Οι ανατροπές στο US Open συνεχίζονται! Ο 2ος σπόρος ανατράπηκε, ο Zheng Qinwen έσπασε, ο αντίπαλος ήταν αποφασισμένος και η τελική νίκη έφτασε;

2024-08-27

Σήμερα το πρωί ξεκίνησε το 2024 Η πρώτη αγωνιστική ήταν γεμάτη ανατροπές. Ο Zheng Qinwen έσπασε με 2-1 και ο αντίπαλός του στον επόμενο γύρο πάλεψε με τον Bublik σε 5 σετ και έκανε break δύο φορές τον πρωταγωνιστή και να κερδίσει την πρώτη του νίκη.

Η Σάκκαρη, η Νο. 9 στο απλό γυναικών και η κορυφαία αδερφή της Ελλάδας, είχε ένα κακό ξεκίνημα για να ξεκινήσει το πρώτο ματς άσος, και ανάγκασε δύο break points, μια ήττα με 2-6 και ένα κακό ξεκίνημα. Μετά από αυτό, η Σάκκαρη αποσύρθηκε ξαφνικά και ο Γουάνγκ Γιαφάν σταμάτησε τον Νο. 9 σπόρο, δημιουργώντας τη μεγαλύτερη ανατροπή στον πρώτο γύρο.

Η νούμερο 32 Yastremska και ο Niemeyer πάλεψαν για 3 ώρες και 10 λεπτά. Ηττήθηκαν με 4-6 στο πρώτο σετ, κέρδισαν οριακά με 7 στο δεύτερο σετ και έπεσαν πίσω με 1-4 στο τελικό σετ για να ισοφαρίσουν το 4. 10ο παιχνίδι Έχασε το αναπόφευκτο σερβίς και έχασε με 4-6, και έγινε ο δεύτερος παίκτης που αποκλείστηκε σε αυτό το US Open. Η νούμερο 7 του απλού γυναικών και ολυμπιονίκης του Παρισιού, Zheng Qinwen, έκανε μια ισχυρή ανακάλυψη, αντιστρέφοντας την τοπική μπαλαντέρ Anisimova με 2-1 και πήγε κατευθείαν στον δεύτερο γύρο για να αντιμετωπίσει την Andreeva.

Ο Σανγκ Γιούντσενγκ και ο Νο. 27 ο Μπούμπλικ πάλεψαν σκληρά και οι δύο παίκτες μοίρασαν τα πρώτα τέσσερα σετ με 2-2. Μετά από ένα break του σερβίς στο τελικό σετ, ο Shang Juncheng προηγήθηκε με 5-3. Στο 9ο παιχνίδι, ο διάσημος παίκτης του Καζακστάν πέτυχε 4 άσους και πέτυχε ένα παιχνίδι αγάπης για να κυνηγήσει το σκορ στο 4-5 10ος αγώνας, θα ξεκινήσει τη νίκη Μπορεί να κερδίσει το US Open για πρώτη φορά στην καριέρα του;