Ο Ζενγκ Τσινγουέν ειρωνεύτηκε τον Τζόκοβιτς μετά το παιχνίδι! Από 1-5 πίσω σε μεγάλη επιστροφή, άλλαξε νοοτροπία και πέτυχε 12 άσσους.

2024-08-27

Η κορυφαία αδερφή της Κίνας Zheng Qinwen ξεκίνησε την πρώτη της νίκη στο US Open. Αντιμετωπίζοντας την τοπική παίκτρια μπαλαντέρ και τη δευτεραθλήτρια του σταθμού του Τορόντο, την Anisimova, η Zheng Qinwen ολοκλήρωσε την ανατροπή μετά από 140 λεπτά σκληρής μάχης και απέκλεισε την αντίπαλό της με συνολικό σκορ 2-1. Το σκορ σε τρία σετ ήταν 4-6/6-4 /6-2. Στον δεύτερο γύρο, ο Zheng Qinwen θα αγωνιστεί με την Erica Andreeva.

Μόλις κυκλοφόρησε η κλήρωση για το φετινό US Open, όλοι εξέφρασαν «συμπάθεια» για τη συνάντηση του πρώτου γύρου της Zheng Qinwen με την Anisimova, επειδή η Anisimova ήταν κάποτε ημιτελική Grand Slam και ήταν σε καλή φόρμα πρόσφατα. νίκησε και την Σαμπαλένκα, Νο2 στον κόσμο. Το να συναντήσεις έναν τόσο δυνατό τοπικό παίκτη στον πρώτο γύρο ήταν πραγματικά μια σκληρή μάχη.

Στο πρώτο σετ, η Anisimova ένιωσε καυτή στις επευφημίες του κοινού και κατάφερε να κάνει break το ένα μετά το άλλο. Στο έβδομο παιχνίδι, ο Zheng Qinwen μπήκε σταδιακά στην πολιτεία, σπάζοντας σερβίς με τέσσερις συνεχόμενους πόντους, και μπόρεσε ξανά για να πιάσει το 4-5. Στο κρίσιμο 10ο παιχνίδι, ο Zheng Qinwen έσπασε ξανά από την Anisimova και έχασε το πρώτο σετ με 4-6.

Το δεύτερο σετ ήταν ισόπαλο με 2-2 ο Zheng Qinwen πήρε το προβάδισμα με συνεχόμενα breaks για να διατηρήσει το προβάδισμα με 4-2 και διατήρησε το πλεονέκτημα μέχρι το τέλος του σετ, παίρνοντας ξανά το 6-4 στο τρίτο σετ και περισσότερα και ο Yueyong κέρδισε πλεονέκτημα 3 πόντους, αν και η Anisimova κυνήγησε δύο συνεχόμενα παιχνίδια για να κλείσει το σκορ, ο Zheng Qinwen χρησιμοποίησε το δυνατό σερβίς και τις ακριβείς δεξιότητές του για να κερδίσει τρία διαδοχικά παιχνίδια, κερδίζοντας άλλο ένα σετ με 6-2. ολοκληρώσει τη μεγάλη ανατροπή.

Ο λόγος για τον οποίο η Zheng Qinwen κατάφερε να κερδίσει αυτό το παιχνίδι σχετιζόταν με την έγκαιρη βελτίωση του σερβίς και της επίθεσης. Στα πρώτα έξι παιχνίδια του πρώτου σετ, το σερβίς του Zheng Qinwen δέχτηκε συχνά επίθεση από την Anisimova, ωστόσο, μετά το έβδομο game, ο Zheng Qinwen άλλαξε τη στρατηγική του σερβίς, γεγονός που έκανε επίσης αναποτελεσματική την τακτική της Anisimova πριν από τον αγώνα. Στο δεύτερο και στο τρίτο σετ, ο Zheng Qinwen άρχισε να βρέχει άσους. Οι δύο τελευταίοι σερβίς στο τρίτο σετ ήταν η καλύτερη απόδειξη.

Σύμφωνα με στατιστικά, ο Zheng Qinwen πέτυχε 12 άσους στο παιχνίδι, ενώ ο αντίπαλός του είχε μόνο έναν. Επιπλέον, εκτός από το πρώτο σερβίς του Zheng Qinwen που είναι 2% πίσω από τον αντίπαλό του, τα υπόλοιπα στατιστικά είναι πολύ μπροστά, με ποσοστό σκορ πρώτου σερβίς 73%, ποσοστό σκορ δεύτερου σερβίς 44%, ποσοστό break 55%, συνολικά 32 πόντους νίκης και 33 σεξουαλικά λάθη. Τέτοια υπέροχα δεδομένα απεικονίζουν επίσης την κατάσταση του Zheng Qinwen σε αυτήν την καμπάνια.

Σε σύγκριση με τα δεδομένα και τα αποτελέσματα, αυτό που κάνει τους ανθρώπους πιο χαρούμενους είναι η αλλαγή στη νοοτροπία του Zheng Qinwen. Αν και έχασε το πρώτο σετ, μπόρεσε να φτάσει στο 4-5 αφού έμεινε πίσω με 1-5, οπότε ήξερε ότι ο Zheng Qinwen μπορούσε να κερδίσει το παιχνίδι. Σίγουρα, στο δεύτερο και στο τρίτο σετ, ο Zheng Qinwen, ο οποίος είχε προσαρμόσει τη νοοτροπία του, ξέσπασε αμέσως στα μέσα του τρίτου σετ, ο Zheng Qinwen μια φορά χαλάρωσε και κυνηγήθηκε από τον αντίπαλό του για δύο συνεχόμενα παιχνίδια προσαρμογής, βρήκε την αίσθηση ότι ξαναχτύπησε την μπάλα. Στο παρελθόν, ο Zheng Qinwen δεν ήταν καλός στο να παίζει ενάντια στον άνεμο Μετά τη βάπτιση των Ολυμπιακών Αγώνων, ο Zheng Qinwen έδειξε το γενικό του στυλ και έγινε η «Βασίλισσα του Against the Wind».

Κατά τη διάρκεια της συνέντευξης μετά τον αγώνα, η οικοδέσποινα ρώτησε για το χρυσό μετάλλιο της Zheng Qinwen στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού και είπε ότι ο πατέρας της κράτησε το χρυσό της μετάλλιο στο σπίτι στην Κίνα, επειδή ο πατέρας της φοβόταν ότι θα το έχανε αν το έπαιρνε έξω. . Αφού το άκουσε αυτό, ο Zheng Qinwen είπε χιουμοριστικά: "Το χρυσό μου μετάλλιο δεν είναι στη Νέα Υόρκη, αλλά ξέρω ότι το χρυσό μετάλλιο του Τζόκοβιτς είναι!"