η εθνική ομάδα ποδοσφαίρου των 11 παικτών ανατράπηκε από τη 10άδα της σαουδικής αραβίας!

2024-09-11

το απόγευμα της 10ης, ώρα πεκίνου, συνεχίστηκαν οι 18 κορυφαίοι ασιατικοί προκριματικοί αγώνες για το παγκόσμιο κύπελλο ηπα-καναδά-μεξικού 2026. στον δεύτερο γύρο του αγώνα των ομίλων, η κινεζική ομάδα εντός έδρας στο νταλιάν ανατράπηκε από την ομάδα της σαουδικής αραβίας με 1:2. μετά από δύο γύρους, η εθνική ομάδα ποδοσφαίρου γνώρισε δύο σερί ήττες.

σε αυτή τη φάση των 18, η εθνική ομάδα ποδοσφαίρου έπεσε στο «group of death» και βρέθηκε στον όμιλο c με ιαπωνία, αυστραλία, σαουδική αραβία, μπαχρέιν και ινδονησία. σύμφωνα με τον κανονισμό, οι δύο πρώτες ομάδες αυτού του ομίλου μπορούν να προκριθούν απευθείας στους τελικούς του παγκοσμίου κυπέλλου, ενώ η τρίτη και η τέταρτη ομάδα θα προκριθούν στα πλέι οφ.

στον πρώτο γύρο του αγώνα πριν από 5 ημέρες, η εθνική ομάδα ποδοσφαίρου έχασε με 0:7 εκτός έδρας από την ιαπωνική ομάδα. μετά από μια τεράστια ήττα, το αν η ομάδα μπορεί να φτιάξει το κέφι του εγκαίρως για να αντιμετωπίσει την επόμενη πρόκληση είναι μια δύσκολη δοκιμασία για την εθνική ομάδα ποδοσφαίρου. ο προπονητής ιβάνκοβιτς ζήτησε επίσης από την ομάδα να επιστρέψει στη φόρμα το συντομότερο δυνατό, να βγει από την ύφεση και να αποδώσει καλά.

ο αγώνας με την ομάδα της σαουδικής αραβίας είναι ο πρώτος εντός έδρας αγώνας της εθνικής ομάδας ποδοσφαίρου στη φάση των 18 κορυφαίων αυτού του τουρνουά. ο ιβάνκοβιτς ελπίζει ότι η ομάδα μπορεί να φτιάξει το κέφι και να ανταποδώσει τους φιλάθλους με ένα υπέροχο παιχνίδι και καλή εμφάνιση.

πηγή εικόνας για την αρχική ενδεκάδα της κινεζικής ομάδας: κινεζική ομάδα ποδοσφαίρου

η ομάδα της σαουδικής αραβίας βρίσκεται αυτή τη στιγμή στην 56η θέση στον κόσμο δεν υπάρχουν πολλοί παίκτες στην ομάδα που έχουν ταξιδέψει στην ευρώπη, αλλά αυτό έχει να κάνει με την πρόοδο του εγχώριου πρωταθλήματος της σαουδικής αραβίας. αν και κάθεται στην έδρα της, η ομάδα της σαουδικής αραβίας εξακολουθεί να είναι δυνατός αντίπαλος για την εθνική ομάδα ποδοσφαίρου, η οποία βρίσκεται στην 87η θέση της παγκόσμιας κατάταξης.

σε σύγκριση με τον αγώνα με την ιαπωνική ομάδα, ο ιβάνκοβιτς προσάρμοσε την αρχική ενδεκάδα, δίνοντας μεγαλύτερη προσοχή στην επιθετική δύναμη και την κινητικότητα: οι αμυντικοί λι λέι, ζου τσεντζί, τζιανγκ γκουανγκτάι και γκάο ζουγιάν baihe lamu και xie ​​wenneng επιθετικοί wu lei και fernando.

η κινεζική ομάδα πανηγυρίζει το γκολ πηγή φωτογραφίας: icphoto

μετά από μια δοκιμή στο εναρκτήριο στάδιο, η κινεζική ομάδα ήταν η πρώτη που έσπασε το αδιέξοδο. στο 14ο λεπτό του αγώνα, ο φερνάντο εκτέλεσε ένα κόρνερ από τα δεξιά και ο ζου τσεντζιέ άρπαξε την μπάλα μπροστά από το τέρμα, με αποτέλεσμα η εθνική ομάδα να προηγηθεί με 1:0.

μόλις 3 λεπτά αργότερα, ο cano πάτησε τον jiang shenglong και έκανε φάουλ. αφού παρακολούθησε την επανάληψη του var, ο διαιτητής έδειξε απευθείας κόκκινη κάρτα στον κάνο. η κινεζική ομάδα που προηγείτο στο σκορ είχε για άλλη μια φορά αριθμητικό πλεονέκτημα.

ωστόσο, η εθνική ομάδα ποδοσφαίρου δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την κατάσταση για να διευρύνει το σκορ και αντ' αυτού εξέθεσε ατέλειες στο αμυντικό άκρο. στο 39ο λεπτό η ομάδα της σαουδικής αραβίας με παίκτη λιγότερο στο γήπεδο εκμεταλλεύτηκε ένα κόρνερ για να ισοφαρίσει με κεφαλιά ο χασάν καντίς.

πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, η κεφαλιά του γου λέι στην περιοχή του πέναλτι ήταν αρκετά απειλητική, αλλά δυστυχώς χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι.

παίκτες στο παιχνίδι πηγή εικόνας: icphoto

μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η κινεζική ομάδα ήταν η πιο επιθετική ομάδα. στο 54ο λεπτό η εθνική ομάδα ποδοσφαίρου εκτέλεσε για άλλη μια φορά την ευκαιρία από κόρνερ και ο γουάνγκ σανγκιούαν που πέρασε ως αλλαγή σκόραρε. ωστόσο, μετά από υπενθύμιση του var, ο διαιτητής σφύριξε για οφσάιντ και το γκολ ήταν άκυρο.

στο 62ο λεπτό η ομάδα της σαουδικής αραβίας σχεδόν συμπλήρωσε το προβάδισμα. σε μια γρήγορη αντεπίθεση, το δυνατό σουτ του ντοσάρι απέκρουσε το δοκάρι.

καθώς προχωρούσε το παιχνίδι, η κινεζική ομάδα, που είχε αριθμητικό πλεονέκτημα για μεγάλο χρονικό διάστημα, έλεγχε τον ρυθμό του αγώνα, αλλά δεν κατάφερε να μετατρέψει το πλεονέκτημα σε γκολ.

στο 90ο λεπτό η δεκαμελής ομάδα της σαουδικής αραβίας ολοκλήρωσε την «τελική νίκη». με άλλη μια ευκαιρία για κόρνερ, ο χασάν καντίς σκόραρε δύο φορές, διαμορφώνοντας το σκορ στο 2:1.

μετά την ήττα από την ομάδα της ιαπωνίας και την ομάδα της σαουδικής αραβίας, ο επόμενος αντίπαλος της εθνικής ομάδας ποδοσφαίρου είναι η εξίσου δυνατή ομάδα της αυστραλίας το παιχνίδι θα γίνει στις 10 οκτωβρίου, ώρα πεκίνου.