νέα

το «όνειρο ξεκίνημα» κατέρρευσε, οι οπαδοί φώναξαν «εκτός τάξης», η τελευταία απάντηση του εθνικού προπονητή ποδοσφαίρου ιβάν

2024-09-11

ο δημοσιογράφος του jimu news hu dikai

το βράδυ της 10ης σεπτεμβρίου, στον δεύτερο γύρο του ομίλου γ των 18 προκριματικών της ασίας, η κινεζική ομάδα πήρε το προβάδισμα στο σκοράρισμα εντός έδρας ο αντίπαλος έχασε το παιχνίδι αφού απέβαλε ένα άτομο λόγω κόκκινου κάρτα στην αρχή. στη συνέντευξη τύπου μετά τον αγώνα, αντιμέτωπος με το ερώτημα της «αποβολής», ο προπονητής της κινεζικής ομάδας ιβάνκοβιτς απάντησε: «αυτή η ερώτηση δεν πρέπει να μου τεθεί».

σε αυτό το παιχνίδι, η κινεζική ομάδα προηγήθηκε στο σκορ στο 14ο λεπτό. ο φερνάντο εκτέλεσε κόρνερ και η κεφαλιά του jiang shenglong έκανε την ομάδα της σαουδικής αραβίας να πετύχει αυτογκόλ, δίνοντας προβάδισμα στην κινεζική ομάδα με 1-0. πέντε λεπτά αργότερα, ο σαουδάραβας παίκτης kano έκανε βίαιο φάουλ στον jiang shenglong αφού παρακολούθησε την επανάληψη του var, ο διαιτητής έδωσε απευθείας κόκκινη κάρτα και τον απέβαλε. στο επόμενο παιχνίδι, η κινεζική ομάδα των 11 παικτών αντιμετώπισε την ομάδα των 10 παικτών της σαουδικής αραβίας.

το φανταστικό ξεκίνημα της κινεζικής ομάδας έκανε κάποτε πολλούς οπαδούς να πιστεύουν ότι η κινεζική ομάδα θα μπορούσε να κερδίσει το παιχνίδι σήμερα. όμως, πριν το σφύριγμα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, η ομάδα της σαουδικής αραβίας kadesh σκόραρε το γκολ της κινεζικής ομάδας μετά από ένα κόρνερ και ισοφάρισε το σκορ. στο δεύτερο ημίχρονο, η κινεζική ομάδα δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημα.

με έναν ακόμη παίκτη, η κινεζική ομάδα δέχθηκε τη μπάλα δύο φορές στα κόρνερ για 70 λεπτά.

πηγή: στιγμιότυπο οθόνης weibo

μετά τον αγώνα, δεκάδες χιλιάδες κινέζοι οπαδοί του ποδοσφαίρου που παρακολουθούσαν τον αγώνα στο στάδιο dalian barracuda bay φώναξαν από κοινού: "ο ιβάν είναι εκτός τάξης" στο διαδίκτυο, το θέμα "ο ιβάν είναι εκτός τάξης" έγινε επίσης καυτό θέμα αναζήτησης . πολλοί χρήστες του διαδικτύου σχολίασαν: «τρία γκολ σημείωσε η σαουδική αραβία».

πηγή: πρακτορείο ειδήσεων xinhua

το διάσημο επιστόμιο han qiaosheng δημοσίευσε ένα άρθρο σχολιάζοντας αυτό το παιχνίδι: "σκοράραμε πρώτοι και βάλαμε έναν ακόμα παίκτη, και ήταν σχεδόν 70 λεπτά! στο τέλος, χάσαμε από το xx... πού μπορούμε να σκεφτούμε τον ιβάν;" προπονητής της κινεζικής ομάδας, τέθηκαν επίσης ερωτήσεις: "ο ρυθμός των επιτόπιων προσαρμογών του προπονητή ιβάν ήταν πολύ αργός και φτωχός. όλοι οι παίκτες στο γήπεδο είχαν αδύναμα πόδια. ακόμη και ο αντίπαλος προπονητής μαντσίνι ήξερε ότι έκανε προσαρμογές σε περίπτωση ισοπαλίας.

ο αθλητικός σχολιαστής zhan jun δημοσίευσε επίσης: "είναι κρίμα να χάνεις ένα καλό παιχνίδι!!! δεν μπορώ να βάλω τέτοιο βαθμό. δεν ξέρω πότε θα είναι η επόμενη... το προπονητικό επιτελείο δεν έκανε καλά κουμάντο το σημείο, και η αλλαγή ήταν πολύ αργά και πολύ συντηρητική!" το κατάλαβα! ο επίσημος weibo του ποδοσφαιρικού αυτοκράτορα έγραψε στην αφίσα: "μπορεί να χαθεί και αυτό; η εθνική ομάδα ποδοσφαίρου άνοιξε 1:0 με έναν ακόμα παίκτη στο πρώτο 19 λεπτά, αλλά ηττήθηκε από τη σαουδική αραβία με 1:2 στο τέλος!».

στη συνέντευξη τύπου μετά το παιχνίδι, ο προπονητής της κινεζικής ομάδας ιβάνκοβιτς ρωτήθηκε από τους δημοσιογράφους και τον ρώτησαν αν θα απολύσει την κατηγορία, είπε: "το θέμα της απόλυσης δεν πρέπει να μου τεθεί. το τελευταίο παιχνίδι ήταν πράγματι μια μεγάλη ήττα. υπάρχουν τρεις δημοφιλείς ομάδες στον όμιλο και όλες είναι πολύ δυνατές ομάδες το παιχνίδι είναι επίσης διαφορετικό, είναι καλύτερο από το προηγούμενο παιχνίδι και έχουμε μεγαλύτερες ελπίδες για την ομάδα.

μέχρι στιγμής, η κινεζική ομάδα έχει υποστεί δύο σερί ήττες στα εναρκτήρια στάδια των παγκόσμιων προκριματικών και συνεχίζει να βρίσκεται στον πάτο του γ' ομίλου βαθμολογικά. στο προηγούμενο εκτός έδρας παιχνίδι με την ιαπωνία, η κινεζική ομάδα γνώρισε την ήττα με 0-7, δημιουργώντας τη μεγαλύτερη ήττα στον παγκόσμιο προκριματικό και σημειώνοντας πολλαπλά ρεκόρ ήττας. προς το παρόν, η κινεζική ομάδα που έχει δύο συνεχόμενες ήττες, είναι η μόνη ομάδα του γ' ομίλου που δεν έχει συγκεντρώσει βαθμούς και η κατάσταση πρόκρισης είναι επείγουσα.

(πηγή: jimu news)

για περισσότερες συναρπαστικές πληροφορίες, πραγματοποιήστε λήψη του προγράμματος-πελάτη "jimu news" στην αγορά εφαρμογών.