η άρσεναλ ισοφάρισε 0-0 μακριά από την ατλάντα, ο τόμας έστειλε πέναλτι και ο ράγια έκανε δύο συνεχόμενες αποκρούσεις

2024-09-20

ζωντανή μετάδοση, 20 σεπτεμβρίου: στον πρώτο γύρο του uefa champions league, η άρσεναλ έπαιξε εκτός έδρας με την ατλάντα. στο πρώτο ημίχρονο ο σάκα δημιούργησε κίνδυνο με σετ. αλλάζοντας πλευρά και παλεύοντας ξανά, ο τόμας έστειλε τον ράγια να σώσει τον πόντο και ο μαρτινέλι έχασε την ευκαιρία. τελικά, ατλάντα 0-0 άρσεναλ.

[βασικά γεγονότα του παιχνιδιού]

στο 51ο λεπτό, ο τόμας τράβηξε τον έντερσον και έστειλε πέναλτι

[στιγμή εστίασης του παιχνιδιού]

στο 6ο λεπτό, ο χάβερτς χτύπησε το τέρμα από μικρή γωνία στη δεξιά πλευρά του πέναλτι και χτύπησε στα πλάγια δίχτυα↓

στο 13ο λεπτό, ο σάκα εκτέλεσε το πέναλτι και χτύπησε απευθείας την εστία αλλά αποκρούστηκε από τον τερματοφύλακα↓

στο 17ο λεπτό, ομαλή πάσα και συνεργασία της ατλάντα, ο ράις έκανε βασικό απόκρουση↓

στο 30' το σουτ του ντεκατράλε από τα δεξιά του πέναλτι αστόχησε ελαφρά↓

στο 74ο λεπτό, το μακρινό σουτ του κουαδράδο από έξω αστόχησε ελαφρά↓

στο 75' ο μαρτινέλι έχασε καλή ευκαιρία με ένα μόνο σουτ↓

στο 87ο λεπτό, ο σαλίμπα έκανε ένα βασικό τάκλιν για να λύσει το σπάσιμο του λούκμαν στην περιοχή του πέναλτι↓

4 λεπτά επιπλέον χρόνου στο δεύτερο ημίχρονο. στο τέλος του αγώνα, ατλάντα 0-0 άρσεναλ.

[πληροφορίες για την αρχική ενδεκάδα και τις αλλαγές και των δύο πλευρών]

εκκίνηση άρσεναλ: 22-ράγια, 12-τίμπερ (73' 33-καλαφιόρε), 6-γκαμπριέλ, 2-σαλίμπα, 4-μπεν γουάιτ, 29-χάβερτς, 5-τόμας (58' 20-ζορζίνιο), 41-ράις, 11-martinelli, 9-jesus (58' 19-trossard), 7-saka (73' 30-sterling )

αναπληρωματικοί στην άρσεναλ: 32-νέτο, 92-πόρτερ, 15-κίβιορ, 37-μπάτλερ ογιεντέτζι, 44-τζίμι γκάουερ, 49-λούις σκέλι, 53-νουανέρι ,56-σαλάχ

ατλάντα εκκίνηση: 29-carneseki, 19-jimcitti, 4-sheehan, 23-kolasinac, 77-zappacosta (70' 16-bellanova), 15-de jong en, 13-ederson, 22-ruggieri (89' 8-pasalic) , 17-decatrare (60' 7-cuadrado), 11-lukeman (89' 24 -samardzic), 32-retegui (70' 10-zaniolo)

αναπληρωματικοί ατλάντα: 28-πατρίσιο, 31-φ-ρόσι, 3-κοσονού, 27-παλέστρα, 44-μπρεσιανίνι, 48-βάνια βλάχοβιτς, 49- ντελένγκο