Ο Νο. 9 στο US Open αποσύρεται! Η China Jinhua ωφελήθηκε, ο Zheng Qinwen ισοφάρισε και ο Shang τελείωσε με καλή αρχή;

2024-08-27

Το US Open του 2024 ξεκίνησε με μια μεγάλη ανατροπή στον πρώτο γύρο, η νούμερο 9 σπορ γυναικών, αφού έχασε με 2-6 στο πρώτο σετ, ο King Yafan της Κίνας έγινε ωφελούμενος και έσπασε και τα 4 Grand Slam. Πάσο πρώτου γύρου. Ο νούμερο 7 ο Zheng Qinwen έχασε με 4-6 στο πρώτο σετ, αλλά γρήγορα ανάκτησε το χαμένο του έδαφος στο δεύτερο σετ και ισοφάρισε 1-1. Η μάχη μεταξύ Shang Juncheng και Bublik έφτασε στο τελικό σετ Ο Κινέζος νεαρός είναι πολύ ενεργητικός και προσπαθεί να κάνει μια καλή αρχή και μπορεί να κερδίσει την πρώτη του νίκη στο US Open.

Η Σάκκαρη είναι η πρώτη αδερφή της Ελλάδας Είναι μια τυπική παίκτρια με δύναμη και βαρύ σερβίς. Ο Wang Yafan ήταν σε μειονεκτική θέση στα τελευταία 3 παιχνίδια απέναντι στους αντιπάλους του, κερδίζοντας 1 και 2 ήττες. Στο σημερινό ματς, η China Jinhua τρελάθηκε στο πρώτο σετ, χτυπώντας 2 άσσους και πέτυχε 8 πόντους νίκης στο πρώτο και το δεύτερο σερβίς ήταν και οι δύο υψηλότεροι από εκείνους των αντιπάλων τους, και πέτυχαν 5 μπρέικ πόντους και εξαργύρωσαν σε 2. από αυτούς. Η Σάκκαρη έκανε έως και 14 αδικαιολόγητα λάθη και δεν κατάφερε να κάνει break μία φορά στο ματς, με αποτέλεσμα να ηττηθεί με 2-6 στο πρώτο σετ. Μετά από αυτό, η Σάκκαρη επέλεξε να αποσυρθεί από τον διαγωνισμό και ο Wang Yafan έγινε ο πρώτος Κινέζος Golden Flower που προκρίθηκε στον δεύτερο γύρο και έγινε ο δικαιούχος.

Ο Zheng Qinwen βρέθηκε στο προσκήνιο αυτή τη σεζόν, καθώς έγινε δευτεραθλητής στο Australian Open, υπερασπίστηκε με επιτυχία τον τίτλο στο Παλέρμο και κερδίζοντας το χρυσό μετάλλιο στο ατομικό γυναικών στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού για να ξαναγράψει την ιστορία. Στον πρώτο γύρο του U.S. Open κόντρα στην Anisimova, ο Zheng Qinwen έμεινε πίσω με 1-5 στο πρώτο σετ Δεν μπόρεσε να συνέλθει μετά από 3 συνεχόμενες νίκες, χάνοντας 4-6. Οι δύο πλευρές εξασφάλισαν η μία την άλλη στα πρώτα 4 παιχνίδια του δεύτερου σετ, ο Zheng Qinwen πήρε προβάδισμα στο breaking σερβίς στο 5ο game και μετέτρεψε το πλεονέκτημά του σε νίκη στο 10ο game , αλλάζει η ευθεία γραμμή και δύο σερβίς από τις εσωτερικές και τις εξωτερικές γωνίες για τη νίκη στο δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι Στο σημείο του αγώνα, το σκορ ήταν ισόπαλο 6-4 και οι δύο πλευρές επέστρεψαν στην ίδια γραμμή εκκίνησης.

Ο Shang Juncheng έκανε το ντεμπούτο του στο U.S. Open. Στο τελικό σετ, ο Τσενγκ δεν κατάφερε να κάνει μπρέικ αφού έχασε το τρίτο σερβίς του Αυτή τη στιγμή είναι πολύ δύσκολο να πετύχει ένα καλό ξεκίνημα.