νέα

Καλή αρχή για τον Tuchao! Μουρίνιο: Δεν έχω χάσει ποτέ το πρώτο μου παιχνίδι στο πρωτάθλημα, στόχος μου δεν είναι το Champions League αλλά το πρωτάθλημα

2024-08-11

Ζωντανή μετάδοση Ειδήσεις 11 Αυγούστου Στον πρώτο γύρο της τουρκικής Super League, η Φενέρμπαχτσε με προπονητή τον Μουρίνιο νίκησε την Ντεμίρσπορ με 1-0 και ξεκίνησε καλά. Μετά το παιχνίδι, ο Μουρίνιο πήρε συνέντευξη και μίλησε για το παιχνίδι.

Μιλώντας για τη διαφορά μεταξύ της Φενέρμπαχτσε και άλλων ομάδων που έχει προπονήσει στο πρώτο τους παιχνίδι πρωταθλήματος, ο Μουρίνιο είπε: «Δεν έχω χάσει ποτέ στο πρώτο μου παιχνίδι πρωταθλήματος. Επομένως, μπορώ να πω ότι τίποτα δεν έχει αλλάξει σε 24 χρόνια.

«Μόνο δύο σεζόν ξεκίνησαν με ισοπαλία, αλλά εκείνες τις σεζόν κέρδισα το Champions League. Θέλαμε να τελειώσουμε το παιχνίδι όσο το δυνατόν νωρίτερα. Ξεκινήσαμε με υψηλό ηθικό.

«Στο ημίχρονο, με βάση την εμπειρία μου, είπα στους παίκτες «ο αντίπαλος θα προσπαθήσει να κρατήσει το 1-0 μέχρι το τέλος».

"Ο Μαξιμίν δεν μπόρεσε να παίξει όλα τα 90 λεπτά. Μετά από ένα συγκεκριμένο σημείο, επικεντρωθήκαμε στη διατήρηση του σκορ. Κατά τη γνώμη μου, το σκορ θα μπορούσε να ήταν μεγαλύτερο. Θέλω επίσης να συγχαρώ τους συναδέλφους μου που έπαιξαν τον 15χρονο τερματοφύλακα. Θέλω επίσης να δώσω συγχαρητήρια στον παίκτη».

«Μοιράστηκα τις σκέψεις μου με τον διαιτητή μετά το παιχνίδι και ο αντίπαλος προπονητής θα κάνει τα πάντα για να πάρει ένα αποτέλεσμα. Μια πιο αδύναμη ομάδα μπορεί να χρησιμοποιήσει διαφορετική στρατηγική για να πάρει ένα αποτέλεσμα εδώ.