Το China Golden Flower είναι ο πρώτος παίκτης που αποκλείστηκε! Ο Yuan Yue ταξίδεψε στον πρώτο γύρο, ο Wang Yafan δέχτηκε το δώρο απόσυρσης, ο Zheng Qinwen κέρδισε 3-0 στο τελικό σετ

2024-08-27

Το US Open του 2024 ανοίγει και γεννιέται ο πρώτος παίκτης της Κίνας που αποκλείστηκε από το Golden Flower! Μετά από σχεδόν 2 ώρες σκληρής μάχης, ο Yuan Yue νίκησε την Andreeva με 0-2 και πραγματοποίησε ένα ταξίδι μετ' επιστροφής, χάνοντας για πρώτη φορά από έναν διάσημο Ρώσο παίκτη. Αφού ο Γουάνγκ Γιαφάν κέρδισε το πρώτο σετ, έλαβε ένα δώρο απόσυρσης από τον Νο. 9 σπόρο Σακάρι και πήγε κατευθείαν στον δεύτερο γύρο. Η Zheng Qinwen ισοφάρισε με την Anisimova στα δύο πρώτα σετ.

Η Yuan Yue είναι ένα χρυσό λουλούδι από την Κίνα που γεννήθηκε τη δεκαετία του 1990 Πέρυσι έφτασε για πρώτη φορά στον τελικό του γύρου και κέρδισε τη δεύτερη θέση στον αγώνα Seoul 250. Αυτή τη σεζόν, ο Yuan Yue έσπασε την ξηρασία του πρωταθλήματος περιοδείας και έγραψε ιστορία αφού αποκλείστηκε από το Austin 250 event και μετά μπήκε για πρώτη φορά στους 8 κορυφαίους του διαγωνισμού IW. Σε αυτό το US Open, η Yuan Yue θα αντιμετωπίσει την Andreeva στον πρώτο γύρο. Αξίζει να περιμένουμε αν θα νικήσει ξανά την αντίπαλό της μετά τον αγώνα Selva-Gardena πριν από τρία χρόνια.

Η Αντρέεβα ήταν καλά προετοιμασμένη στο πρώτο σετ, και κέρδισε πέντε σερί παιχνίδια από την αρχή, σφραγίζοντας τη νίκη με 5-0. Ο Yuan Yue έβαλε τα δυνατά του πολύ αργά και δεν κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση σε τρία συνεχόμενα παιχνίδια, χάνοντας με 3-6. Στο δεύτερο σετ, η China Golden Flower πάλεψε σκληρά, υστερώντας με 1-3 και σέρνοντας το παιχνίδι σε tie-break Δεν κατάφεραν να μετατρέψουν το πλεονέκτημα 2-0 σε νίκη το πρώτο κινέζικο χρυσό λουλούδι που εξαφανίστηκε.

Η Wang Yafan έπαιξε με το Νο. 9 της Sakkari στον πρώτο της αγώνα και κέρδισε το πρώτο σετ με 6-2 δεύτερος γύρος. Η Zheng Qinwen έδειξε για άλλη μια φορά τον πραγματικό της χαρακτήρα ως βασίλισσα της ανατροπής, χάνοντας 4-6 στο πρώτο σετ, σταμάτησε την αντίπαλό της με ένα δυνατό σερβίς και απάντησε με 6-4 για να ισοφαρίσει το σκορ. Στο τελικό σετ, ο Zheng Qinwen κέρδισε 3 σερί παιχνίδια και η κατάσταση ήταν απείρως κοντά στους 64. Έλα!