νέα

γιατί η μάντσεστερ σίτι 11 παικτών μπορεί να ισοφαρίσει με την άρσεναλ 10 παικτών; η εθνική ομάδα ποδοσφαίρου των 11 ανδρών ηττήθηκε από τη σαουδική αραβία 10 παικτών;

2024-09-23

σύμφωνα με αναφορές στις 23 σεπτεμβρίου, ο πέμπτος γύρος της πρέμιερ λιγκ διοργάνωσε ένα παιχνίδι εστίασης, δηλαδή, η μάντσεστερ σίτι αντιμετώπισε την άρσεναλ εντός έδρας, ως αποτέλεσμα, αφού η άρσεναλ αποβλήθηκε με έναν παίκτη στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου τελείωσε με ισοπαλία με τη μάντσεστερ σίτι αυτός ο αγώνας διάρκειας 10 λεπτών. συγνώμη.

η μάντσεστερ σίτι κατέλαβε το γήπεδο στην αρχή του αγώνα και εξαπέλυσε σφοδρή επίθεση στο 9ο λεπτό, ωστόσο, ο καλαφιόρε ισοφάρισε το σκορ με μακρινό σουτ στο 22ο λεπτό χρησιμοποίησε ένα κόρνερ στο τελευταίο στάδιο του 45ου λεπτού επικράτησε χάος στο πέναλτι της μάντσεστερ σίτι και ο γκάμπριελ σκόραρε με κεφαλιά, προηγώντας τη μάντσεστερ σίτι με 2-1.

κρίμα που αποβλήθηκε ο τροσάρντ της άρσεναλ μετά από δύο κίτρινες και ένα κόκκινο σε καλή κατάσταση. πώς να παίξετε τα επόμενα 45 λεπτά του παιχνιδιού;

βέβαια, η τακτική της άρσεναλ στο δεύτερο ημίχρονο ήταν βασικά αναμενόμενη, γιατί δέκα παίκτες μπορούσαν να αμυνθούν με όλη τους τη δύναμη, συμπεριλαμβανομένου του στήσιμου του λεωφορείου, και ακολούθησε η πιο βίαιη επίθεση της μάντσεστερ σίτι η πραγματική επίδραση δεν ήταν λοιπόν, τα δεδομένα έδειξαν ότι το ποσοστό κατοχής μπάλας της μάντσεστερ σίτι είχε ξεπεράσει το 85% και είχε λάβει 21 βολές, αλλά ευτυχώς δεν μπόρεσε να σκοράρει ξανά ο απελπισμένος πεπ γκουαρδιόλα αντικατέστησε τον στόουνς στο 78ο λεπτό, σημείωσε το απόλυτο γκολ για να βοηθήσει τη μάντσεστερ σίτι να ισοφαρίσει 2-2 με την άρσεναλ.

σύμφωνα με τα στατιστικά μετά τον αγώνα αυτού του παιχνιδιού, η αναλογία κατοχής μπάλας μεταξύ της μάντσεστερ σίτι και της άρσεναλ είναι 77%-23%, και η αναλογία βολής είναι 30-4. αυτό δείχνει πόσο διαφορετική είναι η δύναμη στο γήπεδο πολύ δυνατή στα χαρτιά η άρσεναλ ήταν ακόμα πιο παθητική όταν έδιωξε άλλον παίκτη, αλλά η άμυνα της ομάδας της άρσεναλ ήταν ενωμένη, αν και στο τέλος έμεινε ισόπαλη, και η μάντσεστερ σίτι δεν τα παράτησε οποιαδήποτε ευκαιρία να επιτεθούν με όλη τους τη δύναμη και τελικά κέρδισαν κάτι η ισοπαλία επέτρεψε επίσης οι οπαδοί παρακολούθησαν μια υπέροχη επιθετική και αμυντική μάχη.

αυτό το παιχνίδι έχει μεγάλη σημασία αναφοράς και μάθησης για την εθνική ομάδα ποδοσφαίρου. το πρώτο είναι πώς να παίξετε όταν ένα άτομο είναι μπροστά; δηλαδή να επιτίθεται με όλη τη δύναμη, γιατί στους ποδοσφαιρικούς αγώνες, λόγω της μεγάλης έκτασης του γηπέδου, αν προηγείται ένα άτομο, είναι πολύ μεγάλο πλεονέκτημα, ειδικά σε ένα παιχνίδι όπως το προβάδισμα της μάντσεστερ σίτι στο ημίχρονο και η εθνική ομάδα ποδοσφαίρου. και το παιχνίδι της σαουδικής αραβίας οδήγησε ακόμη και με ένα τεράστιο πλεονέκτημα 72 λεπτών, αλλά είναι απογοητευτικό να βλέπεις τα εντελώς διαφορετικά αποτελέσματα μεταξύ της μάντσεστερ σίτι και της εθνικής ομάδας ποδοσφαίρου, αφού εκμεταλλεύτηκε τον αριθμό ήταν δειλή και έχασε πολύ χρόνο και δεν τολμούσε να επιτεθεί με όλες του τις δυνάμεις.

κάποιοι μπορεί να πουν ότι η μάντσεστερ σίτι τολμάει να επιτεθεί επειδή είναι πολύ δυνατή. τότε δεν είναι λάθος που η εθνική ομάδα ποδοσφαίρου μπορεί να μάθει και από την άμυνα της άρσεναλ; αν η εθνική ομάδα ποδοσφαίρου προηγείται με 1-0 και παίζεις με έναν ακόμα παίκτη, μαθαίνεις από την άρσεναλ και επικεντρώνεσαι στην άμυνα τι γίνεται αν βάλω γκολ; δεν είναι απώλεια να αφαιρείς έναν βαθμό από τη μάντσεστερ σίτι, σωστά; και αν η εθνική ομάδα ποδοσφαίρου προηγηθεί 1-0, και μετά αμυνθεί με όλες της τις δυνάμεις και σταματήσει να επιτίθεται, οι 11 παίκτες δεν θα ισοφαριστούν και μετά θα ηττηθούν, σωστά;

επομένως, η εθνική ομάδα ποδοσφαίρου θα πρέπει να δει καλά τη μάχη της πρέμιερ λιγκ μεταξύ της μάντσεστερ σίτι και της άρσεναλ πώς πρέπει να παίξετε αν αντιμετωπίσετε τέτοια κατάσταση στο μέλλον; δηλαδή, είτε αποφασίσεις να επιτεθείς είτε να αμυνθείς, πρέπει να είσαι αποφασισμένος αν προηγηθείς σε αριθμούς και αποφασίσεις να πάρεις τη σαουδική αραβία, θα επιτεθείς με όλες σου τις δυνάμεις αν είναι 1-0 και θέλεις να διατηρήσεις τη νίκη , θα αμυνθείς με όλες σου τις δυνάμεις και θα περιμένεις την ευκαιρία να αντεπιτεθείς με 11 άτομα, αλλιώς, είναι πολύ πιθανό να είσαι εσύ που απέτυχε της σαουδικής αραβίας αυτή η ταπεινωτική μάχη είναι μια κλασική περίπτωση αποτυχίας λόγω δισταγμού.