το εθνικό πρωτάθλημα ποδηλασίας στίβου ολοκληρώθηκε με την ομάδα heilongjiang να κατακτά 4 χρυσά μετάλλια

2024-09-13

πρωτότυπος τίτλος: το εθνικό πρωτάθλημα ποδηλασίας στίβου ολοκληρώθηκε με την ομάδα χεϊλονγκιάνγκ να κερδίζει 4 χρυσά μετάλλια
china news service, χαρμπίν, 12 σεπτεμβρίου (δημοσιογράφος wang nina) το επαρχιακό αθλητικό γραφείο heilongjiang ανακοίνωσε στις 12 ότι το εθνικό πρωτάθλημα ποδηλασίας στίβου 2024 και το εθνικό πρωτάθλημα ποδηλασίας στίβου 2024 έληξαν στην επαρχία λιαονίνγκ την 11η ομάδα μετάλλια και 2 αργυρά μετάλλια. μεταξύ αυτών, ο sun wentao και ο ju jinyang κέρδισαν από 2 χρυσά μετάλλια και ο li ruyi κατέρριψε το ρεκόρ των αγώνων των ομάδων νέων.
στον αγώνα ενηλίκων, η κοινή προπονητική ομάδα του heilongjiang και του αθλητικού πανεπιστημίου της σαγκάης, αποτελούμενη από τους sun wentao (heilongjiang), ju jinyang (heilongjiang), zhang haiao, wu junjie και hu haojun, κέρδισε το πρωτάθλημα ομαδικής καταδίωξης ανδρών 4 χιλιομέτρων. ο sun wentao και ο wu junjie κέρδισαν το πρωτάθλημα αγώνων madison για την κοινή ομάδα προπόνησης και η ομάδα heilongjiang κέρδισε την τρίτη θέση στο madison. ο ju jinyang κέρδισε το πρωτάθλημα ατομικής καταδίωξης 4 χιλιομέτρων ανδρών.
στο αγώνισμα των ομίλων νέων, ο li ruyi κέρδισε το πρωτάθλημα χρονομέτρησης 250 μέτρων με χρόνο 18.003 δευτερολέπτων και σημείωσε νέο ρεκόρ για τον όμιλο, ο wang zihe κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο. η ομάδα heilongjiang κέρδισε τη δευτεραθλήτρια στον αγώνα ομαδικής καταδίωξης 4 χιλιομέτρων γυναικών και στον αγώνα madison.
πριν από μισό μήνα, ο li ruyi και οι συμπαίκτες του στην εθνική ομάδα βοήθησαν την κινεζική ομάδα να κερδίσει τη δεύτερη θέση στο ομαδικό σπριντ ανδρών του παγκόσμιου πρωταθλήματος ποδηλασίας στίβου νέων της uci και έσπασαν το ασιατικό ρεκόρ νέων σε αυτό το αγώνισμα. σε αυτό το πανελλήνιο πρωτάθλημα συνέχισε την καλή αγωνιστική του φόρμα.
ο li ruyi είπε: "η γοητεία της ποδηλασίας είναι να ξεπερνάς συνεχώς. το να ξεπερνάς τους αντιπάλους σου στο γήπεδο είναι στην πραγματικότητα να ξεπερνάς τον εαυτό σου. αυτή τη φορά έσπασα το ρεκόρ των αγώνων, κάτι που είναι μια σημαντική ανακάλυψη για μένα και μια έμπνευση."
αυτή είναι η πρώτη φορά που ο 18χρονος li ruyi συμμετείχε σε εθνικό πρωτάθλημα στίβου και είναι επίσης η τελευταία του φορά που συμμετέχει σε ομαδικούς αγώνες νέων. την επόμενη χρονιά θα μπει στην ομάδα ενηλίκων και θα αντιμετωπίσει πιο δυνατούς αντιπάλους και μεγαλύτερες προκλήσεις.
ο μενγκ λανγκ, αναπληρωτής διευθυντής του κέντρου αθλητικής διαχείρισης τοξοβολίας της επαρχίας χεϊλονγκτζιάνγκ, δήλωσε μετά τον αγώνα ότι το «πέρασμα και η καθοδήγηση» είναι η παράδοση της επαρχιακής ομάδας ποδηλασίας χεϊλονγκτζιάνγκ ο παλιός οδηγεί τον νέο, ο παλιός προπονητής οδηγεί τον νέο προπονητή οι παλιοί παίκτες οδηγούν τους νέους παίκτες. "οι προπονητές μας είναι όλοι εθνικοί πρωταθλητές και έχουν αποκτήσει μεταπτυχιακά από το πανεπιστήμιο φυσικής αγωγής του πεκίνου. αφού αποσυρθούν, μένουν στην ομάδα για να ασχοληθούν με την προπονητική εργασία. αυτή είναι επίσης η παράδοση και η κληρονομιά της ποδηλατικής μας ομάδας όλα αυτά τα χρόνια." είπε ο μενγκ λανγκ.
πηγή: china news network