τελευταία έκθεση μάχης u.s. open: τα δύο golden flowers της κίνας προχώρησαν με συνεχόμενες νίκες, λαμβάνοντας 1,54 εκατομμύρια μπόνους το καθένα

2024-08-29

ο πρώτος γύρος του u.s. tennis open έληξε μόνο οι zheng qinwen, wang yafan και wang xinyu για άνδρες προκρίθηκαν και οι άλλοι επτά κινέζοι παίκτες έχασαν όλοι τον πρώτο γύρο.

νωρίς το πρωί της 29ης αυγούστου, ώρα πεκίνου, ο zheng qinwen και ο wang yafan εμφανίστηκαν διαδοχικά, και ο αντίπαλος του wang yafan ήταν ο pari ο τρίτος γύρος.

zheng qinwen vs erika andreeva

στην τελευταία παγκόσμια κατάταξη, ο zheng qinwen βρίσκεται στην 7η θέση και η erica andreeva στην 75η θέση. στον πρώτο γύρο, ο zheng qinwen ανέτρεψε την anisimova με 2-1 και η erika andreeva απέκλεισε τον yuan yue με 2-0.

στο πρώτο σετ, η zheng qinwen μπήκε σιγά-σιγά στην κατάσταση αδιέξοδο, από 2-2 έπιασε 4-4, και στη συνέχεια ισοφάρισε σε 6-6. στο τελικό τάι μπρέικ, ο ζενγκ τσινγουέν δεν έπαιξε καλά και έχασε με 3-7, μένοντας πίσω με συνολικό σκορ 0-1.

στο δεύτερο σετ, ο zheng qinwen βρήκε την καλύτερη φόρμα του, εκτός από το ότι έκανε όλα τα σερβίς του, έσπασε και το σερβίς της erica andreeva σε 2 παιχνίδια.

στο τελευταίο σετ, ο zheng qinwen συνέχισε τη δυνατή του εμφάνιση στο δεύτερο σετ διατηρώντας επίσης επιτυχώς το σερβίς του, κέρδισε ξανά με σκορ 6-2 και πέτυχε ανατροπή με συνολικό σκορ 2-1 έφτασε τουλάχιστον στην τρίτη θέση για τρία συνεχόμενα χρόνια, η οποία είναι η πρώτη φάση του us open.

wang yafan vs pali

στην τελευταία παγκόσμια κατάταξη, ο wang yafan κατετάγη στην 80η θέση και η pali στην 58η. ήταν επίσης η πρώτη φορά που συναντήθηκαν. στον πρώτο γύρο, ο wang yafan έλαβε ένα δώρο αποχώρησης από τον no.

σε σύγκριση με το συνηθισμένο αργό ξεκίνημα του zheng qinwen, ο wang yafan ήταν σε καυτή φόρμα απέναντι στον parry στο πρώτο σετ, σκοράροντας 6-0 και κέρδισε εύκολα, αφήνοντας τον αντίπαλό του ανίκανο να αντεπιτεθεί.

μπαίνοντας στο δεύτερο σετ, ο wang yafan έπαιξε πολύ σκληρά με τον parry, αφού δυσκολεύτηκε να ελέγξει το σερβίς του στο δέκατο game, απέκλεισε τον parry με συνολικό σκορ 2-0 qinwen για να προχωρήσετε στον τρίτο γύρο.

σύμφωνα με τους κανονισμούς του us open, οι απλοί παίκτες που προκρίνονται στον τρίτο γύρο θα λάβουν μπόνους 215.000 us$ (περίπου 1,54 εκατομμύρια rmb), με περισσότερα μπόνους κάθε γύρο, με το υψηλότερο μπόνους νίκης να φτάνει τα 3,6 εκατομμύρια δολάρια ( περίπου 25,72 εκατομμύρια rmb).