(παραολυμπιακοί αγώνες του παρισιού) περιεκτική είδηση: η κίνα κέρδισε άλλα 9 χρυσά μετάλλια και η κίνα είναι πολύ μπροστά με 83 χρυσά μετάλλια

2024-09-07

china news service, παρίσι, 6 σεπτεμβρίου (ρεπόρτερ wang zumin) την ένατη αγωνιστική ημέρα των παραολυμπιακών αγώνων του παρισιού, ο κινεζικός στρατός κέρδισε άλλα 9 χρυσά μετάλλια σε κολύμβηση, στίβο, ξιφασκία με αναπηρικό αμαξίδιο, πινγκ-πονγκ, άρση βαρών και τζούντο τυφλών, και κέρδισε επίσης 9 χρυσά μετάλλια σε κολύμβηση, στίβο, ξιφασκία με αναπηρικό αμαξίδιο, πινγκ πονγκ, άρση βαρών και τζούντο τυφλών καταρρίφθηκαν ξανά τα παγκόσμια ρεκόρ στην κολύμβηση, στον στίβο και στην άρση βαρών.

από την 6η τοπική ώρα, η κίνα έχει ουσιαστικά επιβεβαιώσει την πρώτη της θέση στην κατάταξη των χρυσών μεταλλίων και των μεταλλίων σε αυτούς τους παραολυμπιακούς αγώνες με συνολικά 188 μετάλλια, 83 χρυσά, 64 ασημένια και 41 χάλκινα. το ηνωμένο βασίλειο (42 χρυσά μετάλλια και 100 μετάλλια) και οι ηνωμένες πολιτείες (31 χρυσά μετάλλια και 86 μετάλλια) συνεχίζουν να βρίσκονται στη δεύτερη και τρίτη θέση στη διπλή λίστα. η ολλανδία (24 χρυσά), η ιταλία (20 χρυσά), η γαλλία και η βραζιλία (17 χρυσά η καθεμία), η ουκρανία και η αυστραλία (16 χρυσά η καθεμία) κατατάσσονται από την τέταρτη έως την ένατη θέση στη λίστα των χρυσών μεταλλίων αντίστοιχα.

εκείνη την ημέρα, η κινεζική παραολυμπιακή ομάδα κολύμβησης κέρδισε άλλα 3 χρυσά μετάλλια, 2 ασημένια μετάλλια και 1 χάλκινο μετάλλιο και κατέρριψε δύο παγκόσμια ρεκόρ.

στον τελικό των 50 μέτρων πεταλούδα s5 ανδρών, η κινεζική ομάδα κέρδισε για άλλη μια φορά το χρυσό, το ασημένιο και το χάλκινο μετάλλιο, με τον πρωταθλητή guo jincheng να καταρρίπτει το παγκόσμιο ρεκόρ σε 30,28 δευτερόλεπτα. σε αυτούς τους παραολυμπιακούς αγώνες, ο guo jincheng μπορεί να ονομαστεί «μοντέλο εργάτη».

αποκαλείται και «μοντέλο εργάτη» ο 19χρονος κινέζος έφηβος jiang yuyan, ο οποίος στέφθηκε ξανά στον τελικό των 400 μέτρων ελεύθερου s6 γυναικών εκείνο το βράδυ. αυτή είναι η έβδομη διοργάνωση που συμμετείχε σε αυτούς τους παραολυμπιακούς αγώνες, εκτός από τα ατομικά 200 μέτρα, έχει κερδίσει χρυσά μετάλλια σε άλλα έξι αγωνίσματα.

στον τελικό των 50 μέτρων πεταλούδα s5 γυναικών, οι κινέζες παίκτριες lu dong και he shenggao κέρδισαν το πρωτάθλημα και τη δευτεραθλήτρια lu dong έσπασαν το παγκόσμιο ρεκόρ σε 38,17 δευτερόλεπτα και κέρδισαν το τέταρτο χρυσό μετάλλιο σε αυτούς τους παραολυμπιακούς αγώνες. ο lu dong, 32 ετών, συμμετέχει στους παραολυμπιακούς αγώνες για τέταρτη φορά φέτος και έχει κερδίσει 9 χρυσά παραολυμπιακά μετάλλια.

στον αγώνα στίβου η κινεζική ομάδα κατέκτησε 1 χρυσό, 1 ασημένιο και 1 χάλκινο. μεταξύ αυτών, στον τελικό της μικτής σκυταλοδρομίας 4×100 μ., η κινεζική ομάδα αποτελούμενη από τους zhou guohua, wang hao, wen xiaoyan και hu yang κέρδισε το πρωτάθλημα σε 45,07 δευτερόλεπτα και κατέρριψε το παγκόσμιο ρεκόρ.

μέχρι στιγμής, η 26χρονη wen xiaoyan έχει κερδίσει τα πρωταθλήματα και στα 4 αγωνίσματα που συμμετείχε σε αυτούς τους παραολυμπιακούς αγώνες, ανεβάζοντας τον συνολικό αριθμό των ατομικών χρυσών παραολυμπιακών μεταλλίων σε 9.

το grand palais της γαλλίας έγινε για άλλη μια φορά το μέρος όπου στέφθηκαν οι κινέζοι παραολυμπιακοί ξιφομάχοι. στους αγώνες ξιφασκίας με αναπηρικό αμαξίδιο εκείνη την ημέρα, η κινεζική ομάδα κέρδισε 2 χρυσά, 1 ασημένιο και 1 χάλκινο. μεταξύ αυτών, ο sun gang κέρδισε το χρυσό μετάλλιο α-επιπέδου ατομικού epee ανδρών, το οποίο ήταν το τρίτο του χρυσό μετάλλιο σε αυτούς τους παραολυμπιακούς αγώνες. η chen yuandong κέρδισε το ατομικό πρωτάθλημα a-level epee γυναικών.

η κινεζική παραολυμπιακή ομάδα επιτραπέζιας αντισφαίρισης συνέβαλε με ένα ακόμη χρυσό μετάλλιο. στον τελικό του επιπέδου 7 του απλού ανδρών, ο γιαν σούο νίκησε τον βρετανό παίκτη με 3:2, κατακτώντας τον τρίτο συνεχόμενο παραολυμπιακό τίτλο του σε αυτή τη διοργάνωση.

στο αγώνισμα της άρσης βαρών, η κινεζική ομάδα κατέκτησε 1 χρυσό και 3 ασημένια. στον τελικό των 67 κιλών γυναικών, η ταν γιουτζιάο κατέκτησε το πρωτάθλημα και κατέρριψε το παγκόσμιο ρεκόρ με 142 κιλά, κατακτώντας επίσης τρία συνεχόμενα πρωταθλήματα.

στον τελικό του τζούντο τυφλών γυναικών -70 κιλών j1, ο λιου λι πρόσθεσε ένα ακόμη χρυσό μετάλλιο για την κινεζική ομάδα.

στον ημιτελικό της ομάδας μπάσκετ γυναικών με αναπηρικό αμαξίδιο, η τελευταία επιλαχούσα ομάδα της κίνας έχασε από την ομάδα των ηνωμένων πολιτειών με 47:50 και θα αγωνιστεί με την ομάδα του καναδά για το χάλκινο μετάλλιο.

η 7η τοπική ώρα είναι η προτελευταία ημέρα αυτών των παραολυμπιακών αγώνων ο αγώνας στίβου θα δώσει 22 χρυσά μετάλλια. κολύμβηση, πινγκ-πονγκ και ξιφασκία με αμαξίδιο έχουν μπει στην τελευταία μέρα και θα χαρίσουν 15, 7 και 2 χρυσά μετάλλια αντίστοιχα. η ημέρα του πρώτου χρυσού μεταλλίου του κανό θα έχει επτά πρωταθλητές να αποφασιστούν.

οι τελικοί του καθιστικού βόλεϊ γυναικών διοργάνωσαν για άλλη μια φορά μια μάχη μεταξύ κίνας και ηνωμένων πολιτειών για την ηγεμονία. από τότε που το καθιστό βόλεϊ μπήκε στους παραολυμπιακούς αγώνες το 2004, η κινεζική γυναικεία ομάδα καθιστού βόλεϊ μπήκε στους τελικούς σε έξι διαδοχικούς παραολυμπιακούς αγώνες και πέτυχε τρία συνεχόμενα πρωταθλήματα. στους παραολυμπιακούς αγώνες του τόκιο, η κινεζική ομάδα καθιστών γυναικών βόλεϊ έχασε από τις ηνωμένες πολιτείες στον τελικό και κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο. (τέλος) [επιμέλεια: zhang ziyi]