νέα

Η μάχη του Κυπέλλου Ποδοσφαιρικής Ομοσπονδίας Πεκίνο-Σανγκάη επανεμφανίζεται σε αντιπαράθεση! Το πέναλτι του Γκουοάν ακυρώθηκε και τα επίσημα μέσα ενημέρωσης του συλλόγου ανέκριναν δημόσια τον διαιτητή

2024-08-23

Τη δεύτερη αγωνιστική των προημιτελικών του Κυπέλλου Αγγλίας, το Beijing Guoan έπαιξε με τη Σαγκάη Σενχουά εκτός έδρας. Αυτή ήταν η τρίτη συνάντηση μεταξύ των δύο ομάδων αυτή τη σεζόν. Στα προηγούμενα 2 παιχνίδια, η Guoan είχε αήττητο 1 νίκη και 1 ισοπαλία, ειδικά τη νίκη 2-1 επί της Shenhua εντός έδρας, η οποία έσπασε το αήττητο σερί του αντιπάλου της αυτή τη σεζόν.

Πριν από αυτό το παιχνίδι, ο Guoan γνώρισε ένα σερί 2 αγώνων χωρίς νίκη στην κινεζική Super League, φέρνοντας ισοπαλία 2-2 μακριά από την Qingdao West Coast και ισοφάρισε ξανά με Zhejiang 0-0 εντός έδρας. Αν και δεν υπήρξε απώλεια, υπήρξαν μεγάλα προβλήματα με την απόδοση των παικτών της Γκουοάν στο γήπεδο και την επιτόπια εντολή του προπονητή Σουάρες, οπότε τέθηκαν υπό αμφισβήτηση από πολλούς οπαδούς του Πεκίνου.

Σε αυτό το πλαίσιο, το εκτός έδρας παιχνίδι του Γκουοάν με τη Σενχουά είναι ιδιαίτερα σημαντικό. Προηγουμένως, ένα εγχώριο επαγγελματικό ποδοσφαιρικό μέσο ανέφερε ότι εάν ο Guoan δεν καταφέρει να νικήσει τη Shenhua εκτός έδρας στο Football Association Cup, ο προπονητής Suarez θα απολυθεί.

Ως εκ τούτου, όλοι στην ομάδα ασφαλείας Guoan ελπίζουν πολύ να νικήσουν τη Shanghai Shenhua στον εκτός έδρας αγώνα και να προκριθούν στα ημιτελικά του Κυπέλλου Football Association. Ωστόσο, το αποτέλεσμα αυτού του παιχνιδιού απογοήτευσε τους πάντες τελικά έχασε από τη Shenhua με 1-2 και σταμάτησε στους 8 πρώτους του Κυπέλλου Ποδοσφαιρικής Ομοσπονδίας.

Σε όλο το παιχνίδι, ούτε ο Guoan ούτε ο Shenhua παρουσίασαν στο πραγματικό τους επίπεδο. Δεδομένου ότι μόλις έχασαν από την Guoan σε ένα εκτός έδρας παιχνίδι, η Shenhua έπαιξε λίγο δειλά σε αυτό το παιχνίδι. Δεν έκανε πολλά στην επίθεση Βασίστηκε απλώς στο πρωτοποριακό μακρινό σουτ του Teixeira στο 12ο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου για να σπάσει την πόρτα της ομάδας Guoan και να προηγηθεί με 1-0.

Στο δεύτερο μισό του παιχνιδιού, ο Γκουοάν πέρασε στην επίθεση, αλλά η απόδοση αρκετών επιθετικών παικτών δεν ήταν ικανοποιητική. Ειδικά ο Lin Liangming, η κατάστασή του ήταν πολύ κακή στους τελευταίους πολλούς γύρους πρωταθλήματος, αλλά ο προπονητής Suarez επέμενε πάντα να χρησιμοποιεί τον Lin Liangming ως βασικό. Σε αυτήν την εκστρατεία, ο Lin Liangming έγινε για άλλη μια φορά ο "επιθετικός τερματιστής" της ομάδας Guoan. Έκανε πολλά λάθη χαμηλού επιπέδου στην επίθεση, τα οποία εξάλειψαν την επίθεση της ομάδας Guoan.

Παρόλα αυτά, ο Φάμπιο είχε μια καλή ευκαιρία να σκοράρει στο 51ο λεπτό, το σουτ του Γουάνγκ Ζίμινγκ στην περιοχή του πέναλτι χτύπησε τον Φάμπιο, σχηματίζοντας μια δεύτερη ευκαιρία επίθεσης -πάνω βολή, τον τράβηξε στο έδαφος ο Jiang Shenglong πίσω του.

Στη συνέχεια, οι παίκτες του Guoan παραπονέθηκαν συλλογικά στον διαιτητή Μάι Μαϊτιτζιάνγκ και ζήτησαν πέναλτι. Ο Fabio έδειξε επίσης στον Maimaitijiang τα σκισμένα μανίκια της φανέλας. Μετά την επικοινωνία με τον διαιτητή του VAR, ο Maimaitijiang έτρεξε έξω από το γήπεδο για να παρακολουθήσει την επανάληψη του βίντεο και τελικά διαπίστωσε ότι ο Fabio είχε παίξει πρώτος με το χέρι και δεν είχε δοθεί πέναλτι.

Οι επαναλήψεις βίντεο πολλαπλών γωνιών που παρέχονται από το σύστημα αναθεώρησης VAR δεν έδειξαν ότι το σουτ του Wang Ziming χτύπησε το χέρι του Fabio, αλλά χτύπησε την κοιλιά του και ο Fabio δεν άνοιξε το χέρι του Σύμφωνα με τους κανόνες, η μπάλα δεν πρέπει να θεωρείται χάντμπολ .

Το τράβηγμα του Jiang Shenglong ήταν πολύ προφανές. Επομένως, ο Maimaitijiang θα πρέπει να καθορίσει ότι ο Shenhua έκανε φάουλ στην περιοχή του πέναλτι και έδωσε τον Guoan ένα πέναλτι. Ως εκ τούτου, αυτό το πέναλτι προκάλεσε επίσης τεράστια διαμάχη Τα επίσημα μέσα ενημέρωσης του Guoan Club έγραψαν ακόμη και στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης: "Στην οθόνη μετάδοσης και την επανάληψη του VAR μόλις τώρα, ποιο σουτ είδες τη μπάλα να χτυπά το χέρι του Φάμπιο;" οι αμφιβολίες του Maimaitijiang.

Μετά από αυτό, ο Σενχουά χρησιμοποίησε αντεπίθεση στις καθυστερήσεις και ο Τσεν Τζιν πέτυχε άλλο ένα γκολ. Αν και ο Zhang Yuning πέτυχε ένα γκολ πίσω 2 λεπτά αργότερα, ο Guoan έχασε από τη Shenhua με 1-2 στο τέλος. Μετά την ήττα της μάχης του Κυπέλλου Ποδοσφαιρικής Ομοσπονδίας Πεκίνου-Σανγκάης, το αν θα απολυθεί πραγματικά ο Σουάρες εξαρτάται από το αν ο σύλλογος έχει αρκετό θάρρος...