ο zheng qinwen νίκησε ξανά τον αντίπαλό του στον τελικό του ολυμπιακού και προκρίθηκε για δεύτερη φορά στα προημιτελικά του us open

2024-09-02

στις 2 σεπτεμβρίου, ώρα πεκίνου, η κινεζική golden flower zheng qinwen ξεκίνησε τη δοκιμασία των προημιτελικών του us open στο ατομικό γυναικών.

κόντρα στον κροάτη σταρ vekic, ο zheng qinwen συνέχισε το νικηφόρο σερί του εναντίον του παίκτη, νικώντας τον αντίπαλό του με 2-1 και προκρίθηκε στα προημιτελικά του us open για δεύτερη φορά στην καριέρα του.

σε αυτό το us open, ο zheng qinwen επέστρεψε για να νικήσει την anisimova στον πρώτο γύρο και έκανε ξανά μια επιστροφή για να νικήσει την e. andreeva στον δεύτερο γύρο. στον τρίτο γύρο που ακολούθησε, ο zheng qinwen νίκησε εύκολα τον γερμανό παίκτη niemeyer σε δύο σετ, εκδικούμενος την ήττα του από αυτόν τον αντίπαλο στο us open πριν από δύο χρόνια.

προηγουμένως, το καλύτερο ρεκόρ του zheng qinwen στο us open ήταν πέρυσι στους προημιτελικούς. τώρα, όταν αγωνίζεται για τα εισιτήρια των προημιτελικών, απέναντι από τον zheng qinwen είναι ο κροάτης παίκτης vekic.

ζενγκ τσινγουέν

πριν από αυτόν τον αγώνα, ο zheng qinwen είχε συναντηθεί με τον vekic τρεις φορές, αφού έχασε για πρώτη φορά το 2021, ο zheng qinwen κέρδισε δύο συνεχόμενες νίκες εναντίον του vekic στρέιτ σετ ο βέκιτς κέρδισε το ιστορικό χρυσό ολυμπιακό μετάλλιο στο απλό γυναικών.

ωστόσο, αυτή τη φορά που συναντήθηκαν, ο zheng qinwen δεν υποτίμησε τον αντίπαλό του. "είναι εξαιρετική παίκτρια και είναι πολύ καλή στο να αλλάζει τη διαδρομή της μπάλας. αν το σουτ σου δεν είναι αρκετά δυνατό, θα σε κινητοποιήσει στο γήπεδο".

"οι ολυμπιακοί αγώνες παίζονται σε χώμα, επομένως οι συνθήκες και οι τακτικές είναι διαφορετικές. τώρα που βρισκόμαστε σε σκληρά γήπεδα, νομίζω ότι το παιχνίδι μπορεί να είναι ακόμη πιο σκληρό."

ο zheng qinwen βρίσκεται αυτή τη στιγμή στην 7η θέση στον κόσμο και ο vekic στην 24η θέση. αφού έγραψε προσωπική ιστορία φτάνοντας στον τελικό του φετινού australian open και στη συνέχεια κέρδισε τους ολυμπιακούς αγώνες, ο zheng qinwen έγινε πιο ώριμος. αλλά αντιμετωπίζοντας τον vekic, ο οποίος έχει περισσότερη εμπειρία και έφτασε στα ημιτελικά του wimbledon φέτος, το china golden flower αντιμετώπισε επίσης μια σκληρή μάχη.

βέκιτς

στο πρώτο σετ οι δύο πλευρές πάλεψαν σκληρά μέχρι το τάι μπρέικ. την κρίσιμη στιγμή, ο zheng qinwen σταθεροποίησε τη θέση του και κέρδισε γρήγορα ένα τεράστιο πλεονέκτημα 6-2 στο τάι μπρέικ και ο zheng qinwen δεν έδειξε έλεος στο μέτρημα και αμέσως κέρδισε το πρώτο σετ με 7-6(2).

μπαίνοντας στο δεύτερο σετ, ο zheng qinwen υπέστη μπρέικ στην αρχή, αλλά γρήγορα έκανε θραύση. στο 9ο game, το οποίο έπρεπε να είναι εγγυημένο, ο zheng qinwen έσωσε δύο φορές το σετ, αλλά δυστυχώς και πάλι δεν κατάφερε να αποτρέψει τον αντίπαλό του να ανακτήσει το σετ στο 6-4.

στο αποφασιστικό σετ, ο zheng qinwen προσαρμόστηκε γρήγορα και ήταν ο πρώτος που έσπασε το σερβίς του αντιπάλου του. στη συνέχεια συνέχισε να διατηρεί τις δυνάμεις του και κέρδισε το σετ με 6-2, κερδίζοντας έτσι το παιχνίδι.

στους προημιτελικούς του us open του περασμένου έτους, ο zheng qinwen αποκλείστηκε από τους ημιτελικούς από τον νο. 2 του τουρνουά sabalenka στον τελικό του φετινού australian open, ο zheng qinwen έχασε ξανά από τη sabalenka. ερχόμενος στους φετινούς προημιτελικούς του us open, ο zheng qinwen θα συναντήσει ξανά τον διάσημο λευκορώσο παίκτη.

στο παιχνίδι που ολοκληρώθηκε προηγουμένως, η σαμπαλένκα, που έπαιξε για άλλη μια φορά ως νούμερο 2, νίκησε τον μέρτενς και προκρίθηκε στα προημιτελικά. σε αυτή τη ρεβάνς, το china golden flower χρειάζεται να προσπαθήσει ξανά για «εκδίκηση».