τρελός! παγκόσμια βαθμολογία προκριματικών: η ιαπωνία κατατάσσεται πρώτη με συνεχόμενες νίκες, η ινδονησία κατατάσσεται τέταρτη για δύο συνεχόμενα χρόνια και η εθνική ομάδα ποδοσφαίρου βρίσκεται στον πάτο

2024-09-11

τα ξημερώματα της 11ης σεπτεμβρίου 2024, ώρα πεκίνου, ολοκληρώθηκε ο δεύτερος γύρος του ομίλου γ του τρίτου σταδίου του προκριματικού τουρνουά του παγκοσμίου κυπέλλου ασίας (τοπ 18) η ιαπωνική ομάδα νίκησε το μπαχρέιν με 5-0 εκτός έδρας και την ινδονησία ισόπαλη 0-0 εντός έδρας με την αυστραλία η ανδρική ομάδα ποδοσφαίρου της κίνας ηττήθηκε από τη σαουδική αραβία εντός έδρας! στην κατάταξη, η ιαπωνία κατατάσσεται στην πρώτη θέση με έξι βαθμούς από δύο συνεχόμενες νίκες και 12 γκολ χωρίς να έχει δεχτεί η σαουδική αραβία με τέσσερις βαθμούς από μία νίκη και το μπαχρέιν κατατάσσεται στην τέταρτη θέση με δύο βαθμούς πέμπτη με έναν βαθμό και η εθνική ομάδα ποδοσφαίρου κατατάσσεται τελευταία με μηδέν βαθμούς και εννέα γκολ που δέχτηκε. ακολουθούν τα συγκεκριμένα αποτελέσματα των τριών αγώνων.

1. μπαχρέιν 0-5 ιαπωνία

το μπαχρέιν νίκησε την αυστραλία με 1-0 σε ένα εκτός έδρας παιχνίδι στον πρώτο γύρο και η ιαπωνική ομάδα νίκησε εντός έδρας την εθνική ομάδα ποδοσφαίρου με 7-0.

σε αυτό το παιχνίδι, η ιαπωνική ομάδα έδειξε για άλλη μια φορά ισχυρή επιθετική δύναμη ο επιθετικός ueda kiryo από τη feyenoord σημείωσε δύο γκολ και μια ασίστ από την sporting cp και ήρθε από τον επιθετικό hangji ogawa , και η ιαπωνική ομάδα σάρωσε με 5-0 το μπαχρέιν εκτός έδρας.

σε όλο το παιχνίδι, η ιαπωνία κατέλαβε τρελά το 76% της μπάλας, σούταρε 14 φορές, έχασε τρεις εξαιρετικές ευκαιρίες η ομάδα του μπαχρέιν ήταν δύσκολο να σταματήσει πολύ πίσω.

στο 8' ο μικάσα καόρου πέρασε από τη διαφορά και ο τανγκ ανλού με φτυάρι χτύπησε στο δοκάρι. στο 11ο λεπτό, ο καμίλ ασουάντ σκόραρε με κεφαλιά και η σουζούκι απέκρουσε την μπάλα. αυτό ήταν το μοναδικό σουτ που έκανε η ομάδα του μπαχρέιν στον αγώνα.

στο 37ο λεπτό, η ιαπωνική ομάδα επιτέθηκε από τη δεξιά πλευρά του πέναλτι.

στο 47ο λεπτό, η ιαπωνική ομάδα ανακόπηκε την μπάλα στο μπροστινό γήπεδο και πέρασε τη μπάλα συνεχώς, ο κίριο ουέντα, γύρισε και σούταρε στην πάνω γωνία για να σκοράρει ιαπωνική ομάδα 2-0.

στο 61ο λεπτό η ιαπωνική ομάδα συνεργάστηκε άψογα και ο μορίτα χιντεμάσα έκανε την μπάλα να σκοράρει 3-0.

στο 64ο λεπτό, η ιαπωνική ομάδα συνεργάστηκε από την αριστερή πλευρά του μπροστινού γηπέδου, ο καόρου μισάκι έκανε μια σέντρα και έδωσε ασίστ στον μορίτα χιντεμάσα.

στο 81ο λεπτό το χαμηλών τόνων σουτ του νακαμούρα κέιτο ακολούθησε γρήγορα και με κεφαλιά σκόραρε, κάνοντας το 5-0 της ιαπωνίας.

στο τέλος του αγώνα, η ιαπωνική ομάδα είχε ακόμα ευκαιρίες για γκολ, αλλά τις έχασε. τελικά, η ιαπωνική ομάδα σάρωσε με 5-0 το μπαχρέιν εκτός έδρας.

2. ινδονησία 0-0 αυστραλία

η ινδονησία ισοφάρισε 1-1 με τη σαουδική αραβία στον εκτός έδρας αγώνα του πρώτου γύρου, ενώ η αυστραλία έχασε 0-1 εντός έδρας από το μπαχρέιν στον πρώτο γύρο. η απόδοση και των δύο ομάδων ήταν απίστευτη σε αυτό το παιχνίδι, η απόδοση των δύο ομάδων ήταν ακόμη πιο απίστευτη με την αυστραλία.

στο 20' η αυστραλία είχε επιθετική ευκαιρία και ο τερματοφύλακας της ινδονησίας μάλτεμπες έκανε δύο λαμπρές αποκρούσεις. ο τερματοφύλακας έκανε πέντε υπέροχες αποκρούσεις στο παιχνίδι.

στο 28' ο ιλάν κούντα σούταρε ξαφνικά ένα ψυχρό βέλος από έξω και η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι.

στο δεύτερο ημίχρονο, η αυστραλία πήρε ακόμη την πρωτοβουλία και απείλησε την εστία της ινδονησίας με αρκετές βολές, ωστόσο, οι αμυντικοί και οι τερματοφύλακες της ινδονησίας συνεργάστηκαν για να λύσουν τις επιθέσεις της αυστραλίας μία προς μία. οι δύο ομάδες έληξαν 0-0.

σε όλο το παιχνίδι, η αυστραλία είχε το 63% της κατοχής της μπάλας και 19 βολές, αλλά και οι πέντε βολές της αποκρούστηκαν ως εκ θαύματος από τον τερματοφύλακα της ινδονησίας. στο τέλος η ινδονησία ισοφάρισε με 0-0 την αυστραλία.

3. εθνική ομάδα ποδοσφαίρου 1-2 σαουδική αραβία

στον πρώτο γύρο του εθνικού αγώνα ποδοσφαίρου έχασε από την ιαπωνία με 0-7 εκτός έδρας η σαουδική αραβία αναστατώθηκε και ισοφάρισε με 1-1 εντός έδρας με την ινδονησία.

και οι δύο ομάδες ήταν στα πρόθυρα της βαθμολογίας και η απόδοση της εθνικής ομάδας ποδοσφαίρου πάλεψε σκληρά σε όλο το παιχνίδι στην τύχη της μη επανδρωμένης μπάλας του αντιπάλου να πάρει το προβάδισμα, και έπαιξε 11 εναντίον 10 για μεγάλο χρονικό διάστημα, αλλά στο τέλος η εθνική ομάδα ποδοσφαίρου έχασε 1-2 εντός έδρας από τη σαουδική αραβία. από τη μια η εθνική ομάδα ποδοσφαίρου δεν έχει ποσοστό κατοχής μπάλας και είναι δύσκολο να σχηματίσει ένα απειλητικό σουτ , που τελικά οδήγησε σε αρνητικές συνέπειες δύο παιχνίδια στους 18 καλύτερους του σερί της εθνικής ομάδας ποδοσφαίρου.

στο 14ο λεπτό, ο φερνάντο εκτέλεσε ένα κόρνερ από τα δεξιά στην περιοχή του πέναλτι στο σπίτι της σαουδικής αραβίας.

στο 18ο λεπτό, ο kanu της ομάδας της σαουδικής αραβίας έπεσε στο έδαφος και κλώτσησε τον jiang shenglong αφού ο διαιτητής παρακολούθησε το vr, αποβλήθηκε απευθείας με κόκκινη κάρτα.

στο 39ο λεπτό η σαουδική αραβία επιτέθηκε από κόρνερ και ο χασάν καντές με κεφαλιά ισοφάρισε το σκορ σε 1-1.

στο 90ο λεπτό η ομάδα της σαουδικής αραβίας επιτέθηκε με κόρνερ από τα αριστερά και ο χασάν καντές σκόραρε με άλλη μια κεφαλιά η ομάδα της σαουδικής αραβίας προηγήθηκε με 2-1 απέναντι στην εθνική ομάδα ποδοσφαίρου.

στο 90ο και στο 3ο λεπτό, οι άλαν και λιν λιάνγκμινγκ μπήκαν ως αλλαγή, αλλά ήταν πολύ αργά στο τέλος, το παιχνίδι τελείωσε και η εθνική ομάδα ποδοσφαίρου έχασε εντός έδρας από την ομάδα της σαουδικής αραβίας.

ολοκληρώθηκαν οι δύο πρώτοι γύροι της φάσης των 18. οι έξι ομάδες είχαν πολύ τρελό νίκες και πέτυχαν 12 γκολ χωρίς να δεχτούν ένα γκολ το μπαχρέιν κατέλαβε την τρίτη θέση με τρεις βαθμούς, η ινδονησία κατετάγη τέταρτη με δύο διαδοχικές ισοπαλίες, η αυστραλία κατέλαβε την πέμπτη θέση με μία ισοπαλία και μία ήττα χωρίς να σημειώσει γκολ και η ομάδα ποδοσφαίρου της κίνας κατέλαβε την έκτη θέση με ένα γκολ και εννέα γκολ και δύο συνεχόμενα. απώλειες.