νέα

επιχείρημα |

2024-09-18

κατά τη διάρκεια του mid-autumn festival, στο νέο afc champions league elite league, η shandong taishan νίκησε την central coast mariners με 3-1 και η shanghai shenhua νίκησε την pohang steelers με 4-1.

το afc champions league είναι το υψηλότερου επιπέδου επαγγελματικό πρωτάθλημα στην ασία τουλάχιστον αν κρίνουμε από την απόδοση την πρώτη μέρα, η κινεζική super league είχε καλή απόδοση. κατ' αναλογία, η κινεζική ομάδα ποδοσφαίρου ανδρών δεν θα πρέπει να βρίσκεται στον πάτο στην πρώτη 18άδα των παγκόσμιων προκριματικών. γεγονός όμως είναι ότι χάσαμε δύο παιχνίδια στη σειρά. ποια είναι η διαφορά; ίσως η απάντηση να κρύβεται στην επιτόπια εντολή.

εδώ που τα λέμε, οι ομάδες της super league είχαν παθητικές στιγμές και στα δύο παιχνίδια.

κατά τη διάρκεια του αγώνα της ομάδας taishan, σφύριξε το ημίχρονο. ως αποτέλεσμα, το var επενέβη και έδωσε πέναλτι στον αντίπαλο και ο αντίπαλος ισοφάρισε επίσης το σκορ. αυτή η ποινή θα έχει σίγουρα μεγάλο αντίκτυπο στους παίκτες της ταϊσάν και εκείνη τη στιγμή ο επικεφαλής προπονητής cui kangxi σηκώθηκε όρθιος. τόνισε επανειλημμένα τη σημασία της ηρεμίας στους παίκτες κατά τη διάρκεια της διακοπής του ημιχρόνου: «όταν συνέβη ένα τέτοιο ατύχημα εκείνη την ώρα, η συνολική διάθεση των παικτών ήταν ακόμα πολύ άχαρη. όταν ήμουν στην αίθουσα του ημιχρόνου, τόνισα περισσότερο ότι έπρεπε να να είμαστε ήρεμοι και να διατηρούμε έναν τόσο φυσιολογικό ρυθμό παιχνιδιού και να μην έχουμε εκπλήξεις όσο συνεχίζουμε να παίζουμε στο επίπεδό μας, μπορούμε να δώσουμε στους παίκτες αυτό το είδος ψυχολογικής υπόδειξης εμπιστοσύνη.

με το μεγαλείο του προπονητή, ο cui kangxi μετέτρεψε με επιτυχία την οργή των παικτών στην κρίσιμη στιγμή. 1.

το παιχνίδι του shenhua ήταν σαν δύο διαφορετικές ομάδες στο πρώτο και το δεύτερο ημίχρονο. στο πρώτο μισό του αγώνα, ο shenhua έκανε 0 σουτ και πέτυχε μόνο 1 ευκαιρία για κόρνερ στο μπροστινό γήπεδο. στο δεύτερο ημίχρονο, ο κόουτς σλούτσκι αντικατέστησε αποφασιστικά τον μαλελέι, το διάσπαρτο τρέξιμό του στο μπροστινό γήπεδο έκανε απευθείας την επίθεση του σενχουά στο μπροστινό γήπεδο. επιπλέον, ο ίδιος ο malele σημείωσε δύο γκολ για τη shenhua. επιπλέον, ο slutsky αντικατέστησε τον gao tianyi στο 71' και ο τελευταίος σκόραρε στο 84', κάτι που έδειξε και τις ικανότητες αλλαγής του προπονητή.

από την άλλη, στον αγώνα της εθνικής ομάδας ποδοσφαίρου με τη σαουδική αραβία εντός έδρας στους 18, παρότι προηγήθηκε στο σκορ και έπαιξε με έναν ακόμη παίκτη, ο ιβάνκοβιτς έκανε μια απαράμιλλη κίνηση βήμα-βήμα στο δεύτερο ημίχρονο, η οποία τελικά οδήγησε την ομάδα της σαουδικής αραβίας να αδράξει την ευκαιρία για να πετύχει μια επιστροφή.

επομένως, το κινέζικο ποδόσφαιρο δεν πρέπει να είναι αρκετά κακό για να δούμε ποιος χάνει. άλλωστε εδώ φαίνονται ξεκάθαρα τα νικητήρια αποτελέσματα των δύο ομάδων της κινεζικής super league.

πηγή: beijing news sports

δημοσιογράφος: li li