Χάλασαν 2 κινέζικα ντέρμπι! Ο Zheng Qinwen κέρδισε την αντίστροφη μάχη, ο Shang Juncheng 2-2, ο Xiaobu έχασε την 4η συνεχόμενη νίκη του;

2024-08-27

Σήμερα το πρωί, ο πρώτος γύρος του US Open του 2024 ήταν σε πλήρη εξέλιξη και δύο κινεζικά ντέρμπι καταστράφηκαν. Ο Zheng Qinwen κέρδισε την αντίστροφη μάχη και νίκησε την Anisimova με 2-1 μετά από 140 λεπτά σκληρής μάχης, προκρίνοντας στον δεύτερο γύρο. Ο Γουάνγκ Γιαφάν έλαβε ένα δώρο αποχώρησης από τον Νο. 9 σπόρο Σακάρι και πέρασε εύκολα. Ο Yuan Yue και ο Wang Xiyu ανατράπηκαν και έχασαν από παίκτες χαμηλής κατάταξης με 0-2 αντίστοιχα με τον Νο. 27 Bublik, ξεκινώντας μια μάχη ζωής και θανάτου στο τελικό σετ Ο Bublik, που πέρασε από τον προκριματικό γύρο, χάνοντας 4 σερί νίκες, έχασε από το νούμερο 8 του Rude, είναι σχεδόν δεδομένο.

Τέσσερα κινέζικα Golden Flowers έπαιξαν στον πρώτο γύρο Ως νούμερο 7, ο Zheng Qinwen παραλίγο να κάνει το ίδιο λάθος με το Wimbledon! Στον πρώτο γύρο του βρετανικού συλλόγου, ο Ζενγκ Τσίνγουεν έχασε από τον Κινέζο Σαν Λούλου μετά το 2000 και είχε μια κακή εκκίνηση στο πρώτο σετ και δεν κατάφερε να επιστρέψει δυστυχώς έχασε από την Anisimova με 4-6 και ξεκίνησε άσχημα. Μετά από αυτό, ο διάσημος Κινέζος έδειξε το στυλ της βασίλισσας της ανατροπής, σταματώντας τον τοπικό παίκτη μπαλαντέρ με 6-4, 6-2, και ξεκίνησε καλά. Καθώς ο Yuan Yue έχασε από την Andreeva με 0-2, το China Golden Flower δεν κατάφερε να συναντηθεί με το Russian Pink Pink για να φτάσει στους 32 πρώτους, προσπαθώντας να εκδικηθεί τον Yuan Yue.

Ο Γουάνγκ Γιαφάν πέτυχε μια γρήγορη νίκη σε μόλις 39 λεπτά Αφού κέρδισε το πρώτο σετ με 6-2, έλαβε δώρο απόσυρσης από τη Σάκκαρη και ανακοινώθηκε ο αντίπαλός του στον δεύτερο γύρο. Ο Parry νίκησε οριακά τον Wang Xiyu με διπλή αρπαγή 7 και αντιμετώπισε την China Jinhua πέρα ​​από το φιλέ. Αρχικά αναμενόταν να γίνουν δύο κινεζικά ντέρμπι στον δεύτερο γύρο του US Open, αλλά δυστυχώς απέτυχε.

Στους δύο Κινέζους αγώνες απλού ανδρών, ο Shang Juncheng ήταν άξιος να είναι ηγέτης της νέας γενιάς. Ταίριαξε ισόποσα με την Bublik 2-2 στα πρώτα 4 σετ και μάλιστα ξεκίνησε με 5-0 στο 4ο σετ και λίγο έλειψε να χάσει τον αγώνα. Στο τελικό σετ, όσο ο Shang Juncheng παίζει κανονικά, είναι απολύτως πιθανό να αναστατώσει τους διάσημους seeded παίκτες. Ο Buyunchaoket, ο οποίος μπήκε στην κύρια κλήρωση του US Open για πρώτη φορά, αντιμετώπισε τον νούμερο 8 του Ruud έχασε 0-3 από τον δευτεραθλητή του Grand Slam και έχασε την 4η συνεχόμενη νίκη του.