η μπαρτσελόνα ανέτρεψε με 1-2 τη μονακό και ο γιαμάλ πέτυχε το πρώτο της γκολ στο champions league

2024-09-20

ζωντανή μετάδοση, 20 σεπτεμβρίου: στις 3:00 π.μ. της 20ης σεπτεμβρίου, ώρα πεκίνου, στον πρώτο γύρο του uefa champions league 2024-25, η μπαρτσελόνα έπαιξε εκτός έδρας με το μονακό. στο πρώτο ημίχρονο, ο τερ στέγκεν έκανε ένα λάθος με την μπάλα, με αποτέλεσμα να αποβληθεί ο έρικ γκαρσία με κόκκινη κάρτα στο 10ο λεπτό και ο γιαμάλ ισοφάρισε προσωρινά το 1-1 της μονακό το δεύτερο ημίχρονο, η lenichna συνέβαλε ως αλλαγή και ο fati επέστρεψε στο τέλος, η barcelona 1-2 monaco και έχασε μια καλή αρχή.

[βασικά γεγονότα του παιχνιδιού]

στο 10ο λεπτό, ο τερ στέγκεν έκανε λάθος στο μετόπισθεν και αναχαιτίστηκε από τον τακούμι μινάμινο, ο έρικ γκαρσία αναγκάστηκε να κάνει φάουλ κοντά στην κορυφή του τόξου και γκρέμισε τον τακούμι μινάμινο και αποβλήθηκε από τον διαιτητή με κόκκινη κάρτα. ↓

ας δούμε την αργή αναπαραγωγή του δεύτερου φάουλ. ↓

στο 16ο λεπτό, ο άκλιους δέχθηκε μεγάλη μεταγραφή από τους συμπαίκτες του και προχώρησε μέχρι την περιοχή του πέναλτι με ένα χαμηλό σουτ από την κοντινή γωνία της μονακό 1-0. ↓

κοιτάξτε ξανά αυτή την μπάλα. ↓

στο 27' ο γιαμάλ πήρε τη μπάλα από τα δεξιά, μετά έκοψε μέσα, απαλλάχθηκε από την άμυνα και σούταρε χαμηλά στην κοντινή γωνία, μπαρτσελόνα 1-1 μονακό. ↓

στο 71' ο ιλένιχνα δέχθηκε μακρινή πάσα από τον συμπαίκτη του από τα μετόπισθεν, αντιμετώπισε τον τερ στέγκεν με ένα μόνο σουτ και πέτυχε το 2-1 της μπαρτσελόνα μονακό. ↓

στο 85ο λεπτό, ο balogun εισέβαλε στην περιοχή του πέναλτι από τα αριστερά και έπεσε στο έδαφος κάτω από την άμυνα του αντιπάλου. ↓

[στιγμή εστίασης του παιχνιδιού]

στο 12ο λεπτό, η μονακό είχε μια ευκαιρία από φάουλ στο μπροστινό γήπεδο και επέλεξε να επιτεθεί απευθείας στο τέρμα, αλλά αποκρούστηκε από το τείχος. ↓

στο 27ο λεπτό ο έμπολο έλαβε απάντηση από τον συμπαίκτη του και σούταρε ιπτάμενο στην περιοχή του πέναλτι χωρίς δύναμη η μπάλα κατασχέθηκε από τον τερ στέγκεν. ↓

στο 30' ο μπεν σεγκιέλ έκανε επίθεση με αγκωνιά και δέχθηκε κίτρινη κάρτα. ↓

στο 35ο λεπτό, η μονακό εκτέλεσε φάουλ και σκόραρε την μπάλα από τον έμπολο, ωστόσο, ο διαιτητής σήκωσε τη σημαία για να δείξει ότι ο παίκτης ήταν οφσάιντ και το γκολ ήταν άκυρο. ↓

στο 37' ο μινάμινο τακούμι δέχτηκε πάσα από τον συμπαίκτη του στην περιοχή του πέναλτι και χτύπησε με έκρηξη στα πλάγια δίχτυα. ↓

στο 41' ο μπεν σεγκίλ ξέφυγε από την άμυνα στα δεξιά και στη συνέχεια κλώτσησε την μπάλα ψηλά. ↓

στο 44ο λεπτό, η μονακό είχε μια ευκαιρία από φάουλ στο μπροστινό γήπεδο. ↓

υπήρχαν 2 λεπτά καθυστερήσεων στο πρώτο ημίχρονο στο τέλος του ημιχρόνου, η μπαρτσελόνα ήταν προσωρινά 1-1 στη μονακό.

το παιχνίδι άλλαξε πλευρά και στο 53ο λεπτό ο ραφίνια είχε την ευκαιρία να σκοράρει έναν εναντίον ενός, αλλά το έλυσε ο κοέν που χτύπησε γρήγορα. ↓

στο 58' ο ζακαρία δοκίμασε μακρινό σουτ και ο τερ στέγκεν πέταξε για να σώσει την μπάλα. ↓

στο 61' η μπάλα του τερ στέγκεν από τα μετόπισθεν κόπηκε ξανά, αλλά η μονακό δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την ευκαιρία. ↓

στο 65ο λεπτό η μονακό είχε μια ευκαιρία από κόρνερ και η μπαρτσελόνα δυσκολεύτηκε στο πέναλτι το σουτ του μινάμινο τακούμι αποκρούστηκε και έχασε ελαφρά την εστία. ↓

στο 75' ο ινίγκο μαρτίνεθ έσπρωξε τον αντίπαλό του και δέχθηκε κίτρινη κάρτα. ↓

υπήρχαν 6 λεπτά καθυστερήσεων στο δεύτερο ημίχρονο στο 90ο και στο 3ο λεπτό, η μπαρτσελόνα είχε μια ευκαιρία για φάουλ στο μπροστινό γήπεδο και χτύπησε απευθείας στο τέρμα. ↓

το παιχνίδι έληξε με 1-2 την μπαρτσελόνα μονακό.

[πληροφορίες για την αρχική ενδεκάδα και τις αλλαγές και των δύο πλευρών]

εκκίνηση της μπαρτσελόνα: 1-ter stegen, 23-conde, 2-cubasi (79' 7-ferran torres), 5-inigo martinez, 3-balde (88' 10- fati), 8-pedri (83' 14-pablo torre). ), 17-casado, 24-eric garcia, 11-rafinha, 19-yamaal (79' 36-dominguez), 9-lewandowski (79' 35-gerald martin)

αναπληρωματικοί της μπαρτσελόνα: 13-peña, 26-astralaga, 18-paul victor, 32-hector ford, 41-guillermo fernandez, 42-antonio fernandez

αρχική ενδεκάδα της μονακό: 16-φίλιπ κοέν, 2-γουάντερσον (88' 88-μαγάσα), 5-κορέλ, 22-σαλίσου, 17-σίνγκερ, 15-καμάρα (46' 10 - γκόλοβιν), 6-ζακάρια, 11-ακλιούζ , 18-minamino takumi (69' 9-balogun), 7-ben segil (69' 12-kaio en rick), 36-embolo (59' 21-ilennyhena)

αναπληρωματικοί της μονακό: 50-γιάν ρινάρντ, 4-τεζέ, 8-ματατσό, 13-ελέμπι, 20-ουατάρα, 27-ντιατά