προσθέτοντας ένα χρυσό μετάλλιο στην εθνική ομάδα νέων, ο νεαρός παίκτης της ningbo, yan ziyi, κέρδισε άλλο ένα παγκόσμιο πρωτάθλημα

2024-08-31

ο ανταποκριτής του chao news litong chu zhanpeng, δημοσιογράφος ying lei
ο νεαρός ningbo yan ziyi κέρδισε άλλο ένα παγκόσμιο πρωτάθλημα πηγή: world athletics weibo
το πρωί της 31ης, ώρα πεκίνου, ήρθαν νέα από τη λίμα του περού στο παγκόσμιο πρωτάθλημα στίβου νέων (u20) 2024 που διεξήχθη εκεί, η κοπέλα ningbo haishu, yan ziyi, έπαιξε σταθερά στον τελικό του ακοντισμού των γυναικών και απέδωσε σε κανονικό επίπεδο. , με ρίψη 63,05 μέτρων τα αποτελέσματα κατέκτησαν εύκολα το πρωτάθλημα και κατέκτησαν το τρίτο χρυσό μετάλλιο της κινεζικής ομάδας σε αυτό το παγκόσμιο πρωτάθλημα νέων! αξίζει να αναφέρουμε ότι αυτός ο νεαρός παίκτης είναι ακόμα πρωτοετής στην τάξη 2024 του γυμνασίου haishu.
το ηλικιακό πρότυπο για τους αθλητές του παγκοσμίου πρωταθλήματος νέων u20 είναι κάτω των 20 ετών, ο yan ziyi, ο οποίος ταξίδεψε με την εθνική ομάδα νέων αυτή τη φορά, μπορεί να πει κανείς ότι «παλεύει το μεγάλο με το μικρό». όταν η yan ziyi «πήδηξε» για να συμμετάσχει στο διαγωνισμό ενηλίκων στην κίνα πριν, ήταν ατρόμητη και πέτυχε εκθαμβωτικά αποτελέσματα.
ο έφηβος του ningbo yan ziyi κερδίζει ξανά το παγκόσμιο πρωτάθλημα
στις 15 ιουνίου φέτος, ο yan ziyi ήταν ο πρωταθλητής στο εθνικό πρωτάθλημα στίβου νέων (u20) και στο παγκόσμιο πρωτάθλημα στίβου νέων που πραγματοποιήθηκαν στην πόλη daqing της επαρχίας heilongjiang. τότε έριξε ένα καλό αποτέλεσμα 62,96 μέτρων στην πρώτη της δοκιμαστική βολή με αυτό το αποτέλεσμα εξασφάλισε εύκολα το πρωτάθλημα.
προηγουμένως, ο yan ziyi είχε αγωνιστεί με ενήλικες παίκτες σε πολλές εθνικές διοργανώσεις και κέρδισε το πρωτάθλημα. για παράδειγμα, στον ομαδικό διαγωνισμό ρίψεων στίβου 2024 (δεύτερος σταθμός) που διεξήχθη στο τσενγκντού τον απρίλιο του τρέχοντος έτους, ο yan ziyi κέρδισε το πρωτάθλημα με ρίψη 61,83 μέτρων στους τελικούς αφού έριξε ένα εξαιρετικό αποτέλεσμα 62,23 μέτρων στο ακόντιο γυναικών. προκριματικό γύρο. με την απόδοσή της σε αυτόν τον προκριματικό διαγωνισμό, η yan ziyi έγινε η πρώτη μαθήτρια στο ningbo sports school που έφτασε στο επίπεδο ενός διεθνούς αθλητή.
στη συνέχεια, στον τελικό του ακοντισμού γυναικών του εθνικού γκραν πρι στίβου 2024 (site 2), η τελευταία βολή του yan ziyi ήταν 64,28 μέτρα, γεγονός που σημείωσε νέο παγκόσμιο ρεκόρ νέων u20. αναφέρεται ότι η yan ziyi έχει υποστεί πρόσφατα τραυματισμούς στη μέση και στον ώμο ο στόχος της συμμετοχής στο παγκόσμιο πρωτάθλημα νέων είναι να κάνει το καλύτερο δυνατό χωρίς να επιδεινώσει τον τραυματισμό. εκτός από τους τραυματισμούς, το ταξίδι στη λίμα του περού διήρκεσε περίπου 30 ώρες η μεγάλη πτήση κούρασε και τη μέση της. ως εκ τούτου, ως νέος παίκτης, η προϋπόθεση του yan ziyi για τη συμμετοχή αυτή τη φορά είναι ο τραυματισμός να μην μπορεί να συνεχίσει να επιδεινώνεται.
"παρακαλώ αναφέρετε την πηγή κατά την επανεκτύπωση"