(παραολυμπιακοί αγώνες του παρισιού) περιεκτική είδηση: η κίνα κέρδιζε 12 χρυσά την ημέρα και ξεπέρασε τα 600 χρυσά στους θερινούς παραολυμπιακούς αγώνες

2024-09-07

china news service, παρίσι, 5 σεπτεμβρίου (ρεπόρτερ wang zumin) την όγδοη αγωνιστική ημέρα των παραολυμπιακών αγώνων του παρισιού, ο κινεζικός στρατός κέρδισε 12 χρυσά μετάλλια σε κολύμβηση, στίβο, πινγκ πονγκ, ξιφασκία με αναπηρικό αμαξίδιο, μπότσια, τζούντο τυφλών και άρση βαρών , ο συνολικός αριθμός των χρυσών μεταλλίων στους θερινούς παραολυμπιακούς αγώνες ξεπέρασε τα 600.
από την 5η τοπική ώρα, η κίνα ήταν στην κορυφή της διπλής λίστας με συνολικά 166 μετάλλια, 74 χρυσά, 55 ασημένια και 37 χάλκινα. το ηνωμένο βασίλειο (36 χρυσά μετάλλια και 84 μετάλλια) και οι ηνωμένες πολιτείες (27 χρυσά μετάλλια και 77 μετάλλια) κατέλαβαν τη δεύτερη και τρίτη θέση στη διπλή λίστα. η ολλανδία (21 χρυσά), η γαλλία (17 χρυσά), η ιταλία (16 χρυσά), η ουκρανία και η βραζιλία (15 χρυσά η καθεμία) κατέλαβαν την τέταρτη έως όγδοη θέση στη λίστα των χρυσών μεταλλίων αντίστοιχα.
η κινεζική παραολυμπιακή ομάδα κολύμβησης κατέκτησε άλλα 2 χρυσά μετάλλια, 3 ασημένια μετάλλια και 2 χάλκινα μετάλλια. στους τελικούς s5 των 50 μέτρων ελεύθερου ανδρών, η κινεζική ομάδα διοργάνωσε για άλλη μια φορά μια σάρωση, με τους guo jincheng, yuan weiyi και wang lichao να κερδίζουν χρυσά, ασημένια και χάλκινα μετάλλια αντίστοιχα. μεταξύ αυτών, ο χρόνος 29,33 δευτερολέπτων του guo jincheng κατέρριψε το παγκόσμιο ρεκόρ των 29,78 δευτερολέπτων που σημείωσε στο περσινό παγκόσμιο πρωτάθλημα.
ο τελικός των 20 πόντων της μικτής σκυταλοδρομίας 4×50 μέτρων ανδρών και γυναικών ήταν η τελική μάχη του αγώνα κολύμβησης της ημέρας η κινεζική ομάδα αποτελούμενη από τους lu dong, zhang li, wang lichao και guo jincheng κέρδισε το πρωτάθλημα και κατέρριψε το ρεκόρ. και πάλι με χρόνο 2 λεπτά, 24 δευτερόλεπτα και 83 δευτερόλεπτα. ο guo jincheng κέρδισε το διπλό χρυσό σε έναν διπλό αγώνα σε μια μέρα.
πριν από αυτούς τους παραολυμπιακούς αγώνες, η κίνα είχε κερδίσει 530 χρυσά μετάλλια σε 10 θερινούς παραολυμπιακούς αγώνες. αυτό το χρυσό μετάλλιο σκυταλοδρομίας είναι το 70ο χρυσό μετάλλιο για την κινεζική αποστολή σε αυτούς τους παραολυμπιακούς αγώνες και το 600ο χρυσό μετάλλιο για την κίνα στους θερινούς παραολυμπιακούς αγώνες.
στον αγώνα στίβου, η κινεζική ομάδα σημείωσε 4 χρυσά μετάλλια, 3 ασημένια μετάλλια και 4 χάλκινα μετάλλια την ημέρα. στον τελικό των 100 μέτρων t37 γυναικών, η 26χρονη wen xiaoyan σημείωσε νέο παραολυμπιακό ρεκόρ σε 12,52 δευτερόλεπτα. αυτό είναι το τρίτο της χρυσό μετάλλιο σε αυτούς τους παραολυμπιακούς αγώνες και η τρίτη της υπεράσπιση του τίτλου. πρόσφατα, κατέκτησε το πρωτάθλημα στο άλμα εις μήκος γυναικών και στα 200 μ. τ37 γυναικών αντίστοιχα, στους τρίτους παραολυμπιακούς αγώνες της, έχει κερδίσει 8 χρυσά παραολυμπιακά μετάλλια.
στους τελικούς της σφαιροβολίας γυναικών f64, οι γιάο χουάν και γιανγκ γιούε κέρδισαν χρυσά και χάλκινα μετάλλια αντίστοιχα. ο γιάο χουάν, 40 ετών, συμμετέχει στους παραολυμπιακούς αγώνες για έβδομη φορά φέτος και έχει κερδίσει 6 χρυσά μετάλλια, κατακτώντας ένα χρυσό παραολυμπιακό μετάλλιο grand slam στα τρία μεγάλα αγωνίσματα ρίψεων του στίβου (ακόντιο, σφαιροβολία και δίσκος). .
στην κατηγορία σφαιροβολίας γυναικών f33, η 36χρονη κινέζα παίκτρια wu qing κέρδισε το πρωτάθλημα και κατέρριψε το παραολυμπιακό ρεκόρ. στον τελικό των 800 μέτρων t54 ανδρών, οι κινέζοι παίκτες jin hua και dai yunqiang κέρδισαν το πρωτάθλημα και η επίδοση του δευτεραθλητή jinhua σημείωσε νέο παραολυμπιακό ρεκόρ.
στην αρένα του πινγκ πονγκ, ο 34χρονος κινέζος παίκτης φενγκ πανφένγκ νίκησε τον γερμανό παίκτη στον τελικό του επιπέδου 3 του απλού ανδρών, κατακτώντας τον πέμπτο συνεχόμενο παραολυμπιακό τίτλο του σε αυτή τη διοργάνωση. σε αυτούς τους παραολυμπιακούς αγώνες, ο φενγκ πανφένγκ κέρδισε τα τρία πρωταθλήματα στο μονό ανδρών, στο διπλό ανδρών και στο μικτό διπλό στους οποίους συμμετείχε στους πέντε παραολυμπιακούς αγώνες του, κέρδισε 10 χρυσά μετάλλια.
η κινεζική ομάδα ξιφασκίας με αναπηρικό αμαξίδιο έδωσε ένα ακόμη ευχάριστο νέο, κερδίζοντας τόσο τον ομαδικό τίτλο ανδρών όσο και γυναικών. η κινεζική ομάδα bocce πέτυχε ένα ακόμη σπουδαίο αποτέλεσμα, νικώντας την ομάδα της ινδονησίας με 7:6 στον τελικό της μικτής ομάδας bc1/bc2 και κατέκτησε το πρωτάθλημα.
στο τέλος του αγώνα bocce ball, η ομάδα του χονγκ κονγκ της κίνας κατέλαβε την πρώτη θέση στη λίστα των χρυσών μεταλλίων με 3 χρυσά μετάλλια και 2 ασημένια μετάλλια. η κινεζική ομάδα πέτυχε μια σημαντική ανακάλυψη με μηδέν χρυσά μετάλλια στους παραολυμπιακούς αγώνες της boccia στο παρίσι και κατέλαβε τη δεύτερη θέση στη λίστα των χρυσών μεταλλίων σε αυτό το αγώνισμα με 2 χρυσά μετάλλια.
την πρώτη μέρα του διαγωνισμού τζούντο τυφλών, η κινέζα παίκτρια των "μετά-00s" shi yijie κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στα -57 κιλά j1 γυναικών. η κινεζική παραολυμπιακή ομάδα άρσης βαρών πρόσθεσε ακόμη 1 χρυσό και 2 χάλκινα μετάλλια, με τον ζου γι να κερδίζει το πρωτάθλημα των 65 κιλών ανδρών.
υπήρξε μια μεγάλη ανατροπή στον αγώνα ποδοσφαίρου των τυφλών, καθώς το αήττητο χρυσού παραολυμπιακού μεταλλίου της βραζιλίας καταρρίφθηκε. στους ημιτελικούς εκείνης της ημέρας, η αργεντινή ισοφάρισε με τη βραζιλία 0:0 στην κανονική διάρκεια και κέρδισε ένα συναρπαστικό 4:3 στη διαδικασία των πέναλτι και θα κοντράρει με τη γαλλία για το πρωτάθλημα.
από τη στιγμή που το ποδόσφαιρο των τυφλών μπήκε στους παραολυμπιακούς αγώνες το 2004 μέχρι αυτόν τον αγώνα, η βραζιλία έχει κερδίσει πέντε συνεχόμενα πρωταθλήματα χωρίς να χάσει ούτε ένα παιχνίδι. η κινεζική ομάδα τυφλών νίκησε την ομάδα του μαρόκου με 1:0 εκείνη την ημέρα και τερμάτισε πέμπτη.
το αήττητο της γυναικείας ομάδας βόλεϊ της κίνας σε αυτούς τους παραολυμπιακούς αγώνες συνεχίζεται στους ημιτελικούς εκείνης της ημέρας, νίκησαν την καναδική ομάδα με 3-0 και προκρίθηκαν στον τελικό, όπου θα διαγωνιστούν με την ομάδα των ηνωμένων πολιτειών για το πρωτάθλημα.
στο αγώνισμα του γκολμπολ τυφλών, τόσο η κινεζική ομάδα ανδρών όσο και γυναικών αγωνίστηκαν με την ομάδα της βραζιλίας για το χάλκινο μετάλλιο. η κινεζική ομάδα γυναικών κέρδισε με 6:0 και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο, ενώ η ομάδα των ανδρών της κίνας ηττήθηκε με 3:5 και τερμάτισε τέταρτη.
την ένατη αγωνιστική ημέρα των παραολυμπιακών αγώνων του παρισιού (6 σεπτεμβρίου), ο στίβος και η κολύμβηση θα αποδώσουν 16 και 15 χρυσά μετάλλια αντίστοιχα, και το πινγκ πονγκ θα συνεχιστεί με τους τελικούς πέντε επιπέδων του απλού. στον ημιτελικό της ομάδας μπάσκετ γυναικών με αμαξίδιο, η κινεζική ομάδα θα αντιμετωπίσει την αμερικανική ομάδα. (υπερ)