δύο μεγάλες ανατροπές στους 18 σε ένα βράδυ! αναστατώθηκε η κοιλιά του ψαριού, οι δύο πρωταθλητές ασίας δεν κατάφεραν να κερδίσουν σε 2 γύρους και η εθνική ομάδα ποδοσφαίρου ηττήθηκε.

2024-09-11

το απόγευμα της 10ης σεπτεμβρίου, ώρα πεκίνου, ο δεύτερος γύρος των προκριματικών των 18 ασιατικών κορυφαίων του παγκοσμίου κυπέλλου ολοκλήρωσε πολλούς αγώνες. , και η αυστραλία ισοφάρισε 0-0 με την ινδονησία, η ιορδανία νίκησε 3-1 την παλαιστίνη, η νότια κορέα νίκησε 3-1 το ομάν, το ουζμπεκιστάν ανέτρεψε το κιργιστάν με 3-2 και διοργάνωσε μια βραδιά καρναβαλιού.

την ημέρα αυτή, η εθνική ομάδα ποδοσφαίρου εναντίον της σαουδικής αραβίας, της ινδονησίας εναντίον της αυστραλίας και της βόρειας κορέας εναντίον του κατάρ ξεκίνησαν στις 8 μ.μ. αλλά ήταν μια συναισθηματική διαδικασία από την έκσταση στην απογοήτευση, γιατί η εθνική ομάδα ποδοσφαίρου παρόλο που είχε προβάδισμα και ένας παίκτης νικήθηκε για πολύ καιρό, ηττήθηκαν από την ανατροπή της σαουδικής αραβίας.

αν κρίνουμε από τα δύο γκολ που δέχτηκε, η εθνική ομάδα ποδοσφαίρου προκλήθηκε από άμυνα από κόρνερ η αμυντική απόδοση ήταν πολύ κακή, γεγονός που έδωσε στη σαουδική αραβία την ευκαιρία να ανατρέψει την κατάσταση και τελικά έχασε το καλό παιχνίδι. με αυτό τον τρόπο, η εθνική ομάδα ποδοσφαίρου έχασε 2 σερί παιχνίδια στην αρχή και συνέχισε να βρίσκεται στον πάτο με 0 βαθμούς ανταγωνίζονται για την τέταρτη θέση στον όμιλο.

σε πολλά άλλα παιχνίδια, η ινδονησία, η οποία έχει μεγάλο αριθμό πολιτογραφημένων παικτών, έπαιξε πολύ επίμονα εναντίον της αυστραλίας, η οποία βρίσκεται στην τέταρτη θέση στην ασία, στο τέλος, οι δύο πλευρές ήρθαν ισόπαλες 0-0 κερδίζει βαθμούς εναντίον της σαουδικής αραβίας και της αυστραλίας, είναι μια έντονη αντίθεση με την εθνική ομάδα ποδοσφαίρου και έχει γίνει ισχυρός ανταγωνιστής για την πρώτη τετράδα του ομίλου.

εκτός από την ινδονησία, θαύμα δημιούργησε και η βόρεια κορέα, που επίσης «παίζει εντός έδρας», αντιμετωπίζοντας τον δύο φορές πρωταθλητή του κυπέλλου ασίας κατάρ.

στο 19ο λεπτό, ο li il-sung χτύπησε ένα παγκόσμιο κύμα για να βοηθήσει τη βόρεια κορέα να προηγηθεί με 1-0, ωστόσο, στο 32ο λεπτό, ο zhang guozhe έστειλε ένα πακέτο κόκκινης κουκκίδας, ενώ το κατάρ ισοφάρισε σε 1-1 για μεγάλο χρονικό διάστημα. στο 44ο λεπτό ο μοέζ άλι έσπασε και σκόραρε με δυνατό σουτ, βοηθώντας το κατάρ να πετύχει το προβάδισμα 2-1. αντιμέτωπος με μια απελπιστική κατάσταση, ο jiang guozhe σκόραρε απευθείας από τη μπάλα, βοηθώντας τη βόρεια κορέα να ισοφαρίσει δύσκολα σε 2-2. αυτό το σκορ διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του αγώνα.

επιπλέον, η νότια κορέα πέτυχε μια νίκη με 3-1 εναντίον του ομάν σε ένα εκτός έδρας παιχνίδι, ο son heung-min οδήγησε μόνη της τη νίκη, συνεισφέροντας 1 γκολ και 2 ασίστ , τερματίζοντας τελευταίος με 0 βαθμούς η κατάσταση των προκριματικών είναι σχεδόν ίδια με την εθνική ομάδα ποδοσφαίρου.