νέα

ο γιαμάλ, που ήταν σε καυτή φόρμα και σημείωσε το πρώτο του γκολ στο champions league, δεν κατάφερε να αποτρέψει την μπαρτσελόνα από την πρώτη της ήττα στη σεζόν.

2024-09-20

ο γιαμάλ, που έλαμψε στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα αυτό το καλοκαίρι, έφτασε σε ένα ακόμη ορόσημο στο τσάμπιονς λιγκ, αλλά έγινε «χιλιομετρική τραγωδία».
τα ξημερώματα της 20ης σεπτεμβρίου, ώρα πεκίνου, το uefa champions league 2024-2025 διεξήγαγε την τρίτη αγωνιστική του πρώτου γύρου. η μπαρτσελόνα έχασε 1-2 από τη ligue 1 monaco σε εκτός έδρας αγώνα και γνώρισε την πρώτη της ήττα για τη νέα σεζόν.
η ήττα της μπαρτσελόνα ήταν σπαρμένη στο πρώτο 10λεπτο. ο τερματοφύλακας τερ στέγκεν έκανε λάθος πάσα και ο σέντερ μπακ έρικ γκαρσία μπόρεσε να μειώσει μόνο τον ιάπωνα επιθετικό τακούμι μινάμινο, ο οποίος είχε ήδη κάνει επίθεση με ένα άτομο μπροστά στην περιοχή του πέναλτι και αποβλήθηκε από τον διαιτητή με απευθείας κόκκινη κάρτα. . έξι λεπτά αργότερα, ο γάλλος έφηβος akli ushe έδωσε προβάδισμα στη μονακό.
αποβλήθηκε ο γκαρσία, κάτι που άλλαξε την εξέλιξη του αγώνα.10 έναντι 11 και ένα γκολ πίσω, η μπαρτσελόνα δεν τα παράτησε. στο 26ο λεπτό, ο γιαμάλ έκοψε από τα δεξιά και έκανε ένα χαμηλό σουτ για να βοηθήσει την μπαρτσελόνα να ισοφαρίσει στο σκορ. αυτό ήταν το πρώτο γκολ του γιαμάλ στο champions league σε ηλικία 17 ετών και 68 ημερών, έγινε ο δεύτερος νεότερος σκόρερ στην ιστορία του champions league.
ωστόσο, η μπαρτσελόνα, που ήταν αριθμητικά κατώτερη, δεν κατάφερε να ξεφύγει αλώβητη. στο 72ο λεπτό ανακόπηκε η μπάλα στο μετόπισθεν και πέρασε στην αντεπίθεση ο 18χρονος νεαρός ιλένιχνα με ένα μόνο γκολ κλείδωσε το σκορ στο 2-1.
η ομάδα έμεινε πίσω και ο γιαμάλ σημείωσε το πρώτο του γκολ στο champions league στην καριέρα του, βοηθώντας τη μπαρτσελόνα να ισοφαρίσει για λίγο το σκορ.αφού ο flick ανέλαβε ως προπονητής της ομάδας αυτό το καλοκαίρι, η μπαρτσελόνα κέρδισε πέντε συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα αυτή η ήττα ήταν η πρώτη της ήττα στη σεζόν. ο φλικ είπε ωμά μετά το παιχνίδι ότι η κόκκινη κάρτα άλλαξε την πορεία του παιχνιδιού, "κάναμε λάθη, αλλά δουλέψαμε σκληρά. η ομάδα της μονακό είναι εξαιρετική και της αξίζει η νίκη. ο γερμανός προπονητής αποκάλυψε ότι ενθάρρυνε τους παίκτες." μετά το παιχνίδι, ελπίζω να μπορούν να προετοιμαστούν για το επόμενο παιχνίδι πρωταθλήματος με ισχυρότερη ψυχική προοπτική.
ο γιαμάλ «γονάτισε» για να πανηγυρίσει το πρώτο του γκολ στο champions league. πηγή εικόνας: xinhua news agencyη ομάδα έχασε και ο γιαμάλ, ο οποίος σημείωσε το πρώτο του γκολ στο champions league στην καριέρα του, εξακολουθούσε να δίνει ελπίδες σε πολλούς οπαδούς της μπαρτσελόνα. στα τελευταία 6 παιχνίδια, ο γιαμάλ σημείωσε 4 γκολ και έδωσε 4 ασίστ, επεκτείνοντας την καλή του φόρμα από το φετινό ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στη μπαρτσελόνα. σύμφωνα με δημοσιεύματα ισπανικών μέσων ενημέρωσης, η μονακό περνούσε σχεδόν κάθε μέρα την εβδομάδα πριν από τον αγώνα μελετώντας πώς να υπερασπιστεί τον γιαμάλ, αλλά και πάλι σκοράρονταν από τη νεαρή ιδιοφυΐα.
ο κριστιάνο ρονάλντο επαίνεσε τον γιαμάλ σε μια πρόσφατη συνέντευξή του.