9 με 2! η μπάγερν έδειξε τρομακτική δύναμη πυρός και ο κέιν που εκτέλεσε το "big four" πήρε ξανά την μπάλα του αγώνα

2024-09-18

η μπάγερν που είναι καλή στο «δημιουργεί τραγωδίες» έχει νέο θύμα.

τα ξημερώματα της 18ης σεπτεμβρίου, ώρα πεκίνου, η ομάδα της μπουντεσλίγκα μπάγερν μονάχου νίκησε εντός έδρας την κροατική ομάδα ντιναμό ζάγκρεμπ με 9-2 στον πρώτο γύρο του uefa champions league 2024-2025.

ο 38χρονος πρώην διεθνής βέλγος κομπανί έγινε προπονητής της μπάγερν αυτό το καλοκαίρι, υπό την ηγεσία του, η ομάδα είχε κερδίσει τέσσερις συνεχόμενες νίκες σε πρωτάθλημα και κύπελλο γερμανίας και σημείωσε συνολικά 15 γκολ.

ο κέιν σημείωσε το πρώτο πέναλτι για να ξεκινήσει αυτή η γιορτή γκολ.

αντιμέτωπη με την πρωταθλήτρια κροατίας, η μπάγερν είχε πάρει φόρα. στο πρώτο μισό του αγώνα, ο κέιν πέτυχε ένα πέναλτι, ο γκερέρο και ο ολίσε πέτυχαν από ένα γκολ για να προηγηθούν με 3-0. στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, η μπάγερν κυνηγήθηκε με δύο γκολ σε πέντε λεπτά. ωστόσο, η μπάγερν, η οποία είχε αναζωπυρώσει το μαχητικό της πνεύμα, στη συνέχεια, ο κέιν σημείωσε ένα συμπληρωματικό σουτ και πέτυχε το δεύτερο γκολ του αγώνα ήταν 9 προς 2.

ο τακούγια ογκιχάρα σκόραρε με χαμηλό σουτ και μια φορά ισοφάρισε σε 2-3 για την ντιναμό.

αυτό το παιχνίδι έγινε ο δεύτερος υψηλότερος συνολικός αριθμός γκολ που σημειώθηκαν σε ένα μόνο παιχνίδι μετά την αναδιάρθρωση του champions league τη σεζόν 1992-1993, δεύτερο μόνο μετά τη νίκη της μπορούσια ντόρτμουντ με 8-4 επί του στρατού της βαρσοβίας τη σεζόν 2016-2017. τα εννέα γκολ ισοφάρισαν επίσης το ρεκόρ της μπάγερν για γκολ σε ένα μόνο παιχνίδι στο champions league, καθιστώντας την την πρώτη ομάδα που σκόραρε εννέα γκολ σε ένα μόνο παιχνίδι μετά την αναδιάρθρωση του champions league.

στις καθυστερήσεις, ο γκορέτσκα σκόραρε με κεφαλιά, κλειδώνοντας το σκορ στο 9-2.

μετά από αυτή τη μάχη, η μπάγερν υπό τον κομπανί έχει πετύχει 24 γκολ σε 5 επίσημα παιχνίδια, δείχνοντας τρομακτική επιθετική δύναμη. σχολιάζοντας το παιχνίδι, ο kompany είπε: "η ομάδα είναι σε καλή κατάσταση. δεχθήκαμε δύο γκολ γιατί όλοι αντέδρασαν λίγο αργά στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου. ευτυχώς, προσαρμοστήκαμε έγκαιρα. το σημαντικό είναι να πάρουμε και τους τρεις βαθμούς ." ωστόσο, η νίκη δεν τελείωσε καλά. δεν του πήγε στο κεφάλι, "κι εγώ απόλαυσα (τη νίκη), αλλά δεν θα κερδίσετε κανένα τρόπαιο τον σεπτέμβριο." ο κομπανί είπε ότι ήταν πολύ νωρίς για να κρίνουμε τη μπάγερν προοπτικές αυτή τη σεζόν.

ο αρχηγός της αγγλίας κέιν, ο οποίος σημείωσε τρία πέναλτι και πέτυχε τέσσερα γκολ στο παιχνίδι, αφαίρεσε την μπάλα του αγώνα μετά το παιχνίδι και ζήτησε από τους συμπαίκτες του να την υπογράψουν. ο κέιν είπε: "όσο σημειώνω χατ-τρικ, θα κρατάω την μπάλα του παιχνιδιού. οι νεαροί παίκτες μπορεί να μην θέλουν να υπογράψουν την μπάλα, αλλά για μένα πρέπει ακόμα να την υπογράψω. θα βάλω αυτήν την μπάλα δίπλα στο γιο μου κρεβάτι, θα είναι πολύ χαρούμενος όταν ξυπνήσει το πρωί.»

πηγή: beijing news sports

δημοσιογράφος: zhao xiaosong