us open-zheng qinwen ήταν σε υποτονική κατάσταση και έχασε από τη sabalenka ξανά με 0-2 και έχασε τους ημιτελικούς του απλού γυναικών

2024-09-04

το πρωί της 4ης σεπτεμβρίου, ώρα πεκίνου, το τένις grand slam open us 2024 συνεχίστηκε στο τέταρτο του δεύτερου ημιχρόνου του απλού γυναικών, η χρυσή λουλούδι της κίνας zheng qinwen ήταν σε υποτονική κατάσταση και δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την εκδίκησή της, 1-6/. το 2 -6 έχασε δύο σετ στη σειρά και στη συνέχεια έχασε από τη νούμερο 2 της σαμπαλένκα, χάνοντας τους ημιτελικούς του us open στο απλό γυναικών. σε έναν άλλο αγώνα, η νο. 13 νο. ναβάρο νίκησε την μπαντόσα με 6-2/7-5 σετ έδρα των τελικών του us open.

zheng qinwen 0-2 sabalenka (1-6/2-6)

το χρυσό λουλούδι της κίνας, zheng qinwen, ανέβηκε γρήγορα στα ύψη τις τελευταίες δύο σεζόν στους ολυμπιακούς αγώνες του παρισιού, που μόλις ολοκληρώθηκαν, κέρδισε ένα χρυσό μετάλλιο σε έναν αριθμό γυναικών. έπαιξε ως η νο. 7 σε αυτό το us open. αφού έφτασε στους προημιτελικούς, συνάντησε τη νο. 2 σαμπαλένκα. κόσμος η τρομακτική δύναμη του δίνει ξεκάθαρο πλεονέκτημα στο γυναικείο παιχνίδι. οι δυο τους είχαν συναντηθεί δύο φορές στο παρελθόν και ο zheng qinwen ηττήθηκε, συμπεριλαμβανομένου του τελικού μονού γυναικών του australian open αυτής της σεζόν, όταν ο zheng qinwen έχασε δύο συνεχόμενα σετ από τον αντίπαλό του.

στο πρώτο σετ, ο zheng qinwen ισοφάρισε με 40-40 στο πρώτο σερβίς του αντιπάλου η sabalenka δυσκολεύτηκε να κρατήσει σερβίς στο δεύτερο game, το σερβίς του zheng qinwen δεν ήταν υψηλής ποιότητας. επιτέθηκε από τον αντίπαλό του, ο sabalenka ανάγκασε ένα break point και πέτυχε με επιτυχία ένα ξεκίνημα 2-0. στο τρίτο παιχνίδι, ο zheng qinwen είχε επίσης την ευκαιρία να κάνει break σερβίς, αλλά υπήρχε ακόμα ένα κενό μεταξύ αυτού και του αντιπάλου του στο χειρισμό της βασικής μπάλας και δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την ευκαιρία. μετά από αυτό, ο sabalenka γινόταν όλο και πιο γενναίος στο break την ισοπαλία για να εξασφαλίσει τη νίκη με 6-1 στο πρώτο σετ.