γράψτε ιστορία! η ομάδα της κίνας κατέκτησε το πρώτο της χρυσό μετάλλιο στον ομαδικό αγώνα της boccia! παίκτης chongqing yan zhiqiangbangbang

2024-09-06

στις 0:00 της 6ης σεπτεμβρίου, ώρα πεκίνου (18:00 στις 5 σεπτεμβρίου, ώρα παρισιού), στους τελικούς boccia mixed team-bc1/bc2 των παραολυμπιακών αγώνων του παρισιού, ο κινέζος παίκτης yan zhiqiang συνεργάστηκε με τους συμπαίκτες του για να αντιμετωπίσει ινδονήσιους παίκτες και τελικά κέρδισε με 7:6 κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο.
αυτό δεν είναι μόνο το πρώτο χρυσό μετάλλιο που κέρδισε ο αθλητής του chongqing yan zhiqiang στους παραολυμπιακούς αγώνες, αλλά και το πρώτο χρυσό μετάλλιο στην ιστορία της κίνας στον ομαδικό παραολυμπιακό διαγωνισμό boccia. μέχρι στιγμής, οι αθλητές του chongqing έχουν κερδίσει 4 χρυσά μετάλλια στους παραολυμπιακούς αγώνες του παρισιού.
ο yan zhiqiang είναι από το beibei και αυτή τη στιγμή είναι αρχηγός της εθνικής ομάδας κινεζικών αναπήρων boccia. αν και οι λειτουργίες του λόγου και της κίνησής του ήταν σοβαρά μειωμένες, χρησιμοποίησε τη σταθερή του θέληση και το επίμονο μαχητικό του πνεύμα για να επιτύχει εξαιρετικά αποτελέσματα στα αθλήματα boccia για άτομα με αναπηρία.
ο yan zhiqiang έχει συμμετάσχει πολλές φορές στους παραολυμπιακούς αγώνες και κέρδισε την 4η θέση στη μικτή ομαδική ομάδα στους παραολυμπιακούς αγώνες του πεκίνου το 2008, δύο ασημένια μετάλλια στους παραολυμπιακούς αγώνες του λονδίνου το 2012 και στους παραολυμπιακούς αγώνες του 2016 χάλκινο μετάλλιο στο ατομικό αγώνισμα της μπάλας των ολυμπιακών αγώνων του 2021 στους παραολυμπιακούς αγώνες του τόκιο bc1-2 και άλλες διακρίσεις.