προκριματικά παγκοσμίου κυπέλλου - ο ροντρίγκο σφραγίζει το λαιμό της βραζιλίας με σπαθί 1-0 ο ισημερινός τερματίζει τρεις σερί ήττες

2024-09-07

στις 9:00 της 7ης σεπτεμβρίου, ώρα πεκίνου, ο έβδομος γύρος των προκριματικών της νότιας αμερικής για το παγκόσμιο κύπελλο του 2026 συνεχίστηκε αντιμέτωπος με τον ισημερινό στο στάδιο cotto pereira. μετά από 90 λεπτά σκληρής μάχης, η βραζιλία νίκησε εντός έδρας τον ισημερινό με 1-0, τερματίζοντας το σερί τριών ηττών στα προκριματικά του παγκοσμίου κυπέλλου και ανεβαίνοντας στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας της νότιας αμερικής. το μοναδικό γκολ του αγώνα σημειώθηκε στο 30', όταν ο πακέτα έδωσε ασίστ στον ροντρίγκο για να σκοράρει.

σε αυτό το παιχνίδι, οι βραζιλιάνοι επιθετικοί vinicius και rodrygo από τη ρεάλ μαδρίτης ξεκίνησαν μαζί, ο luis enrique έκανε το ντεμπούτο του για την εθνική ομάδα και ο danilo υπηρέτησε ως αρχηγός της selecao. για τον ισημερινό, η βαλένθια, ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία της ομάδας, ηγείται της αρχικής ενδεκάδας στην 90η εμφάνισή του για λογαριασμό της εθνικής ομάδας, ανέβηκε στην 8η θέση στη λίστα των σκόρερ της ομάδας. στο 3ο λεπτό ο ροντρίγκο πέρασε φάουλ από τη δεξιά πλευρά του μπροστινού γηπέδου και ο λουίς ενρίκε με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. στο 12ο λεπτό το φάουλ του βινίσιους στα 28 μέτρα από το κέντρο απέκρουσε απευθείας ο τερματοφύλακας του εκουαδόρ γκαλίντεζ. στο 22ο λεπτό ο αντρέ έκανε μια ευθεία πάσα για να πάρει την μπάλα και στη συνέχεια σούταρε από το δεξί πλευρό του πέναλτι αλλά μπλόκαρε ο αμυντικός.

στο 23' ο ροντρίγκο έκανε πάσα και η κεφαλιά του πακέτα απέκρουσε ο αμυντικός.στο 30' ο πακέτα έκανε απευθείας πάσα, και ο ροντρίγκο χτύπησε στη δεξιά γωνία από την κορυφή του πέναλτι και έγραψε το 1-0! ο ροντρίγκο σημείωσε το 7ο του γκολ στην καριέρα του στην εθνική ομάδα και το 3ο γκολ σε αυτόν τον προκριματικό του μουντιάλ.