τα 1.554 άτομα στον μαραθώνιο της λίμνης hengshui του 2024 «έσπασαν τρία»

2024-09-23

πρωτότυπος τίτλος: 1.554 άτομα στο 2024 hengshui lake marathon "break three"

στις 22, το 2024 hengshui lake marathon and national marathon championship (δεύτερη στάση) ξεκίνησε στην πόλη hengshui, στην επαρχία hebei. στη δροσερή και ευχάριστη παραλίμνια πίστα, 1.554 δρομείς «έσπασαν» επιτυχώς τρεις (τερμάτισαν μέσα σε 3 ώρες) και 148 από αυτούς έσπασαν το όριο «230» (τερμάτισαν σε 2 ώρες και 30 λεπτά).

ο μαραθώνιος της λίμνης hengshui διεξάγεται από το 2012 και έχει βαθμολογηθεί ως το παγκόσμιο πρωτάθλημα στίβου "gold label event". το σημείο εκκίνησης και λήξης αυτού του αγώνα βρίσκεται στην πλατεία hengshui lake marathon.

η διοργάνωση αποτελείται από δύο αγώνες: μαραθώνιο και υγιές τρέξιμο (5 χιλιόμετρα). και τον καναδά.

στον μαραθώνιο των ανδρών, ο kip collier από την κένυα κέρδισε το πρωτάθλημα σε 2 ώρες, 09 λεπτά και 57 δευτερόλεπτα. η πρωταθλήτρια μαραθωνίου γυναικών ανήκε στην αιθίοπα αθλήτρια amute, η οποία κατέκτησε το πρωτάθλημα σε 2 ώρες, 23 λεπτά και 39 δευτερόλεπτα και κατέρριψε το ρεκόρ των αγώνων.

"το σημερινό παιχνίδι είναι πολύ καλό, είμαι πολύ ικανοποιημένος. το περιβάλλον εδώ είναι πολύ όμορφο, το γεγονός είναι πολύ επαγγελματικό, αυτό είναι ένα επιτυχημένο παιχνίδι μετά το παιχνίδι."

μεταξύ των αποτελεσμάτων που σχετίζονται με το εθνικό πρωτάθλημα μαραθωνίου, ο feng peiyou κέρδισε το πρωτάθλημα ανδρών σε 2 ώρες, 10 λεπτά και 13 δευτερόλεπτα και η tsering tsomo κέρδισε το πρωτάθλημα γυναικών σε 2 ώρες, 26 λεπτά και 47 δευτερόλεπτα.

ο feng peiyou είπε: "τα σημερινά αποτελέσματα είναι αρκετά ικανοποιητικά. αγωνίστηκα στον μαραθώνιο της λίμνης hengshui πέρυσι. η οργάνωση της φετινής διοργάνωσης έχει βελτιωθεί και η συνολική αίσθηση είναι πολύ καλή. υπήρχαν επευφημίες από το κοινό στην πορεία, το οποίο μου έδωσε περισσότερη δύναμη».

αυτή η διοργάνωση φιλοξενείται από την κινεζική ένωση στίβου, το επαρχιακό αθλητικό γραφείο της χεμπέι και τη δημοτική λαϊκή κυβέρνηση του χενγκσούι. (γιανγκ φαν)