Η τελευταία αναφορά μάχης του US Open: Αποκλείονται 3 μέλη της Κινεζικής Λεγεώνας! Ο Zheng Qinwen ξεκίνησε καλά και ο Shang Juncheng κέρδισε την πρώτη του νίκη στον αγώνα

2024-08-27

Στις 27 Αυγούστου, ώρα Πεκίνου, ξεκίνησε ο πρώτος γύρος του U.S. Tennis Open την πρώτη ημέρα του αγώνα, 3 προκρίθηκαν και 3 αποκλείστηκαν, ο αντίπαλος του Γουάνγκ Γιαφάν αποσύρθηκε και ο Shang Juncheng κέρδισε την πρώτη νίκη στο κύριο παιχνίδι, ας ρίξουμε μια ματιά στη σύντομη περίληψη του παιχνιδιού.

έβδομος σπόρος ατομικού γυναικώνΖενγκ ΤσινγουένΜετά από τρία σκληρά σετ, ανέτρεψε την Αμερικανίδα παίκτρια Anisimova. Ηττήθηκε με 4-6 στο πρώτο σετ και ήταν σε παθητική κατάσταση. -4, 6-2. Όπως ήταν αναμενόμενο πριν από το παιχνίδι ότι η διαδικασία θα ήταν δύσκολη, ευτυχώς ο Zheng Qinwen άντεξε την πίεση και έκανε σημαντικές βελτιώσεις στην άμυνα και τη νοοτροπία.

Ο Γουάνγκ ΓιαφάνΑντιμετωπίζοντας τον Σάκα, που βρίσκεται στην 9η θέση της παγκόσμιας κατάταξης, ήταν σε πολύ γενναία φόρμα και στο πρώτο σετ διατήρησε εξαιρετικό αγωνιστικό επίπεδο και προηγήθηκε με 6-2, ο αντίπαλός του τραυματίστηκε. Με αυτόν τον τρόπο, ο Wang Yafan έγινε ο πρώτος παίκτης που προκρίθηκε στον επόμενο γύρο, αλλά έμεινε απροσδόκητα έκπληκτος.

BuyunchaoketΣτον τελευταίο γύρο του προκριματικού γύρου, ανέτρεψε τον Καράτσεφ και μπήκε στην κύρια κλήρωση Αυτή ήταν η πρώτη φορά στην καριέρα του που προκρίθηκε στην κύρια κλήρωση ενός Γκραν Σλαμ στον πρώτο γύρο Έπαιξε πολύ επίμονα στο πρώτο σετ και ήταν κρίμα που έχασαν το tiebreaker και εξαλείφθηκαν.Ολοκληρώθηκε η διαπραγμάτευσηΜετά από μια σκληρή μάχη σε πέντε παιχνίδια, νίκησε τον Νο. 27 Bublik και προκρίθηκε στον δεύτερο γύρο. Κέρδισε την πρώτη νίκη στο US Open στην καριέρα του .

Yuan YueΧάνοντας από την Andreeva με 0-2, άργησε να προσαρμόσει την κατάστασή της και δυστυχώς έχασε το τάι μπρέικ στο δεύτερο σετ.Wang XiyuΧάνοντας από τον Πάρρυ με 0-2, το παιχνίδι ήταν πολύ αδιέξοδο για δύο συνεχόμενα σετ, δυστυχώς, δεν άντεξαν την πίεση την κρίσιμη στιγμή και έκαναν διπλό σφάλμα στο ματς, χάνοντας την ευκαιρία.