Νέα

Η τελευταία μεγάλη επιστροφή του Pan Zhanle ήταν «τρελή»: 45 δευτερόλεπτα 92 έσπασε ξανά το παγκόσμιο ρεκόρ

2024-08-05

Τα ξημερώματα της 5ης Αυγούστου, ώρα Πεκίνου, η κολυμβητική διοργάνωση των Ολυμπιακών Αγώνων του Παρισιού έφτασε στην τελευταία της μέρα και η κινεζική ομάδα κολύμβησης πέτυχε ένα ακόμη σπουδαίο αποτέλεσμα. Στον τελικό της σκυταλοδρομίας 4×100m ανδρών, η ομάδα σκυταλοδρομίας που αποτελείται από τους Xu Jiayu, Qin Haiyang, Sun Jiajun και Pan Zhanle νίκησε την αμερικανική ομάδα και κέρδισε το πρωτάθλημα με χρόνο 3 λεπτά, 27 δευτερόλεπτα και 46 δευτερόλεπτα.

Αυτό είναι το δεύτερο χρυσό μετάλλιο για την κινεζική ομάδα κολύμβησης σε αυτούς τους Ολυμπιακούς Αγώνες και η πρώτη φορά που κατακτά χρυσό μετάλλιο σε αυτό το αγώνισμα σε διεθνή διοργάνωση. Αυτή η νίκη της κινεζικής ομάδας έσπασε και την 40χρονη κυριαρχία της αμερικανικής ομάδας σε αυτή τη διοργάνωση και 10 συνεχόμενους Ολυμπιακούς Αγώνες, γράφοντας ιστορία!

▲Ο Pan Zhanle (δεξιά) πήρε το προβάδισμα στον τελικό της σκυταλοδρομίας 4x100m σύνθετων ανδρών.Φωτογραφία από τον δημοσιογράφο του ειδησεογραφικού πρακτορείου Xinhua Huang Zongzhi

Ο Pan Zhanle έκανε μια συγκλονιστική επιστροφή στην τελευταία κίνηση

Στα προηγούμενα προκριματικά της σκυταλοδρομίας 4×100m ανδρών, η πολυτελής σύνθεση που αποτελείται από τους Xu Jiayu, Qin Haiyang, Wang Changhao και Pan Zhanle κατετάγη στη δεύτερη θέση στα προκριματικά με χρόνο 3 λεπτά, 31 δευτερόλεπτα και 58 δευτερόλεπτα και προκρίθηκε στο τελικές εξετάσεις. Πριν από τον τελικό, η κινεζική ομάδα άλλαξε ένα μέλος της ομάδας, ο οποίος ήταν ο καλύτερος κολυμβητής της πεταλούδας και αντικαταστάθηκε από τον Sun Jiajun.

Στον τελικό, ο Xu Jiayu ήταν στην πρώτη τριάδα μετά την είσοδό του στο νερό. Η κινεζική ομάδα κατετάγη προσωρινά πρώτη.

Στο δεύτερο πρόσθιο, ο Qin Haiyang έσπασε την προηγούμενη υποτονική του κατάσταση Αν και έπεσε στη δεύτερη θέση στα πρώτα 50 μέτρα, κυνήγησε άγρια ​​στα τελευταία 50 μέτρα και τον προσπέρασε στην πρώτη θέση, ξεπερνώντας τον παγκόσμιο ρεκόρ των 100 μέτρων, Petey. πίσω.

Στο τρίτο χτύπημα πεταλούδας, ο Sun Jiajun άντεξε την πίεση και διατήρησε την ηγετική θέση μετά την είσοδό του στο νερό Ο χρόνος διαίρεσης ήταν 51 δευτερόλεπτα και 19 δευτερόλεπτα, ο οποίος ήταν πίσω από την κορυφαία γαλλική ομάδα 0,75 δευτερόλεπτα.

▲Xu Jiayu (μέση) ξεκινά τον αγώνα.Φωτογραφία από τη δημοσιογράφο του ειδησεογραφικού πρακτορείου Xinhua Xia Fangfang

Αλλά στο τελευταίο χτύπημα ελεύθερο, ο Pan Zhanle έδειξε για άλλη μια φορά την απόλυτη δύναμη του παγκόσμιου «ιπτάμενου ψαριού». Κοντά, παράλληλα, προσπέραση, όλα με μια κίνηση! Ο χρόνος του μοιράσματος έφτασε τα 45,92 δευτερόλεπτα, που ήταν 0,48 δευτερόλεπτα ταχύτερος από το παγκόσμιο ρεκόρ των 46,40 δευτερολέπτων που κολύμπησε στον τελικό των 100 μέτρων ελεύθερο, ξεπερνώντας με επιτυχία την αμερικανική ομάδα κατά 0,55 δευτερόλεπτα!

Στο τέλος, η κινεζική ομάδα κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με χρόνο 3 λεπτά, 27 δευτερόλεπτα και 46 δευτερόλεπτα, σπάζοντας το 40χρονο μονοπώλιο της αμερικανικής ομάδας σε αυτή τη διοργάνωση Μπορεί να ειπωθεί ότι είναι περήφανη και περήφανη! Οι Ηνωμένες Πολιτείες κατέκτησαν το ασημένιο μετάλλιο και η Γαλλία το χάλκινο.

Κέρδισε το χρυσό στα 20ά γενέθλια: Το πρωτάθλημα είναι δικό μας

Η ημέρα του διαγωνισμού ήταν τα 20ά γενέθλια του Pan Zhanle Το χρυσό μετάλλιο που χρησιμοποίησε για να κερδίσει την κινεζική ομάδα κολύμβησης έγινε το καλύτερο δώρο γενεθλίων. Μετά το παιχνίδι, η "σοκαριστική επιστροφή του Pan Zhanle" βρέθηκε στην κορυφή της λίστας καυτών αναζητήσεων του Weibo.

Ο Pan Zhanle είπε σε συνέντευξή του: "Χάρη στους καλούς συμπαίκτες μου, μου έχουν δημιουργήσει αυτοπεποίθηση και πλεονεκτήματα. Τους θαυμάζω ιδιαίτερα και τους τρεις από αυτούς είπε δεσποτικά: "Το παιχνίδι τελείωσε. Το πρωτάθλημα είναι δικό μας. Είμαστε". Δεν είμαι ικανοποιημένος, θα έπρεπε να είναι κάποιος άλλος, όχι εμείς».

▲ Οι παίκτες της πρωταθλήτριας ομάδας της Κίνας Xu Jiayu, Qin Haiyang, Sun Jiajun και Pan Zhanle (από αριστερά προς τα δεξιά) στην τελετή απονομής.Φωτογραφία από τον δημοσιογράφο του ειδησεογραφικού πρακτορείου Xinhua Du Yu

Αφού κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στα 100 μέτρα ελεύθερο, ο Pan Zhanle κατέρριψε το παγκόσμιο ρεκόρ με χρόνο 46,40 δευτερολέπτων στον τελικό, κάτι που κάποιοι βρήκαν απίστευτο. Σε αυτόν τον τελικό της σκυταλοδρομίας, η τμηματική απόδοση του Pan Zhanle προχώρησε στη συνέντευξη Τύπου: "Μετά τη νίκη στα 100 μέτρα ελεύθερο, μου είπαν τόσα πολλά. Δεν θα πω τίποτα περισσότερο αυτή τη φορά. Τελείωσα 46 δευτερόλεπτα στο μονόδρομο και μπορώ να ανοίξω 45 δευτερόλεπτα στη σκυταλοδρομία Τώρα δεν χρειάζεται να σκέφτομαι τίποτα, είμαστε οι πρωταθλητές!».

Όσο για το πώς θα γιορτάσει τα 20ά του γενέθλια, ο Pan Zhanle δεν τον ένοιαζε, απλώς είπε ότι θα ακούσει τις ρυθμίσεις της ομάδας.

Ο Xu Jiayu, ο "βετεράνος τεσσάρων δυναστειών" που κέρδισε το χρυσό ολυμπιακό μετάλλιο για πρώτη φορά, πνίγηκε στη συνέντευξη Τύπου, αλλά η φωνή του εξακολουθούσε να αποκαλύπτει αποφασιστικότητα και περηφάνια, "Αισθάνομαι πολύ δυνατός σήμερα. Είμαι πραγματικά σίγουρος ότι μπορεί να δημιουργήσει ένα καλό γεγονός σήμερα." αποτελέσματα, οπότε το έκανα σήμερα."

"Σήμερα ήταν πραγματικά η πιο όμορφη μάχη στο πλάι, ο Tan Haiyang ακόμα αντανακλούσε μετά τη νίκη, "Αν και δεν είμαστε στην καλύτερη κατάσταση, σημαίνει επίσης ότι έχουμε ακόμη πρόοδο."

Όταν ρωτήθηκε τι σκέφτεται για να σπάσει το 40χρονο μονοπώλιο της ομάδας των ΗΠΑ σε αυτή τη διοργάνωση, ο Qin Haiyang είπε κυριαρχικά: "Τα ρεκόρ προορίζονται για να σπάσουν! Θα συνεχίσουμε να σπάμε ρεκόρ στο μέλλον."

Η κινεζική ομάδα κολύμβησης τερμάτισε με 2 χρυσά, 3 ασημένια και 7 χάλκινα

Τα περισσότερα μετάλλια σε όλους τους Ολυμπιακούς Αγώνες

Στην τελετή απονομής, οι τέσσερις Κινέζοι αθλητές πιάστηκαν χέρι-χέρι και ανέβηκαν μαζί στο ψηλότερο βάθρο, σηκώνοντας τα χέρια και φωνάζοντας, και βροντερό χειροκρότημα ξέσπασε στην πισίνα La Défense.

Για την κινεζική ομάδα κολύμβησης, αυτό το χρυσό μετάλλιο δεν είναι εύκολο.

Επιπλέον, αφού η Zhang Yufei κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο στα 50 μέτρα ελεύθερο γυναικών, κέρδισε επίσης το χάλκινο μετάλλιο στη σκυταλοδρομία 4×100 μέτρων μικτή γυναικών μαζί με τους Wan Letian, Tang Qianting και Yang Junxuan. Σε αυτούς τους Ολυμπιακούς Αγώνες, ο Zhang Yufei κέρδισε 1 ασημένιο και 5 χάλκινα μετάλλια, ανεβάζοντας τον συνολικό αριθμό των Ολυμπιακών μεταλλίων σε 10.

Σε αυτούς τους Ολυμπιακούς Αγώνες, η κινεζική ομάδα κολύμβησης κέρδισε 2 χρυσά, 3 ασημένια και 7 χάλκινα, για συνολικά 12 μετάλλια, τον μεγαλύτερο αριθμό μεταλλίων και τον μεγαλύτερο αριθμό νικητών στην ιστορία.