η αθλήτρια του κινγκντάο ζανγκ μενγκ κερδίζει το παραολυμπιακό πρωτάθλημα μικτής γυναικών, σπάζοντας το ασιατικό ρεκόρ

2024-09-08

στον τελικό των 200 μέτρων μικτή γυναικών sm10 των παραολυμπιακών αγώνων του παρισιού που ολοκληρώθηκε στις 23:43 στις 7 σεπτεμβρίου, ώρα πεκίνου, η αθλήτρια του qingdao zhang meng κέρδισε το χρυσό μετάλλιο με χρόνο 2 λεπτά, 26,81 δευτερόλεπτα και κατέρριψε το ασιατικό ρεκόρ. . προηγουμένως κέρδισε ένα ασημένιο μετάλλιο στον τελικό των 100 μέτρων πρόσθιο sb9 γυναικών και κατέρριψε το ασιατικό ρεκόρ. μέχρι στιγμής, οι αθλητές του κινγκντάο έχουν κερδίσει 2 χρυσά και 1 ασημένιο μετάλλιο στους παραολυμπιακούς αγώνες του παρισιού.
ο zhang meng, 28 ετών, διαγνώστηκε με συγγενή παλαμιαία παραμόρφωση του αριστερού του χεριού όταν γεννήθηκε. ωστόσο, δεν ενέδωσε στη μοίρα της και άρχισε να προπονείται στην κολύμβηση ως έφηβη. το 2017, επιλέχθηκε στην ομάδα κολύμβησης με ειδικές ανάγκες του qingdao, κατακτώντας σταδιακά τις δεξιότητες και την ουσία της κολύμβησης και ξεπερνώντας συνεχώς τα δικά του όρια. το κολύμπι έχει γίνει αναπόσπαστο κομμάτι της ζωής της zhang meng, εκτός από τις καθημερινές ασκήσεις σωματικής προπόνησης, «μουλιάζει» καθημερινά στην πισίνα, αλλάζοντας συνεχώς στάσεις και προσαρμόζοντας τον ρυθμό της κολύμβησης. αλλάζει συνεχώς τη μοίρα της.
το 2012, η ​​ζανγκ μενγκ εκπροσώπησε την κινεζική ομάδα στους παραολυμπιακούς αγώνες του λονδίνου και κέρδισε ένα χάλκινο μετάλλιο στα 200 μ. ατομικά, η ζανγκ μενγκ συμμετείχε στους παραολυμπιακούς αγώνες του ρίο και κέρδισε μια πέμπτη και έκτη θέση η μενγκ συμμετείχε στους παραολυμπιακούς αγώνες του τόκιο και κέρδισε την τέταρτη θέση στα 34 λεπτά σκυταλοδρομίας 4×100 μέτρων ελεύθερου γυναικών, την έκτη θέση στο επίπεδο sb9 στα 100 μέτρα πρόσθιο γυναικών και την έκτη θέση στο σύνθετο ατομικό επίπεδο sm10 200 μέτρων γυναικών. αυτή είναι η τέταρτη εμφάνιση της zhang meng στους παραολυμπιακούς το πρωί της 31ης αυγούστου, ώρα πεκίνου, κέρδισε το ασημένιο μετάλλιο στο αγώνισμα 100 μέτρων πρόσθιο sb9 γυναικών και κατέρριψε το ασιατικό ρεκόρ.
αφού κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στις 7 σεπτεμβρίου, ώρα πεκίνου, ο ζανγκ μενγκ είπε σε συνέντευξή του: "προκρίθηκα στον τελικό με την τέταρτη θέση στα προκριματικά. επειδή η διαφορά μεταξύ των αποτελεσμάτων μου και των τριών πρώτων είναι πολύ μικρή, εξακολουθώ να ψάχνω μπροστά για να πάρω το προβάδισμα." τα δύο πρώτα κολυμβητικά εγκεφαλικά επεισόδια δεν ήταν το δυνατό μου σημείο. μετά από το μισό αγώνα, κατέκτησα μόνο την έκτη θέση. ωστόσο, το πρόσθιο μου ήταν πολύ ανταγωνιστικό και κατέκτησα την πρώτη θέση μετά από 150 μέτρα. δούλεψα σκληρά για να προσπεράσω τον αντίπαλό μου στο δεύτερο ημίχρονο και τελικά κέρδισα το πρωτάθλημα αυτή ήταν η τέταρτη φορά που συμμετείχα σε παραολυμπιακούς αγώνες κέρδισα το sm10 μεικτό των γυναικών κέρδισα το χάλκινο μετάλλιο στην κολύμβηση εκείνη την περίοδο, ανυπομονούσα να ανέβω στο υψηλότερο βάθρο των παραολυμπιακών αγώνων του ρίο και στους παραολυμπιακούς αγώνες του τόκιο πολύ ικανοποιητικός, αλλά δεν τα παράτησα. συνέχισα να παλεύω για το όνειρό μου ο τελικός των 100 μέτρων γυναικών sb9, ο οποίος τροφοδότησε περαιτέρω την ελπίδα μου να κερδίσω το χρυσό τους παραολυμπιακούς αγώνες».
(δημοφιλείς ειδήσεις· δημοφιλής καθημερινός ρεπόρτερ bo keguo)