σφαγή! στον πρώτο γύρο των top 18, η εθνική ομάδα ποδοσφαίρου ηττήθηκε με 0-7, σημειώνοντας νέο ρεκόρ για τη μεγαλύτερη ήττα στην ιστορία από την ιαπωνία.

2024-09-05

ρεπόρτερ πελάτη chao news, ying luyang

φωτογραφία ευγενική προσφορά της visual china

το απόγευμα της 5ης σεπτεμβρίου, ώρα πεκίνου, ξεκίνησε ο πρώτος γύρος του επίκεντρου του ομίλου γ του τρίτου σταδίου των προκριματικών του παγκοσμίου κυπέλλου 2026 (top 18) η κινεζική ομάδα ποδοσφαίρου ανδρών επισκέφτηκε το στάδιο του παγκοσμίου κυπέλλου σαϊτάμα ιαπωνική ομάδα στο τέλος, η κινεζική ομάδα 0-7 κατάπιε μια πικρή ήττα, η οποία ήταν και η μεγαλύτερη ήττα για την εθνική ομάδα ποδοσφαίρου στην ιστορία των δύο πλευρών.

ως πρώτη ομάδα του ομίλου, η ιαπωνία προκρίθηκε για το παγκόσμιο κύπελλο για επτά συνεχόμενες φορές οι παίκτες παίζουν σε πρωταθλήματα του εξωτερικού, συμπεριλαμβανομένων πολλών στα πέντε μεγάλα πρωταθλήματα. το πρωτάθλημα ανθίζει με διεθνή αστέρια όπως οι kaoru mikasa, hide kubo και hideo endo. είτε πρόκειται για την αξία του παίκτη, το τεχνικό επίπεδο ή τη συνολική δύναμη, υπάρχει ένα σαφές χάσμα μεταξύ των δύο ομάδων και αυτές οι διαφορές σε όλες τις πτυχές προβάλλονται και στο παιχνίδι.

μόλις 13 λεπτά μετά το παιχνίδι, η ιαπωνική ομάδα πήρε το προβάδισμα στο σκοράρισμα από το χτύπημα του κόρνερ, ο έντο βρήκε γρήγορα ανοιχτό χώρο και σκόραρε με κεφαλιά εκτός έδρας παιχνίδι.

η εικόνα της κεφαλιάς και του γκολ του έντο προέρχεται από το διαδίκτυο

αφού άνοιξε νωρίς τον λογαριασμό γκολ, η ιαπωνική ομάδα έπαιξε πιο ήρεμα, με τον καόρου μικάσα στα αριστερά και τον ρίτσου ντόαν στα δεξιά να πετάνε μαζί, επιτίθενται συνεχώς στην άμυνα της εθνικής ομάδας ποδοσφαίρου. στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο ντόαν ρίτσου έστειλε σέντρα και μετά από τρία δευτερόλεπτα σκόραρε με κεφαλιά.

η εικόνα με την κεφαλιά του mitsuki kaoru προέρχεται από το διαδίκτυο

αφού άλλαξε πλευρά, ο ιάπωνας παίκτης takumi minamino σκόραρε δύο φορές, ανοίγοντας τη διαφορά στο σκορ σε 4-0. αφού πήρε ένα μεγάλο προβάδισμα εντός έδρας, ο ιάπωνας προπονητής mori yasuichi έκανε αλλαγές και προσαρμογές στην ομάδα. οι αναπληρωματικοί ito junya και maeda dairan σημείωσαν άλλο ένα γκολ. στις καθυστερήσεις, ο jiu jianying σημείωσε ένα γκολ, χαρίζοντας στην εθνική ομάδα ποδοσφαίρου την ήττα με 0-7. αυτή είναι και η μεγαλύτερη ήττα για την εθνική ομάδα ποδοσφαίρου στην ιστορία των δύο πλευρών.

σε αυτό το στάδιο του διαγωνισμού, η κινεζική ομάδα ποδοσφαίρου ανδρών χωρίζεται στον όμιλο γ μαζί με την ιαπωνία, την αυστραλία, τη σαουδική αραβία, το μπαχρέιν και την ινδονησία ως πέμπτη ομάδα οι δύο πρώτες στους τρεις ομίλους λαμβάνουν απευθείας τα εισιτήρια του παγκοσμίου κυπέλλου και τέταρτη σε κάθε όμιλο οι διάσημες ομάδες θα μπουν στο τέταρτο στάδιο των αγώνων. η ιαπωνία, η αυστραλία και η σαουδική αραβία είναι όλα τακτικά στο παγκόσμιο κύπελλο ο ανταγωνισμός με το σχετικά αδύναμο μπαχρέιν και την ινδονησία στον ίδιο όμιλο για την τέταρτη θέση στον όμιλο έχει γίνει πιο ρεαλιστικός στόχος για την εθνική ομάδα ποδοσφαίρου. τα άσχημα νέα για την εθνική ομάδα ποδοσφαίρου είναι ότι σε έναν ακόμη αγώνα του γ' ομίλου που ολοκληρώθηκε νωρίτερα, το μπαχρέιν νίκησε 1-0 την αυστραλία, κάτι που αναμφίβολα σκιάζει τις προοπτικές της εθνικής ομάδας ποδοσφαίρου για πρόκριση.

στη συνέχεια, η εθνική ομάδα ποδοσφαίρου θα επιστρέψει στο νταλιάν για να προετοιμαστεί για τον εντός έδρας αγώνα με τη σαουδική αραβία στις 10 σεπτεμβρίου.

"παρακαλώ αναφέρετε την πηγή κατά την επανεκτύπωση"