63,05 μέτρα, παγκόσμιος πρωταθλητής! ο 16χρονος έφηβος ningbo yan ziyi κέρδισε το χρυσό ακόντιο γυναικών στο παγκόσμιο πρωτάθλημα νέων στον στίβο

2024-08-31

το πρωί της 31ης αυγούστου, στον τελικό του ακοντισμού γυναικών του παγκοσμίου πρωταθλήματος νέων 2024 στο στίβο στη λίμα του περού, η 16χρονη yan ziyi από το ningbo κέρδισε εύκολα το πρωτάθλημα με 63,05 μέτρα, κατακτώντας την τρίτη θέση για την κινεζική ομάδα σε αυτό το παγκόσμιο πρωτάθλημα νέων.

ο yan ziyi γεννήθηκε τον μάιο του 2008, μόλις 16 ετών και 3 μηνών.

τον απρίλιο του τρέχοντος έτους, στον τελικό του ακοντισμού γυναικών του εθνικού grand prix στίβου 2024 (η δεύτερη στάση), η τελική ρίψη του yan ziyi ήταν 64,28 μέτρα φτάσει στο ολυμπιακό α πρότυπο. επειδή όμως ήταν πολύ μικρός, έχασε τους ολυμπιακούς αγώνες του παρισιού.

από σήμερα, η βαθμολογία της yan ziyi στα 64,28 μέτρα εξακολουθεί να κατατάσσεται μεταξύ των δέκα κορυφαίων στον κόσμο φέτος και μπορεί να τερματίσει δεύτερη στους ολυμπιακούς αγώνες του παρισιού.

σε επίπεδο ηλικίας, ο 16χρονος yan ziyi συμμετείχε στο παγκόσμιο πρωτάθλημα νέων u20, το οποίο ήταν παράλειψη. ωστόσο, από επίπεδο επίπεδο, ο yan ziyi βρίσκεται σε επίπεδο συντριβής. αν και η yan ziyi είναι δύο ή τρία χρόνια νεότερη από άλλες διαγωνιζόμενες, το πλεονέκτημά της είναι τόσο μεγάλο που δεν υπάρχει σασπένς το εναρκτήριο 60m10 της yan ziyi. στη συνέχεια, ο yan ziyi έριξε διαδοχικά 60m 31, 63m 05 και 60m 44, όλα αυτά ήταν παραστάσεις για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

σε μια προηγούμενη συνέντευξη, ο yan ziyi είπε, "ελπίζω να βιαστώ στο παγκόσμιο πρωτάθλημα νέων και να δω αν μπορώ να πάρω την πρώτη θέση. συγχαρητήρια στον xiao yan, πήρες την επιθυμία σου". στους ολυμπιακούς αγώνες του λος άντζελες 4 χρόνια μετά, ανυπομονώ να είναι ακόμα καλύτερη η επίδοσή σας στα 20 χρόνια!

πηγή: chengshi interactive reporter yin peiqin