2-1 σε 2 παιχνίδια! zheng qinwen = η βασίλισσα της ανατροπής, μπήκε στους 32 κορυφαίους του us open για τρία συνεχόμενα χρόνια, και ο αντίπαλος ήταν τόσο θυμωμένος που πέταξε τη ρακέτα

2024-08-29

τα ξημερώματα της 29ης αυγούστου, ώρα πεκίνου, στον δεύτερο γύρο του αγώνα απλού γυναικών του us open, η zheng qinwen έπαιξε εναντίον της erika andreeva. μετά από τρία σκληρά σετ, ο zheng qinwen πέτυχε μια ανατροπή με 6-7, 6-1, 6-2 και προκρίθηκε στον τρίτο γύρο (top 32) για τρία συνεχόμενα χρόνια.

τα τελευταία δύο χρόνια, η zheng qinwen κατάφερε να φτάσει τουλάχιστον στον τρίτο γύρο, συμπεριλαμβανομένων των προημιτελικών του περασμένου έτους, το us open είναι ένα καλό μέρος. αφού κέρδισε το πρωτάθλημα τένις απλού γυναικών στους ολυμπιακούς αγώνες του παρισιού νωρίτερα αυτό το μήνα, η επιρροή και η δημοτικότητα του zheng qinwen έχουν αυξηθεί σημαντικά και η απόδοσή του στο us open έχει προσελκύσει μεγάλη προσοχή.

στον πρώτο γύρο του us open, η zheng qinwen αντιμετώπισε την τοπική παίκτρια anisimova και έχασε πρώτα και μετά κέρδισε στον δεύτερο γύρο με αναστροφή και απέφυγε τον αποκλεισμό στον πρώτο γύρο.

τώρα ξεκινά ο δεύτερος γύρος, ο αντίπαλος του zheng qinwen είναι η νέα γενιά της ρωσίδας ιδιοφυΐας του τένις erica andreeva, η οποία αυτή τη στιγμή βρίσκεται στην 75η θέση στον κόσμο.

στο πρώτο σετ, οι δυο τους έπαιξαν πολύ σκληρά μετά το σπάσιμο του σερβίς του zheng qinwen, μπόρεσε επίσης να σπάσει το σερβίς της erica andreeva. παρόλο που η erica andreeva βρίσκεται στην 75η θέση στον κόσμο, είχε ένα ελαφρύ πλεονέκτημα έναντι του zheng qinwen στο πρώτο σετ, και ήταν πολύ εμφανές στο τάι μπρέικ στην αρχή, και στη συνέχεια έσπασε το σερβίς του zheng qinwen. 7-7 κερδήθηκαν 3 μεγάλα σκορ και το συνολικό σκορ ήταν 1-0.

μπαίνοντας στο δεύτερο σετ, ο zheng qinwen κράτησε επιτυχώς το σερβίς στα δύο πρώτα γκέιμ και στη συνέχεια έσπασε με επιτυχία το σερβίς της erica andreeva στο τέταρτο game, προηγούμενος με 3-1. στο κρίσιμο πέμπτο παιχνίδι, ο zheng qinwen χτύπησε 2 μπάλες ace στη σειρά. 1. αντιμέτωπος με τον εαυτό του στο νικηφόρο σερβίς, ο zheng qinwen χτύπησε άλλες 2 μπάλες ace και διατήρησε με επιτυχία το σερβίς το σκορ ήταν 6-1 και το συνολικό σκορ ισοφαρίστηκε σε 1-1.

στο αποφασιστικό σετ, η zheng qinwen έσπασε με επιτυχία το σερβίς στην αρχή, κάνοντας την andreeva τόσο θυμωμένη που πέταξε ξανά τη ρακέτα της, προηγώντας 5-2 στο τελικό σερβίς, η zheng qinwen κατέλαβε το ευκαιρία, και το συνολικό σκορ ήταν 2 -1 πετυχαίνει ανατροπή.

σύμφωνα με τους κανονισμούς του us open, ένας παίκτης που προκρίνεται στον τρίτο γύρο θα λάβει ένα μπόνους 215.000$ (περίπου 1,54 εκατομμύρια rmb μπήκε στον προημιτελικό πέρυσι, που ήταν ο πέμπτος γύρος, και ήταν ακόμα). δύο γύρους μακριά από την ισοφάριση.

σε έναν αγώνα που έληξε νωρίτερα, ο niemeyer κέρδισε την moeka uchijima με 6-4, 6-0 σε συνεχόμενα σετ με συνολικό σκορ 2-0 ο αγώνας εναντίον της zheng qinwen θα διεξαχθεί νωρίς το πρωί της 31ης αυγούστου, ώρα πεκίνου.