νέα

ο αθλητής με αναπηρία του γκουανγκντόνγκ, zhou guohua, έσπασε δύο παγκόσμια ρεκόρ και κέρδισε το χρυσό στους παραολυμπιακούς αγώνες του παρισιού

2024-09-07

china news service, guangzhou, 7 σεπτεμβρίου (zhang lu) σύμφωνα με νέα από την ομοσπονδία ατόμων με αναπηρία της επαρχίας guangdong, στις 6 σεπτεμβρίου, τοπική ώρα, ο αθλητής με αναπηρία του guangdong zhou guohua (αρχηγός jia dengpu) έδωσε τα χέρια με τους wang hao, wen xiaoyan, και ο χου γιανγκ για να σχηματίσουν ομάδα η κινεζική ομάδα προκρίθηκε στον τελικό σε 45,09 δευτερόλεπτα στα προκριματικά της μικτής σκυταλοδρομίας 4×100 μ. στα αγωνίσματα στίβου στους παραολυμπιακούς αγώνες του παρισιού και κατέρριψε το παγκόσμιο ρεκόρ. στον τελικό, η κινεζική ομάδα κατέρριψε για άλλη μια φορά το παγκόσμιο ρεκόρ και κατέκτησε το πρωτάθλημα με χρόνο 45,07 δευτερόλεπτα.

η zhou guohua, 34, γεννήθηκε στο baotou, στην εσωτερική μογγολία. είναι τώρα αθλήτρια από το dongcheng, στο dongguan, στο guangdong. στον τελικό των 100m t12 γυναικών των παραολυμπιακών αγώνων του λονδίνου, κατέκτησε το πρωτάθλημα με χρόνο 12,05 δευτερόλεπτα και κατέρριψε το παγκόσμιο ρεκόρ. στους παραολυμπιακούς αγώνες του ρίο 2016, ο zhou guohua και οι συμπαίκτες του κέρδισαν το χρυσό μετάλλιο στη σκυταλοδρομία t11-t13 γυναικών 4×100m. στις 30 αυγούστου φέτος, στον τελικό του άλματος εις μήκος γυναικών t11 των παραολυμπιακών αγώνων του παρισιού, κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο με χρόνο 4,91 μέτρα.

ο zhou guohua και ο ηγέτης jia dengpu γίνονται όλο και πιο συνεργάσιμοι στην εκπαίδευση και το τρέξιμο. για να βοηθήσει τον zhou guohua να συγκεντρωθεί στην προετοιμασία για διεθνείς αγώνες, ο jia denpu καθυστέρησε ακόμη και την αποφοίτησή του από το μεταπτυχιακό σχολείο κατά 4 χρόνια. ο zhou guohua εργάστηκε επίσης σκληρά και κέρδισε χρυσά και ασημένια μετάλλια σε διεθνείς αγώνες πολλές φορές. σε αυτούς τους παραολυμπιακούς αγώνες, στάθηκε για άλλη μια φορά στο υψηλότερο βάθρο.

μέχρι στιγμής, αθλητές με αναπηρία του γκουανγκντόνγκ έχουν κερδίσει 10 χρυσά μετάλλια, 6 ασημένια μετάλλια και 3 χάλκινα μετάλλια στους παραολυμπιακούς αγώνες του παρισιού. (τέλος) [επιμέλεια: zhang ziyi]