Ολυμπιακοί Αγώνες του Παρισιού Η Ισπανία κερδίζει το χρυσό Ολυμπιακό μετάλλιο ανδρών για πρώτη φορά μετά από 32 χρόνια

2024-08-10

Σύμφωνα με το Πρακτορείο Ειδήσεων Xinhua, Παρίσι, 9 Αυγούστου, στον τελικό ποδοσφαίρου ανδρών των Ολυμπιακών Αγώνων του Παρισιού που διεξήχθη στις 9,Η ισπανική ομάδα νίκησε τη διοργανώτρια Γαλλία με 5:3 στην παράταση και κατέκτησε το Ολυμπιακό πρωτάθλημα ποδοσφαίρου ανδρών για πρώτη φορά από το 1992.

Στις 9 Αυγούστου, παίκτες της ισπανικής ομάδας πανηγύρισαν ένα γκολ. Φωτογραφία από τον δημοσιογράφο του ειδησεογραφικού πρακτορείου Xinhua Jia Haocheng

Για αυτό το παιχνίδι, το στάδιο Parc des Princes στο Παρίσι ήταν κατάμεστο από κόσμο, ο Γάλλος προπονητής ποδοσφαίρου, Arsene Wenger, προήδρευσε στην τελετή έναρξης των Γάλλων οπαδών στις κερκίδες.

Μετά το άνοιγμα η γαλλική ομάδα είχε το πλεονέκτημα Στο 11ο λεπτό η ισπανική ομάδα έκανε λάθος στο μετόπισθεν και σούταρε με επιτυχία. Επτά λεπτά αργότερα, η ισπανική ομάδα που υστερούσε σκόραρε στην πρώτη της απειλητική επίθεση. Στο 25' το σουτ του Ρουίζ αποκρούστηκε, ο Φέρμιν έκανε συμπληρωματικό σουτ και η ισπανική ομάδα προηγήθηκε με 2:1. Τρία λεπτά αργότερα, η ισπανική ομάδα διεύρυνε το προβάδισμά της και ο Μπαένα πέτυχε απευθείας φάουλ.

Πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, η γαλλική ομάδα συνέχισε να δημιουργεί απειλές, αλλά τα σουτ του Ματέτα και του Ολίζε ήταν μόλις μια τρίχα μακριά.