Μετά από 32 χρόνια, η Ισπανία κερδίζει και πάλι το χρυσό μετάλλιο ανδρών του Ολυμπιακού ποδοσφαίρου

2024-08-10

Νωρίς το πρωί της 10ης Αυγούστου, ώρα Πεκίνου, ο τελικός του Ολυμπιακού ποδοσφαίρου ανδρών του Παρισιού πραγματοποιήθηκε στο Parc des Princes, το σπίτι των γίγαντων της γαλλικής Ligue 1, η Paris Saint-Germain κέρδισε και πάλι το χρυσό μετάλλιο ανδρών του Ολυμπιακού ποδοσφαίρου μετά από 32 χρόνια. Η Ισπανία και η οικοδέσποινα Γαλλία έβαλαν ένα γκολ πρώτη, και η Ισπανία σημείωσε τρία γκολ στη σειρά η Γαλλία ισοφάρισε το σκορ κοντά στο τέλος της κανονικής διάρκειας και η Ισπανία σημείωσε δύο γκολ στην παράταση. Οι δύο ομάδες συνέβαλαν συνολικά με 8 γκολ, σημειώνοντας ρεκόρ με τα περισσότερα γκολ που σημείωσε το ανδρικό ποδόσφαιρο στους Ολυμπιακούς Αγώνες.
8 γκολ σημείωσαν ρεκόρ
Το ισπανικό ποδόσφαιρο ξεκίνησε μια καλή χρονιά Τον περασμένο μήνα, κέρδισε το Ευρωπαϊκό Κύπελλο με μια πλήρη νίκη Αυτόν τον μήνα, αναπλήρωσε τη λύπη που τερμάτισε στη δεύτερη θέση στους τελευταίους Ολυμπιακούς Αγώνες. Ο προπονητής της ισπανικής ολυμπιακής ομάδας, όταν συμμετείχε στους τελευταίους Ολυμπιακούς Αγώνες, ήταν ο ντε λα Φουέντε, ο προπονητής που οδήγησε την ομάδα στην κατάκτηση του Ευρωπαϊκού Κυπέλλου γέρος προπονητής καθόταν στις εξέδρες σε αυτό το «τηλεκοντρόλ». Προκειμένου ο Σάντι να οδηγήσει καλά την ομάδα σε αυτούς τους Ολυμπιακούς Αγώνες, ο Ντε Λα Φουέντε έστειλε τους νέους πρωταθλητές Κυπέλλου Ευρώπης Φέρμιν και Μπαένα για να υποστηρίξουν την ισπανική Ολυμπιακή ομάδα.
Όταν η γαλλική Ολυμπιακή ομάδα πήρε το προβάδισμα σε μόλις 11 λεπτά, η ισπανική Ολυμπιακή ομάδα έδειξε την ίδια δύναμη όπως όταν η Ισπανία ανέτρεψε και απέκλεισε τη Γαλλία με 2-1 στους ημιτελικούς του Ευρωπαϊκού Κυπέλλου. Η ορμή του Ερ πέτυχε τρία συνεχόμενα γκολ. Στο 18' ο Μπαένα έστειλε υπέροχη πάσα και ο Φέρμιν έσπρωξε ήρεμα την μπάλα για να ισοφαρίσει το σκορ. Στο 25' το σουτ του σέντερ Ρουίς αποκρούστηκε και ο Φέρμιν ακολούθησε με συμπληρωματικό σουτ για να ξεπεράσει το σκορ. Στο 28ο λεπτό, ο Baena εκτέλεσε ένα άμεσο ελεύθερο λάκτισμα που διέσχισε το τείχος και πέταξε στο νεκρό κέντρο του τέρματος Προβάδισμα 3-1.
Παρόλο που η ισπανική Ολυμπιακή ομάδα πλήρωσε το τίμημα για τη νιότη της, οι Akliusz και Mateta σημείωσαν δύο συνεχόμενα γκολ για τη γαλλική Ολυμπιακή ομάδα στο 79ο και στο 90ο λεπτό, αλλά η Ισπανία δεν άφησε τη νίκη να ξεφύγει. Ο Καρμέλο, νεαρός επιθετικός της Βαγιεκάνο της La Liga, έγινε ήρωας όταν βγήκε από τον πάγκο και πέτυχε δύο γκολ στην παράταση. Στο 100' ο Καρμέλο σκόραρε με σουτ για να δώσει ξανά προβάδισμα στην Ισπανία. Στον τραυματισμό της παράτασης, ο τερματοφύλακας Τένας πέταξε τη μπάλα στο μπροστινό γήπεδο και ο Καρμέλο σκόραρε ξανά με ένα σουτ, κλειδώνοντας το χρυσό μετάλλιο του ανδρικού ποδοσφαίρου για την ισπανική Ολυμπιακή ομάδα.
Κατακτώντας ξανά το χρυσό μετάλλιο μετά από 32 χρόνια
Η τελευταία φορά που η Ισπανία κέρδισε το χρυσό μετάλλιο ποδοσφαίρου ανδρών ήταν στους Ολυμπιακούς Αγώνες της Βαρκελώνης το 1992. Κέρδισε το χρυσό ως οικοδεσπότης ο τελικός ποδοσφαίρου ανδρών διεξήχθη στο Camp Nou, έδρα της Μπαρτσελόνα της La Liga.
Ο Φέρμιν προερχόταν από το σύστημα προπόνησης νέων της Βαρκελώνης, αλλά έπαιξε κυρίως ως αλλαγή στη Βαρκελώνη και ως αναπληρωματικός στην εθνική ομάδα της Ισπανίας, ωστόσο, έπαιξε 6 φορές σε αυτούς τους Ολυμπιακούς Αγώνες και συνέβαλε 66 γκολ. Ο τελικός του Ολυμπιακού ποδοσφαίρου ανδρών πραγματοποιήθηκε στο γήπεδο της Παρί Σεν Ζερμέν, ένας από τους ήρωες του χρυσού μεταλλίου ανδρών του Ολυμπιακού εκείνης της χρονιάς, είναι και ο σημερινός προπονητής της Ολυμπιακής ομάδας της Ισπανίας Τενάς από το Παρίσι.
Η Ισπανία κέρδισε το Ευρωπαϊκό Κύπελλο και το χρυσό Ολυμπιακό αυτό το καλοκαίρι, και τα δύο κόντρα στους οικοδεσπότες της. Οι προημιτελικοί του Ευρωπαϊκού Κυπέλλου νίκησαν τη διοργανώτρια Γερμανία με 2-1 στην παράταση και ο τελικός του Ολυμπιακού νίκησε τη διοργανώτρια Γαλλία στην παράταση. Όταν τα αστέρια της ολυμπιακής ηλικίας Yamal, Nico Williams, Pedri και Garvey έχασαν τους Ολυμπιακούς Αγώνες λόγω κούρασης ή τραυματισμών, η Ισπανία κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στο ποδόσφαιρο ανδρών.
Η Ισπανία κέρδισε το Ευρωπαϊκό Κύπελλο του 2008, το Παγκόσμιο Κύπελλο του 2010 και το Ευρωπαϊκό Κύπελλο του 2012 διαδοχικά, αποτελώντας ένα άνευ προηγουμένου "Triple Crown". Το ισπανικό ποδόσφαιρο εγκαινίασε μια άλλη χρυσή εποχή Το "Matador" παίζει πλέον πιο συνοπτικό και πιο γρήγορο ποδόσφαιρο με βάση τις πάσες και τον έλεγχο Αφού κέρδισε συνεχόμενα πρωταθλήματα στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο του 2024 και στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2024. το πρωτάθλημα στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2026.