νέα

2-1 0-3! Η πρώτη μέρα του US Open ήταν χαοτική, 3 Κινέζοι παίκτες αποκλείστηκαν! Η επιστροφή του Zheng Qinwen είναι τόσο συναρπαστική

2024-08-27

Νωρίς το πρωί της 27ης Αυγούστου, ώρα Πεκίνου, ο πρώτος γύρος του U.S. Tennis Open ξεκίνησε σε πλήρη εξέλιξη. Ο Yuan Yue προκρίθηκε εύκολα από την E-Andreeva με 0-2, ο Wang Xiyu έχασε από το Pari με 0-2, και στο απλό ανδρών, ο Shang Juncheng νίκησε οριακά τον Bublik με 3-2 και ο Buyunchaoket γνώρισε την ήττα με 0-3 από τον Rude. Μέχρι στιγμής έχουν προαχθεί 3 άτομα και έχουν αποκλειστεί 3 άτομα, δημιουργώντας μια βραδιά χαράς και λύπης.

Zheng Qinwen VS Anisimova

Ως νούμερο 7, αντίπαλος του Zheng Qinwen στον πρώτο γύρο ήταν η Anisimova, η οποία συμμετείχε ως μπαλαντέρ.

Στο πρώτο σετ, ο Zheng Qinwen ήταν σε κακή κατάσταση τρεις φορές και κέρδισε 6-4. Αφού μπήκε στο δεύτερο σετ, ο Zheng Qinwen βρήκε τελικά τη φόρμα του αγώνα και κέρδισε με το ίδιο σκορ 6-4 και το συνολικό σκορ ισοφαρίστηκε σε 1-1. Στο τελικό σετ, η Zheng Qinwen έπαιξε όλο και καλύτερα και ηττήθηκε ξανά με 2-6.

Yuan Yue VS E-Andreeva

Μετά την πρόκριση του Zheng Qinwen στον δεύτερο γύρο, ο αντίπαλος του θα είναι ο E-Andreeva. Προχωρώντας με συνολικό σκορ 2-0, ο Yuan Yue δημιούργησε επίσης ένα ντροπιαστικό ρεκόρ και τα τέσσερα Grand Slam τουρνουά φέτος υπέστησαν ήττα στον πρώτο γύρο.

Wang Yafan VS Sakari

Η China Golden Flower προκρίθηκε επίσης στον δεύτερο γύρο, καθώς και ο Wang Yafan Αφού κέρδισε το πρώτο σετ με 6-2, ο Νο. 9 Sakari υπέστη τραυματισμό και τελικά επέλεξε να αποσυρθεί Προέλαση στον δεύτερο γύρο.

Wang Xiyu VS Παρί

Στον αγώνα μεταξύ της Wang Xiyu και του παγκόσμιου νούμερου 60 Parry, κέρδισε οριακά την αντίπαλό της σε δύο διαδοχικά tie-break με σκορ 6-7 (2), 6-7 (5). Γιαφάν για άνοδο.

Στους άλλους δύο αγώνες ατομικού ανδρών, συμμετείχαν μαζί οι Shang Juncheng και Buyunchaoket.

Ο Shang Juncheng, ο οποίος ήταν ο πρώτος που εμφανίστηκε, αντιμετώπισε τον Νο. 27 του Bublik. Οι δύο ομάδες έπαιξαν έναν πλήρη αγώνα με πέντε σετ. το US Open και νικώντας για πρώτη φορά τους 30 καλύτερους σε αγώνα Grand Slam.

Ο Buyunchaoket, ο οποίος έπαιξε αργότερα, αντιμετώπισε τον νούμερο 8 του Rude. Στον προηγούμενο προκριματικό γύρο, ο Buyunchoket κέρδισε τρία συνεχόμενα παιχνίδια και μπήκε για πρώτη φορά στην καριέρα του στην κύρια κλήρωση ενός Grand Slam, ολοκληρώνοντας μια προσωπική ανακάλυψη. Τώρα στον πρώτο γύρο της κύριας κλήρωσης του US Open, ο Bouyunchokert αντιμετώπισε τον Rude και έχασε το πρώτο σετ με 6-7 (2), το δεύτερο σετ ξανά 2-6 και το τρίτο σετ επίσης 2-6, με συνολικό σκορ 0. -3 καταστροφική ήττα.