γράψτε ιστορία! ένα 19χρονο αγόρι από την κίνα κερδίζει το πρώτο πρωτάθλημα καριέρας και κερδίζει 178.000 δολάρια

2024-09-24

στις 24 σεπτεμβρίου, ώρα πεκίνου, στον τελικό του απλού ανδρών του atp250 chengdu open που μόλις ολοκληρώθηκε, ο κινέζος παίκτης shang chengcheng νίκησε τον κορυφαίο ιταλό παίκτη musetti σε ίσια σετ και κέρδισε το πρωτάθλημα! παράλληλα έγινε και ο πρώτος που γεννήθηκε το 2005 στο τένις ανδρών!

τα σκορ των δύο σετ ήταν: 7-6 (7-4), 6-1.

αυτή είναι η πρώτη φορά στην καριέρα του που ο 19χρονος shang juncheng φτάνει στους τελικούς του tour και είναι επίσης η πρώτη φορά στην καριέρα του που κατακτά πρωτάθλημα περιοδείας.

με την κατάκτηση του πρωταθλήματος στο τσενγκντού,ο shang juncheng έλαβε μπόνους 178.195 $ ηπα.επιπλέον, έλαβε και 250 πόντους atp. με αυτούς τους 250 πόντους, μπορείτε να ολοκληρώσετε το ταξίδι σας σε πραγματικό χρόνοκατατάχθηκε στην 52η θέση στον κόσμο

αξίζει να αναφέρουμε ότι ο shang juncheng είναι ο πρώτος παίκτης που γεννήθηκε μετά το 2005 που κέρδισε μια διοργάνωση atp tour και είναι επίσης ο νεότερος παίκτης μεταξύ των 11 νέων πρωταθλητών atp φέτος. ο shang juncheng γεννήθηκε στις 2 φεβρουαρίου 2005. ο πατέρας του είναι ο πρώην ποδοσφαιριστής ανδρών shang yi.

σε αυτό το chengdu tour, η νίκη του shang juncheng είναι πολύ πολύτιμη. νίκησε τους νο. 1, νο. 2 και νο. 8 σπόρους σε αυτό το τουρνουά και τελικά κέρδισε το πρωτάθλημα. επιπλέον, νίκησε επίσης τον πρώην δευτεραθλητή του us open kei nishikori.