η sabalenka σημειώνει ένα ρεκόρ νικηφόρων σερί 11 αγώνων και βρίσκεται στα πρόθυρα του πρώτου της τίτλου στο us open, η pegula ακολουθεί τη mukhova στο πρώτο σετ

2024-09-07

στις 6 σεπτεμβρίου 2024, το us open ξεκίνησε την 11η αγωνιστική του. η sabalenka σάρωσε τον zheng qinwen στον τελευταίο γύρο, πέτυχε με επιτυχία 11 συνεχόμενες νίκες και νίκησε τον navarro σε τάι μπρέικ στους ημιτελικούς, σημειώνοντας δύο σημαντικά ρεκόρ και κάνει μια ολική προσπάθεια για να κερδίσει το πρώτο πρωτάθλημα του flushing. ταυτόχρονα, σε έναν άλλο ημιτελικό, η pegula άφησε πίσω της τη mukhova με 1-3 στο πρώτο σετ παρόλο που πάλεψε για πολλά break points στο τρίτο game, δεν κατάφερε να εξαργυρώσει. στη συνέχεια έχασε όταν κρατούσε σερβίς και την κατάσταση. γινόταν όλο και πιο νευρικός.

η σαμπαλένκα βρίσκεται αυτή τη στιγμή στη δεύτερη θέση στον κόσμο και έχει ήδη δύο τίτλους στο australian open. αυτή τη σεζόν, νίκησε την pegula στον τελικό του cincinnati 1000 για να κερδίσει το πρωτάθλημα. στη συνέχεια, πέρασε στο us open και η απόδοσή της ήταν ακόμα δυνατή. στους ημιτελικούς, νίκησε εύκολα την zheng qinwen, ολοκληρώνοντας τρεις συνεχόμενες σκοτώσεις ενάντια στην κινέζα νο. 1 αδερφή, και προκρίθηκε με επιτυχία στους τελικούς για να ανταγωνιστεί με τον navarro για μια τελική θέση. ως 13ος σπόρος στο τουρνουά, ο ναβάρο μπήκε στους ημιτελικούς του us open για πρώτη φορά, αλλά αντιμετώπισε το δυνατό σερβίς και την επίθεση της sabalenka και τελικά δεν κατάφερε να αντέξει την πίεση. η σαμπαλένκα πέτυχε 8 άσσους στο παιχνίδι, με 21 περισσότερους πόντους από την αντίπαλό της, σημείωσε 14 πόντους σε 17 προσπάθειες στο δίχτυ και τελικά νίκησε τον ναβάρο σε σετ με 6-3, 7-6 και πέτυχε την πρόκριση στο us open τελικές εξετάσεις. αυτή η νίκη της όχι μόνο της χάρισε 11 συνεχόμενες νίκες στην περιοδεία, αλλά έκανε και δύο ρεκόρ: μπήκε στον τελικό του us open για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά και ξεκλείδωσε το τέταρτο τελικό ταξίδι grand slam στην καριέρα της, αγωνιζόμενος για το πρώτο της στέμμα στο us open. και τρίτος τίτλος grand slam.

ταυτόχρονα, στους ημιτελικούς μεταξύ pegula και mukhova, το πρώτο σετ ξεκίνησε με αμοιβαίες εγγυήσεις. φορές, η mukhova τελικά δυσκολεύτηκε να κρατήσει σερβίς και στη συνέχεια έσπασε εύκολα το σερβίς στο 4ο παιχνίδι. η pegula αυτή τη στιγμή υπολείπεται της mukhova με 1-3 και μπορεί να υποστεί ήττα στο πρώτο σετ.