άθλια αποτυχία! η εθνική ομάδα ποδοσφαίρου έχασε 0-7 από την ομάδα της ιαπωνίας στα προκριματικά του παγκοσμίου κυπέλλου φαν ζιγιί: θέλω να πηδήξω στον ποταμό χουανγκπού.

2024-09-06

στις 5 σεπτεμβρίου, στον πρώτο αγώνα των 18 κορυφαίων των παγκόσμιων προκριματικών, η εθνική ομάδα ποδοσφαίρου αντιμετώπισε εκτός έδρας την ιαπωνική ομάδα. σε αυτό το παιχνίδι εστίασης, η εθνική ομάδα ποδοσφαίρου έχασε 0-7 από την ιαπωνία. ο πρώην διεθνής ποδοσφαιριστής fan zhiyi δεν μπορούσε να μην επικρίνει: «με κάνει να θέλω πραγματικά να πηδήξω στον ποταμό huangpu».
σε μόλις 12 λεπτά, η ιαπωνική ομάδα εκτέλεσε ένα κόρνερ και διείσδυσε στην πόρτα της κινεζικής ομάδας με 1-0 την κίνα. στο 45ο λεπτό, η ιαπωνική ομάδα don anlu πέρασε την μπάλα στην περιοχή του πέναλτι, και ο kaoru mitsuru έγνεψε και σκόραρε η εθνική ομάδα ποδοσφαίρου έμεινε πίσω με δύο γκολ!
στο 52ο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου, ο minamino takumi έκανε ντρίμπλα, έφτασε στην αριστερή πλευρά του πέναλτι και σκόραρε, κάνοντας το 3-0! στο 58ο λεπτό η ιαπωνική ομάδα έσπασε με την μπάλα και σκόραρε με χαμηλό σουτ, το 4-0! στο 76ο λεπτό ο τζούνια ίτο χτύπησε στο τέρμα, αλλά μπλόκαρε ο τζιανγκ γκουανγκτάι. στο 88' ο ίτο τζούνια έκανε πάσα και ο μαέντα νταράν ξεπέρασε και σκόραρε, 6-0! στον τραυματισμό, η ιαπωνική ομάδα σκόραρε ξανά! ο ίτο τζουν έστειλε και ασίστ, το αριστερό σουτ του κούμπο μπο από το κέντρο του πέναλτι, η μπάλα πήγε στη μέση του τέρματος, ιαπωνία 7:0 κίνα.
σε αυτό το παιχνίδι, η κακή απόδοση της εθνικής ομάδας ποδοσφαίρου επικρίθηκε από τον πρώην διεθνή παίκτη fan zhiyi. δεδομένου ότι χτυπήθηκε με συνεχόμενες κεφαλιές από την ιαπωνική ομάδα, ο fan zhiyi είπε θυμωμένος: "είναι πολύ εύκολο να σκοράρεις γκολ από την αντίθετη πλευρά σε αυτό το παιχνίδι. αν δεν ήταν η απόσταση εδώ, θέλω πραγματικά να πηδήξω στον ποταμό huangpu μπορούμε να δεχθούμε την ήττα σου." ιαπωνία, αλλά είναι τόσο εύκολο για τον αντίπαλο να μπει, κάτι που είναι πολύ κακό."
οι 18 πρώτοι αγώνες χωρίζονται σε τρεις ομίλους, με 6 ομάδες σε κάθε όμιλο. κάθε ομάδα θα παίξει έναν διπλό κύκλο εντός και εκτός έδρας για συνολικά 10 αγώνες. συνολικά έξι ομάδες στους δύο πρώτους από τους τρεις ομίλους θα προκριθούν απευθείας στο παγκόσμιο κύπελλο ηπα-καναδά-μεξικού 2026. συνολικά έξι ομάδες που κατατάσσονται τρίτη και τέταρτη στον όμιλο θα μπουν στον επόμενο γύρο των προκριματικών για να καθορίσουν τις τελευταίες 2,5 θέσεις στην περιοχή της ασίας.
η κινεζική ομάδα ποδοσφαίρου ανδρών βρίσκεται στον όμιλο γ με ιαπωνία, αυστραλία, σαουδική αραβία, μπαχρέιν και ινδονησία. στις 10 σεπτεμβρίου, η κινεζική ομάδα ποδοσφαίρου ανδρών θα ξεκινήσει τον δεύτερο αγώνα των κορυφαίων 18, αντιμετωπίζοντας τη σαουδική αραβία εντός έδρας.