νέα

li zhangyu, το πρώτο χρυσό μετάλλιο για την κινεζική αθλητική αποστολή!

2024-08-30

στις 29 αυγούστου, τοπική ώρα, είναι η πρώτη αγωνιστική ημέρα των παραολυμπιακών αγώνων του παρισιού. στο ποδηλοδρόμιο saint-quentin στο yvelines, ο παίκτης της κινεζικής ομάδας li zhangyu ανέβασε μια παράσταση "fast and furious". στον προκριματικό γύρο της ατομικής καταδίωξης c1 3000m ανδρών, σημείωσε νέο παγκόσμιο ρεκόρ για τη διοργάνωση με χρόνο 3:31.338. στον τελικό, ο li zhangyu ήταν σε καυτή φόρμα και κέρδισε το χρυσό μετάλλιο αυτό ήταν επίσης το πρώτο χρυσό μετάλλιο που κέρδισε η κινεζική αθλητική αποστολή σε αυτούς τους παραολυμπιακούς αγώνες. ένας άλλος παίκτης της κινεζικής ομάδας liang weicong κέρδισε το ασημένιο μετάλλιο συγχαρητήρια στην κινεζική ομάδα για την κατάκτηση και των δύο χρυσών και αργυρών μεταλλίων σε αυτή τη διοργάνωση.
ο li zhangyu, 36 ετών, αγωνίζεται στο αγώνισμα ποδηλασίας με ειδικές ανάγκες εδώ και πολλά χρόνια. στους παραολυμπιακούς αγώνες του λονδίνου το 2012, πραγματοποίησε το όνειρό του να γίνει παραολυμπιακός πρωταθλητής για πρώτη φορά. στη συνέχεια, από το ρίο στο τόκιο και μετά στο παρίσι, προχώρησε με το όνειρό του και κέρδισε χρυσά μετάλλια σε όλους τους παραολυμπιακούς αγώνες. σύμφωνα με δημοσιεύματα, ο li zhangyu έχει κερδίσει περισσότερα από 50 μετάλλια σε διάφορους διεθνείς αγώνες.
φωτογραφία: wang peng, china press and publicity promotion association for disabiled people
(πηγή: people's daily client)