η παλαιστίνη έφερε ισοπαλία με την ομάδα της νότιας κορέας, το μπαχρέιν νίκησε την ομάδα της αυστραλίας και μόνο η κινεζική γνώρισε μια καταστροφική ήττα.

2024-09-06

στις 5 σεπτεμβρίου ξεκίνησε ο πρώτος γύρος των ασιατικών κορυφαίων 18 των προκριματικών του παγκοσμίου κυπέλλου. αποτέλεσμα ήταν να υπάρξουν δύο ανατροπές στα τρία παιχνίδια που έληξαν. η παλαιστινιακή ομάδα αναδείχθηκε ισόπαλη 0-0 με την ομάδα της νότιας κορέας στον εκτός έδρας αγώνα, ενώ η ομάδα του μπαχρέιν νίκησε την ομάδα της αυστραλίας με 1-0 στον εκτός έδρας αγώνα. μόνο η κινεζική ομάδα ποδοσφαίρου ανδρών συνέβαλε στην ήττα με 0-7. κρίνοντας από αυτά τα τρία παιχνίδια, όλη η ασία έχει πράγματι πρόοδο και μόνο η κινεζική ομάδα ποδοσφαίρου ανδρών είναι ανάδρομη.
στον γ' όμιλο, η αυστραλιανή ομάδα αντιμετώπισε εντός έδρας το μπαχρέιν. στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες 0-0. στο δεύτερο ημίχρονο, ο κουσίνι της αυστραλίας σήκωσε πολύ ψηλά το πόδι του και αποβλήθηκε από τον διαιτητή με κόκκινη κάρτα. η ομάδα της αυστραλίας, με έναν παίκτη λιγότερο να παλέψει, τεντώθηκε αμυντικά στο 89ο λεπτό, η ομάδα του μπαχρέιν έπαιξε όλο και περισσότερο στα άκρα του καράσι με το πόδι του και η μπάλα μπήκε στο δικό του πόρτα. με αυτογκόλ του αντιπάλου η ομάδα του μπαχρέιν ολοκλήρωσε τη νίκη και κατέκτησε την πρώτη της νίκη στη φάση των 18.
στον β' όμιλο, η ομάδα της νότιας κορέας αντιμετώπισε εντός έδρας την παλαιστινιακή ομάδα. στο πρώτο ημίχρονο, η ομάδα της νότιας κορέας δεν είχε ξεκάθαρο πλεονέκτημα. στο δεύτερο ημίχρονο, ο li gangren έχασε μια ευκαιρία, ο hamad έκανε διαδοχικές ηρωικές αποκρούσεις, ο son heung-min χτύπησε το πλαίσιο της πόρτας με άδειο τέρμα και η παλαιστινιακή ομάδα έχασε επίσης μία ευκαιρία στις καθυστερήσεις. τελικά η παλαιστινιακή ομάδα αναδείχθηκε ισόπαλη 0-0 με τη νότια κορέα σε εκτός έδρας παιχνίδι, προκαλώντας μεγάλη ανατροπή.
από την ομάδα του τατζικιστάν που έφτασε στην πρώτη 8άδα του κυπέλλου ασίας στην αρχή της χρονιάς, στην ομάδα της ινδονησίας που έφτασε στις 4 καλύτερες στο ασιατικό κύπελλο u23 και τώρα η παλαιστινιακή ομάδα και η ομάδα του μπαχρέιν έχουν αναστατωθεί η μία μετά την άλλη στην κορυφή 18 των παγκόσμιων προκριματικών. το συνολικό επίπεδο του ασιατικού ποδοσφαίρου συνεχίζει να βελτιώνεται και η μόνη εξαίρεση είναι η κινεζική ομάδα ποδοσφαίρου ανδρών.