0-1 σε 4-1! Ο υπερασπιστής πρωταθλητής της Premier League αντεπιτέθηκε: κερδίζοντας 3 συνεχόμενες νίκες, ο Haaland σημείωσε 3 γκολ

2024-08-25

Ένα ματς για τον δεύτερο γύρο της Premier League ξεκινά, με την υπερασπιστή της πρωταθλήτριας Μάντσεστερ Σίτι να αντιμετωπίζει εντός έδρας την Ίπσουιτς Τάουν. Στο πρώτο ημίχρονο, ο Smodic άνοιξε το σκορ, ο Haaland ισοφάρισε με πέναλτι, ο De Bruyne πέτυχε το γκολ και ο Haaland σκόραρε δύο φορές με ένα μόνο γκολ. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μπερνάρντο Σίλβα αστόχησε στο σουτ και ο Χάαλαντ σκόραρε για να ολοκληρώσει το χατ τρικ. Τελικά, η Μάντσεστερ Σίτι ανέστρεψε την πορεία της και νίκησε 4-1 την Ίπσουιτς, κερδίζοντας 3 σερί νίκες σε όλες τις διοργανώσεις, μεταξύ των οποίων 1 τελικός Community Shield και 2 αγώνες Premier League!

Λίγο μετά την έναρξη του αγώνα, η Μάντσεστερ Σίτι δημιούργησε πολύ καλές ευκαιρίες. Ο Χάαλαντ έκανε ένα σουτ μπροστά από την εστία, αλλά τράβηξε τον αντίπαλό του και δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στην άδεια εστία. Στο 7ο λεπτό η Μάντσεστερ Σίτι ουσιαστικά έχασε την μπάλα! Βασιζόμενος σε μια ευκαιρία αντεπίθεσης, ο Μπεν Τζόνσον έστειλε μια μπάλα προς τα εμπρός και πήρε μια μοναδική ευκαιρία. Μετά από μόλις 5 λεπτά η Μάντσεστερ Σίτι ισοφάρισε το σκορ! Ο Σαβίνιο εισέβαλε στην περιοχή του πέναλτι και έπεσε κάτω και ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι. Ο Χάαλαντ εκτέλεσε το πέναλτι, και έσπρωξε εύκολα το σουτ στην κάτω αριστερή γωνία του τέρματος!