η εθνική ομάδα ποδοσφαίρου έχασε 0-7 την ιαπωνία! γεννήθηκε το χειρότερο σκορ στην ιστορία της ομάδας

2024-09-05

το απόγευμα της 5ης σεπτεμβρίου, ώρα πεκίνου, η κινεζική ομάδα ποδοσφαίρου ανδρών έπαιξε εκτός έδρας με την ομάδα ποδοσφαίρου της ιαπωνίας στους 18 καλύτερους προκριματικούς αγώνες του παγκοσμίου κυπέλλου της ασίας. στο τέλος, η εθνική η ομάδα ποδοσφαίρου έχασε με 0-7 αυτό το παιχνίδι δημιούργησε την κινεζική ομάδα ποδοσφαίρου εναντίον της ιαπωνίας. . ήταν και η μεγαλύτερη ήττα σε επίσημο αγώνα της εθνικής ομάδας ποδοσφαίρου.

στο 12ο λεπτό του αγώνα, η ιαπωνική ομάδα είχε μια ευκαιρία για κόρνερ, και η άμυνα της εθνικής ομάδας ποδοσφαίρου είχε μια σοβαρή διαρροή ο αμαρκάριστος έντο χανγκ σκόραρε εύκολα με κεφαλιά και η εθνική ομάδα ποδοσφαίρου έμεινε πίσω με 0-1.

στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, ο takehide kubo απέκρουσε και ο ritsu don'an πέρασε τη μπάλα διαγώνια στο πίσω δοκάρι υπό γωνία 45 μοιρών, η κεφαλιά του kaoru misaki από μικρή γωνία αναπήδησε στα δίχτυα οι εθνικοί ποδοσφαιριστές δεν αμύνθηκαν στενά όταν πασάρουν ή άρπαξαν την μπάλα, ιαπωνία 2-0 κίνα.

στο 52ο λεπτό του αγώνα, ο minamino takumi ντρίμπλαρε συνέχεια από τα άκρα στην περιοχή του πέναλτι, βύθισε τον jiang shenglong από τον καβάλο και σκόραρε από την πίσω τσέπη. η εθνική ομάδα ποδοσφαίρου έπεσε πίσω από την ιαπωνία με 0-3.

στο 58ο λεπτό του αγώνα, ο minamino takumi ντρίμπλαρε συνέχεια μπροστά από την περιοχή του πέναλτι για να απαλλαγεί από την άμυνα πολλών εθνικών ποδοσφαιριστών και σκόραρε με το δεξί του πόδι.

στο 77ο λεπτό του αγώνα, ο τζούνια ίτο σούταρε με το αριστερό του πόδι στην περιοχή του πέναλτι.

στο 87' ο junya ito βοήθησε τον daran maeda να πετύχει κεφαλιά και η εθνική ομάδα ποδοσφαίρου έμεινε πίσω με 0-6.

την τελευταία στιγμή, η ιαπωνία συνέχισε να επιτίθεται, χτύπησε το πλαίσιο της πόρτας και στη συνέχεια επιτέθηκε δύο φορές, και ο kubo takehide σκόραρε! η εθνική ομάδα ποδοσφαίρου υποχώρησε με 0-7 της ιαπωνίας!

【επιμέρους αποτελέσματα】

από το 1975, οι δύο ομάδες έχουν παίξει 30 φορές μεταξύ τους, η κινεζική ομάδα έχει 7 νίκες, 8 ισοπαλίες και 15 ήττες, σημειώνοντας 28 γκολ και δεχόμενη 37 γκολ.

οι λεπτομέρειες έχουν ως εξής↓

23 ιουνίου 1975, αγώνας προκριματικού κυπέλλου ασίας, ομάδα κίνας 2-1 ιαπωνία

11 ιουνίου 1980, φιλικός αγώνας, ομάδα κίνας 1-0 ομάδα ιαπωνίας

16 δεκεμβρίου 1980, αγώνας προκριματικών παγκοσμίου κυπέλλου 1982, ομάδα κίνας 1-0 ομάδα ιαπωνίας

2 ιουνίου 1981, φιλικός αγώνας, ομάδα κίνας 0-0 ιαπωνική ομάδα

31 μαΐου 1984, φιλικός αγώνας, ομάδα κίνας 0-1 ιαπωνική ομάδα

4 οκτωβρίου 1987, αγώνας προκριματικών ολυμπιακών αγώνων 1988, κινεζική ομάδα 0-1 ιαπωνία

στις 26 οκτωβρίου 1987, προκριματικός αγώνας ολυμπιακών αγώνων 1988, η κινεζική ομάδα νίκησε την ιαπωνική ομάδα με 2-0

2 ιουνίου 1988, φιλικός αγώνας, ομάδα κίνας 3-0 ιαπωνική ομάδα

10 μαΐου 1989, φιλικός αγώνας, ομάδα κίνας 2-2 ιαπωνική ομάδα

13 μαΐου 1989, φιλικός αγώνας, ομάδα κίνας 0-2 ιαπωνική ομάδα

29 ιουλίου 1990, το πρώτο dynasty cup, ομάδα της κίνας 1-0 ομάδα της ιαπωνίας

24 αυγούστου 1992, το δεύτερο dynasty cup, ομάδα της κίνας 0-2 ομάδα της ιαπωνίας

6 νοεμβρίου 1992, κύπελλο ασίας, ομάδα κίνας 2-3 ομάδα ιαπωνίας

23 φεβρουαρίου 1995, το τρίτο κύπελλο δυναστείας, η ομάδα της κίνας 1-2 η ομάδα της ιαπωνίας

10 δεκεμβρίου 2019, κύπελλο ανατολικής ασίας, ομάδα κίνας 1-2 ομάδα ιαπωνίας

7 σεπτεμβρίου 2021, παγκόσμιο κύπελλο ασιατικοί προκριματικοί, κινεζική ομάδα 0-1 ιαπωνική ομάδα

27 ιανουαρίου 2022, παγκόσμιο κύπελλο ασιατικών προκριματικών, κινεζική ομάδα 0-2 ιαπωνική ομάδα

24 ιουλίου 2022, κύπελλο ανατολικής ασίας, ομάδα κίνας 0-0 ομάδα ιαπωνίας