νέα

people's daily: η κινεζική ομάδα έχασε ένα καλό παιχνίδι και ο προπονητής δεν μπορεί να ξεφύγει από τις ευθύνες.

2024-09-11

το βράδυ της 10ης σεπτεμβρίου ακούστηκε το τελευταίο σφύριγμα και το γήπεδο ποδοσφαίρου dalian barracuda bay απάντησε με έναν βαρύ αναστεναγμό. η κινεζική ομάδα ποδοσφαίρου ανδρών υπέστη ανατροπή από την ομάδα της σαουδικής αραβίας στον δεύτερο γύρο των 18 των προκριματικών της ασίας του παγκοσμίου κυπέλλου 2026, χάνοντας με 1:2 στη σειρά.

προηγούμενος στα πρώτα 14 λεπτά, ο αντίπαλος απέβαλε άλλον παίκτη στο 19ο λεπτό.σε αυτό το παιχνίδι που θα έπρεπε να είχε βαθμούς, η επιτόπια εντολή του προπονητή της κινέζικης ομάδας ιβάνκοβιτς δεν μπορεί να ξεφύγει από την ευθύνη.

στο πρώτο ημίχρονο, το ποσοστό κατοχής της κινεζικής ομάδας κάτω του 30% παρουσίασε κάποια προβλήματα. την εθνική ομάδα ποδοσφαίρου. αφού οι δύο ομάδες έληξαν ισόπαλες 1:1, η κινεζική ομάδα έκανε μόνο μία παθητική προσαρμογή στο δεύτερο ημίχρονο, αντικαθιστώντας τον jiang guangtai με τον wang shangyuan που τραυματίστηκε στο πρώτο ημίχρονο.ίσως ήταν το αδιέξοδο στο πρώτο ημίχρονο που έκανε τον συντηρητικό ιβάνκοβιτς να μην έχει τη φιλοδοξία να κερδίσει.

στο δεύτερο μισό του δευτέρου ημιχρόνου, πολλοί κινέζοι παίκτες βρέθηκαν σε μη βιώσιμη φυσική κατάσταση και η κατάσταση έγινε πιο παθητική, ωστόσο, ο ιβάνκοβιτς δεν έκανε προσαρμογές και αντικατέστησε τον xie wenneng με τον huang zhengyu που δεν μπορούσε να επιμείνει.το προπονητικό επιτελείο δεν ανέλαβε την πρωτοβουλία να προσαρμόσει και να δώσει σήματα: να υπερασπιστεί έναν βαθμό ή να προσπαθήσει το καλύτερο για να κερδίσει τρεις βαθμούς.μέχρι να πετύχει το γκολ της σαουδικής αραβίας στο 90ο λεπτό, η κινεζική ομάδα πλήρωσε βαρύ τίμημα για τη δειλία και τον λάθος χειρισμό του προπονητικού επιτελείου.

ένας στρατηγός είναι ανίκανος και οι τρεις στρατοί έχουν εξαντληθεί.σε αυτό το παιχνίδι, η κινεζική ομάδα ξεπέρασε ουσιαστικά τη σκιά της καταστροφικής ήττας στον πρώτο γύρο και έδειξε καλό πνεύμα στον αγωνιστικό χώρο, ωστόσο, λόγω της ακατάλληλης εντολής του προπονητή, η κινεζική ομάδα δεν κατάφερε να σημειώσει έναν βαθμό σε καλή κατάσταση .μετά από 10 αγώνες στη φάση των ομίλων, η κινεζική ομάδα, που έχει δύο συνεχόμενες ήττες, βρίσκεται στον πάτο.είτε πρόκειται για μια μεγάλη ήττα είτε για μια τραγική ανατροπή, δεν είναι αναπόφευκτο να σηκωθεί κάποιος και να αναλάβει την ευθύνη αυτή τη στιγμή.