3-1 2-1! τα προκριματικά του παγκοσμίου κυπέλλου ήταν σε χάος, η νότια κορέα κέρδισε την πρώτη της νίκη, η εθνική ομάδα ποδοσφαίρου ανατράπηκε από το σερί ήττας και οι δύο μεγάλες ομάδες αναστατώθηκαν

2024-09-11

στις 11 σεπτεμβρίου, ώρα πεκίνου, ο δεύτερος γύρος των 18 προκριματικών του παγκοσμίου κυπέλλου συνεχίστηκε 11 εναντίον 10, η εθνική ομάδα ποδοσφαίρου ανατράπηκε και ηττήθηκε από τη σαουδική αραβία και βρέθηκε στον πάτο με 0 ο σουν ξινγκμίν σημείωσε 2 γκολ και 1 βολή. ήταν αναστατωμένοι ας ρίξουμε μια ματιά στη σύντομη περιγραφή κάθε αγώνα.

κίνα-σαουδική αραβία

τα πρώτα είκοσι λεπτά του αγώνα ήταν γεμάτα με συναρπαστικά στοιχεία το αυτογκόλ του ρατζάμι και η κόκκινη κάρτα του χασάν. η συνολική δύναμη της σαουδικής αραβίας δεν είναι αδύναμη ακόμα και αν λείπει ένας παίκτης, όπως ήταν αναμενόμενο, άρπαξε το κενό της άμυνας στο κόρνερ και ο χασάν απάντησε με κεφαλιά.

εύκολη αγωνιστική πλευρά, η εθνική ομάδα ποδοσφαίρου έπαιξε 11 εναντίον 10 χωρίς απόλυτη καταστολή, αλλά φαίνεται ότι δεν μπορεί να δημιουργήσει υψηλής ποιότητας συνεργασία περνούν, οι παίκτες μας έχουν προβλήματα με τη σωματική εξάντληση, αλλά μπορούμε να πάρουμε το προβάδισμα οι αλλαγές του προπονητή ιβάν άργησαν να ακολουθήσουν, κάτι που φαινόταν ως προμήνυμα. στα τελευταία 90 λεπτά, ο χασάν σκόραρε από κόρνερ.η εθνική ομάδα ποδοσφαίρου ηττήθηκε με 1-2 από τη σαουδική αραβίαυπέστησαν τραγική ανατροπή, χάνοντας τους δύο πρώτους γύρους και συγκεντρώνοντας 0 βαθμούς.

η αυστραλία, που ήταν στον ίδιο όμιλο, πολιόρκησε και πάλι την ινδονησία η ομάδα φαίνεται πολύ δύσκολο να περάσει στην πρώτη 18άδα.

βόρεια κορέα-κάταρ

στο 19ο λεπτό του αγώνα, ο λι ιλ-σουνγκ εκτέλεσε ένα εντυπωσιακό μακρινό σουτ για να βοηθήσει τη βόρεια κορέα να προηγηθεί εντός έδρας, ωστόσο, η κατάσταση έγινε απρόβλεπτη στην περιοχή του πέναλτι και δέχτηκε ένα κόκκινη κάρτα η ομάδα έπεσε αμέσως σε παθητική κατάσταση 10 έναντι 11. ο αφίφ ισοφάρισε με ένα σουτ πέναλτι, που είχε έναν επιπλέον παίκτη, προσάρμοσε νωρίς την ενδεκάδα του για να ενισχύσει την επίθεση του ο κοντά χαφ και η ομάδα ανέκτησε την πρωτοβουλία.

πίσω στο δεύτερο ημίχρονο, ο jiang guozhe εκτέλεσε το ελεύθερο λάκτισμα και τράβηξε ένα τέλειο τόξο μέσα από το τέρμα. κατά τη διάρκεια του υπολειπόμενου χρόνου, το κατάρ σχημάτισε μια πολιορκία, αλλά δεν κατάφερε να διεισδύσει στην επίμονη γραμμή άμυνας της βόρειας κορέας μέχρι στιγμής, οι δύο ομάδες δεν έχουν σημειώσει περαιτέρω επιτεύγματα. τελευταία δέκαβόρεια κορέα 2-2 κατάρ, στους δύο πρώτους γύρους και οι δύο ομάδες είχαν 1 ισοπαλία, 1 ήττα και 1 βαθμό.

κιργιζιστάν-ουζμπεκιστάν

το κιργιστάν, που ήταν εντός έδρας, πήρε το προβάδισμα και ο κότζο σκόραρε με βολέ, ωστόσο, το προβάδισμα δεν κράτησε πολύ γρήγορα σε αντεπίθεση και ο σομουρόντοφ απάντησε με ένα μόνο γκολ. μετά από ένα σύντομο διάστημα ισορροπίας, οι γηπεδούχοι κράτησαν την μπάλα στο πέναλτι και σκόραραν ξανά για να προηγηθούν, στη συνέχεια ο αλικούλοφ ισοφάρισε με κεφαλιά, οπότε οι δύο ομάδες ισοφάρισαν προσωρινά σε 2-2.

επιστρέφοντας στο παιχνίδι, ο ούζι έλεγξε την μπάλα και οργάνωσε την επίθεση, απειλώντας την αντίπαλη άμυνα η μία μετά την άλλη, μέχρι που ο ουρούνοφ ανέβηκε και έβαλε βολέ τη μπάλα στο 72ο λεπτό για να ολοκληρώσει το προβάδισμα. τέλος της παράστασηςτο ουζμπεκιστάν ανατρέπει το κιργιστάν με 3-2η τελευταία είναι η 102η ομάδα της κατάταξης στον κόσμο.

ομάν - νότια κορέα

στο 10ο λεπτό του αγώνα, ο son heung-min έστειλε ασίστ και ο hwang hee-chan χτύπησε στο έδαφος με ένα χαμηλό σουτ από έξω, η νότια κορέα πήρε το πλεονέκτημα γυρίζοντας τους φιλοξενούμενους. το ομάν, που υστερούσε, δεν χάλασε τη θέση του και ακόμα περίμενε ευκαιρίες με στιβαρή άμυνα αυτογκόλ οι δύο ομάδες έδωσαν τα χέρια με 1-1 στο ημίχρονο.

στο δεύτερο ημίχρονο, ο son heung-min έπεσε στο έδαφος σε μια αναμέτρηση στην περιοχή του πέναλτι, αλλά το var παρενέβη και παρακολούθησε το βίντεο για να ακυρώσει το πέναλτι της νότιας κορέας. βασίζονται περισσότερο στις ατομικές ικανότητες για να πολεμήσουν μόνοι τους και ο ένας τον άλλον υπάρχουν μόνο λίγες επαφές. στο 82ο λεπτό, οι δύο σούπερ σταρ μπήκαν μπροστά και σκόραρε ο σον χέουνγκ-μιν στην κορυφή του τόξου και σκόραρε με ένα δυνατό σουτ πολύ μεγάλος χρόνος καθυστερήσεων, ο zhou minkyu σκόραρε για να τελειώσει το σασπένς και το παιχνίδι τελείωσε.η νότια κορέα νίκησε 3-1 το ομάνκαλωσορίζουμε την πρώτη νίκη στη φάση των 18.