η κινεζική ομάδα είχε καλή απόδοση στα μισά του προγράμματος των παραολυμπιακών αγώνων

2024-09-04

ο δημοσιογράφος της guangming daily chen peng

στις 2 σεπτεμβρίου, στα μισά του δρόμου των παραολυμπιακών αγώνων του παρισιού, η κινεζική αποστολή κέρδισε άλλα 10 χρυσά μετάλλια και πέτυχε μια σημαντική ανακάλυψη μηδενικών χρυσών παραολυμπιακών μεταλλίων στο αγώνισμα bocce ball. από τις 2 σεπτεμβρίου, η κινεζική αποστολή έχει κερδίσει 43 χρυσά μετάλλια, 30 ασημένια μετάλλια και 14 χάλκινα μετάλλια, καταλαμβάνοντας την πρώτη θέση στη λίστα των μεταλλίων. η βρετανική ομάδα ακολούθησε στενά με 29 χρυσά μετάλλια, η αμερικανική ομάδα κατέλαβε την τρίτη θέση με 13 χρυσά μετάλλια. εκείνη την ημέρα, ο αγώνας μπάντμιντον έφτασε στο τέλος του και η κινεζική ομάδα έκανε δυνατή επίθεση. ο xiao zuxian νίκησε 2-0 την αθλήτρια της ινδονησίας shakur ao στο μονό sl3 γυναικών και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο. η τσενγκ χέφανγκ έχασε επίσης σε ίσια σετ στον τελικό sl4 του απλού γυναικών, νικώντας την ινδονήσια παίκτρια οκτίλα και κατακτώντας το πρωτάθλημα. στον τελικό του μικτού διπλού sh6, οι lin naili και li fengmei νίκησαν 2-0 την αμερικανική ομάδα και κατέκτησαν το πρωτάθλημα. ο λι φενγκμέι νίκησε επίσης τον συμπαίκτη του λιν σουανγκμπάο στον τελικό sh6 του απλού γυναικών και οι δύο κέρδισαν χρυσά και ασημένια μετάλλια αντίστοιχα. ο τελικός επιπέδου wh2 στο ατομικό γυναικών πραγματοποιήθηκε επίσης μεταξύ δύο παικτών από την κινεζική ομάδα, ο liu yutong και ο li hongyan κέρδισαν το πρωτάθλημα και τη δευτεραθλήτρια αντίστοιχα.

στις 2 σεπτεμβρίου, ο κινέζος παίκτης zhu zhenzhen διαγωνίστηκε στον δεύτερο γύρο του αγώνα ατομικού τένις γυναικών με αναπηρικό αμαξίδιο. φωτογραφία από τον δημοσιογράφο του ειδησεογραφικού πρακτορείου xinhua huang wei

στις 2 σεπτεμβρίου, ο κινέζος συνδυασμός zhang tianxin (δεύτερος από δεξιά)/chen minyi (πρώτος από δεξιά) διαγωνίστηκε στο διαγωνισμό χρυσού μεταλλίου μεικτής τοξοβολίας w1. φωτογραφία από τον δημοσιογράφο του ειδησεογραφικού πρακτορείου xinhua, hou jun

στις 2 σεπτεμβρίου, η κινεζική παίκτρια liu yutong διαγωνίστηκε στον τελικό wh2 ατομικού μπάντμιντον γυναικών. φωτογραφία από τον δημοσιογράφο του ειδησεογραφικού πρακτορείου xinhua cai yang

στο διαγωνισμό τοξοβολίας στο les invalides στο παρίσι, οι κινέζοι παίκτες zhang tianxin και chen minyi συμμετείχαν στον διαγωνισμό μεικτής ομάδας w1. πρώτα νίκησαν την κορεατική ομάδα με 145-139 στους ημιτελικούς και στη συνέχεια νίκησαν την ομάδα της τσεχίας με 147-143. ο τελικός για να κατακτήσει το χρυσό μετάλλιο. το σκορ των 147 κρίκων κατέρριψε επίσης το προηγούμενο ρεκόρ των παραολυμπιακών αγώνων που είχε σημειώσει η τσέχικη ομάδα. στους προημιτελικούς της μικτής κατηγορίας, οι zhou jiamin και ai xinliang της κίνας και οι ιταλοί παίκτες πέτυχαν και οι δύο 151 πόντους bullseye μετά την πρόκριση, η κινεζική ομάδα δυστυχώς αποκλείστηκε.

συνολικά 13 χρυσά μετάλλια παρήχθησαν στον αγώνα στίβου εκείνη την ημέρα, με ομάδες από τη βραζιλία, το αζερμπαϊτζάν, το μεξικό και την ταϊλάνδη να κερδίσουν όλες. η κινεζική ομάδα κέρδισε 1 ασημένιο και 1 χάλκινο, συγκεκριμένα το ασημένιο μετάλλιο της he shanshan στα 1500m t11 γυναικών και το χάλκινο μετάλλιο της huang jun στο επίπεδο f41 σφαιροβολίας ανδρών.

στο κέντρο σκοποβολής châteauroux, η κινεζική παραολυμπιακή ομάδα σκοποβολής εγκαινίασε το πρώτο της χρυσό μετάλλιο σε αυτούς τους παραολυμπιακούς αγώνες. στον αγώνα σκοποβολής μεικτό πιστόλι 25 μέτρων επιπέδου p3-sh1, ο yang chao κέρδισε το πρωτάθλημα και κατέρριψε το παραολυμπιακό ρεκόρ.

επιπλέον, στον ατομικό τελικό bc4 γυναικών του bocce ball, η lin ximei της κινεζικής ομάδας νίκησε 5-1 την zhang yuan της ομάδας του χονγκ κονγκ της κίνας και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο.

(πηγή: guangming.com-"guangming daily")

για περισσότερες συναρπαστικές πληροφορίες, πραγματοποιήστε λήψη του προγράμματος-πελάτη "jimu news" στην αγορά εφαρμογών. μην κάνετε επανεκτύπωση.