίσει την φιλοξενούμενη άρσεναλ στο etihad stadium ο άμεσος διάλογος όμως δεν είναι εύκολος στα 9 τελευταία παιχνίδια μεταξύ της μάντσεστερ σίτι και της άρσεναλ εντός έδρας στην πρέμιερ λιγκ, πέτυχε ένα εντυπωσιακό ρεκόρ 7 νίκες και 2 ισοπαλίες μπορούν να συνεχίσουν τις δυνατές τους επιδόσεις θα γίνει το μεγαλύτερο highlight του παιχνιδιού! οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν στο πρώτο ημίχρονο αυτού του παιχνιδιού αφού ο χάαλαντ άνοιξε το σκορ για τη μάντσεστερ σίτι, ο καλαφιόρε και ο γκάμπριελ πέτυχαν 2 συνεχόμενα γκολ για να βοηθήσουν την άρσεναλ να προσπεράσει το σκορ στο δεύτερο ημίχρονο ο μικρός παίκτης δεν μπόρεσε να κρατήσει τον άγριο βομβαρδισμό της μάντσεστερ σίτι στο 98ο λεπτό η μάντσεστερ σίτι επέκτεινε επίσης το αήττητο εντός έδρας, είναι 48 παιχνίδια!

σε αυτή τη μάχη εστίασης, καμία από τις δύο ομάδες δεν είχε επιφυλάξεις για τον γκουαρδιόλα στην έδρα του, με τον έντερσον να έρχεται ως βασικός τερματοφύλακας, ενώ οι τέσσερις του ντίας και ο γουόκερ ο γκουντογκάν και ο ρόντρι συνεργάζονται ως διπλός μέσος, ο μπερνάρντο σίλβα και ο σαβίνιο παρατάσσονται στη μεσαία γραμμή.

η άρσεναλ, που ήρθε στη χώρα των εφιαλτών, ακολούθησε το σύστημα 4-3-3 για τους gunners ο ράις και ο μαρτινέλι κάθονται στη μεσαία γραμμή και ο χάβερτς συνεργάζεται με τον τροσάρ στο διπλό βέλος.

μετά την έναρξη του παιχνιδιού, οι δύο πλευρές άρχισαν να μάχονται η μία στην άλλη ο νορβηγός διάβολος σημείωσε το 100ο γκολ του μετά την ένταξή του στη μάντσεστερ σίτι, βοήθησε τους γηπεδούχους να προηγηθούν με 1-0. έριξε ένα σουτ από μπροστά από την περιοχή του πέναλτι καταγράφοντας το παγκόσμιο κύμα, διαπέρασε τα δέκα δάχτυλα του έντερσον και ισοφάρισε το σκορ στο 1.

η ψυχοφθόρα άρσεναλ εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία του κόρνερ πριν το τέλος του ημιχρόνου και σκόραρε με κεφαλιά του γκάμπριελ για να οδηγήσει το σκορ σε 2-1, ωστόσο, την τελευταία στιγμή του τραυματισμού του πρώτου ημιχρόνου σκόραρε ο θαντ έδιωξε την μπάλα αφού ο διαιτητής σφύριξε, έλαβε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα στο παιχνίδι και αποβλήθηκε, αφήνοντας τους gunners σε δυσμενή κατάσταση με έναν παίκτη λιγότερο στον εκτός έδρας αγώνα.

μετά την επανέναρξη του παιχνιδιού, ο αρτέτα έκανε αλλαγές, αντικαθιστώντας τον σάκα με τον μπεν γουάιτ και άλλαξε το σχήμα σε πέντε αμυντικούς για να αυξήσει την ένταση της άμυνας πολιορκία, 10 σουτ σε 20 λεπτά, έκανε την φιλοξενούμενη ομάδα να πανικοβληθεί μπροστά στο τέρμα, αλλά η εξαιρετική εμφάνιση του ράγια επέτρεψε στη μάντσεστερ σίτι να επιστρέψει χωρίς επιτυχία ξανά και ξανά.

στο 69ο λεπτό, ο γκουαρδιόλα αντικατέστησε τον ντόκου με τον φόντεν, ο οποίος έχει καλύτερες ικανότητες στα σουτ, δίνοντας στην ομάδα ένα σταθερό τελικό σημείο στην επίθεση. μόλις στο 98ο λεπτό, η μάντσεστερ σίτι εκμεταλλεύτηκε μια ευκαιρία τακτικής από το κόρνερ για να διαλύσει. το σίδερο της άρσεναλ στο σχήμα του βαρελιού, το γκολ της ισοφάρισης του στόουνς επέτρεψε στη μάντσεστερ σίτι να αποφύγει την πρώτη της ήττα στη σεζόν και να ισοφαρίσει 2-2 με την άρσεναλ.

μετά από μια δύσκολη εντός έδρας ισοπαλία με την άρσεναλ, η μάντσεστερ σίτι ξεπέρασε τη λίβερπουλ και ανέκτησε την πρώτη θέση στη βαθμολογία αυτή τη σεζόν, αν ο στρατός μπλε σελήνης θέλει να υπερασπιστεί τον τίτλο του, θα αντιμετωπίσει πρωτόγνωρες προκλήσεις πρέπει να κάνει καλά δύσκολη προετοιμασία και καλύτερη απόδοση!