μπαρτσελόνα 1-2, μεγάλη ανατροπή! ο γιαμάλ σκόραρε και έγινε ο δεύτερος παίκτης στο τσάμπιονς λιγκ ο τυφλοπόντικας πήρε κόκκινη κάρτα στην αρχή.

2024-09-20

σε αυτή τη φάση των ομίλων του champions league, η μπαρτσελόνα, η οποία βρίσκεται σε εξαιρετική φόρμα στη la liga αυτή τη σεζόν, ξεκίνησε επίσης μια πολύ υποτονική εμφάνιση. μόλις 11 λεπτά μετά το παιχνίδι, ο τυφλοπόντικας γκαρσία έκανε επίσης ένα τεράστιο λάθος. κατά τη διάρκεια του αγώνα, επειδή η μικρή πάσα του τερ στέγκεν έφτασε στην άκρη του πέναλτι, ο γκαρσία θέλησε να αποτρέψει την αναχαίτιση του αντιπάλου.

τράβηξε κατευθείαν τον minamino takumi, και αφού ο διαιτητής ήρθε, έδωσε αποφασιστικά κόκκινη κάρτα από την μπαρτσελόνα μετά την έναρξη. αντιμετωπίσαμε τεράστιες δυσκολίες στο παιχνίδι, στο 17ο λεπτό του αγώνα. από την πλευρά της μονακό, ο ακλιότσε χρησιμοποίησε ένα δυνατό σουτ για να βοηθήσει τη μονακό να πετύχει άλλο ένα γκολ. όμως στο 27ο λεπτό του αγώνα ο γιαμάλ σηκώθηκε ξανά όρθιος. ένα βήμα έξω από τη γνωστή περιοχή του πέναλτι, ο γιαμάλ προσάρμοσε τη θέση του και έκανε ένα όμορφο εσωτερικό κόψιμο.

αφού άνοιξε τον χώρο, πέτυχε ένα όμορφο γκολ με σπρώξιμο. όμως οι καλές στιγμές δεν κράτησαν για πολύ στο 34ο λεπτό του αγώνα η μονακό προσπέρασε ξανά το σκορ. στο τέλος του αγώνα, η μπαρτσελόνα έχασε με 1-2 από τη μονακό, κάτι που ήταν τεράστια ανατροπή. αυτή είναι επίσης η τρίτη φορά στην ιστορία της μπαρτσελόνα που ηττάται στον πρώτο γύρο του champions league. αλλά για τον yamal, έγινε επίσης ο δεύτερος νεότερος σκόρερ στην ιστορία του champions league σε αυτό το παιχνίδι.